Avtor: Katja Mohorič
Mišične distrofije so skupina dednih, napredujočih, degenerativnih miopatij. Osnovna značilnost je postopno propadanje mišičnih vlaken. Propadlo mišično tkivo v mišici nadomešča vezivo in maščobno tkivo. Glede na to, kateri del je prizadet, ločimo več vrst obolenj.
Med njimi prevladujejo miopatije (nenormalno stanje ali bolezen mišičnine), pri katerih se proces obolenja odvija v sami mišici. Med njimi so najpogostejše oblike Duchennova, Beckerjeva, ramensko-medenična in facioskapulohumeralna mišične distrofije, miotonična distrofija ter kongenitalne, metabolne, pri katerih gre samo za določene dedne oblike, in mitohondrijske miopatije.
Število novoodkritih obolelih v definirani populaciji v določenem časovnem obdobju za Duchennovo obliko mišične distrofije je eden na 3.500 rojenih dečkov. Za Duchennovo obliko je značilno, da gre praviloma za obolenje dečkov, ki se ponavadi pokaže med tretjim in petim letom starosti. Ženske ne zbolijo, lahko pa prenesejo obolenje na svoje sinove.
Mesto abnormnosti se nahaja v dedni snovi, ki povzroča nezmožnost tvorjenja posebne mišične beljakovine, imenovane distrofin. Značilna je napredujoča simetrična oslabelost mišic medeničnega in ramenskega obroča. Otroci hitro izgubijo sposobnost hoje (pred 13. letom starosti), pogoste so sekundarne posledice mišične oslabelosti, kot so skolioza in kontrakture, možna je tudi srčna prizadetost in težave z dihanjem.
Pri Beckerjevi obliki je razporeditev mišične oslabelosti in način dedovanja enak kot pri Duchennovi obliki, prizadetost mišic pa je blažja in potek obolenja počasnejši. Prve težave opazijo oboleli med petim in petnajstim letom, lahko tudi kasneje.
Pravilna diagnoza je pomembna, da se obolelemu lahko svetuje, kako naj preprečuje ali vsaj upočasni pojav zapletov obolenj, da se lažje predvidi potek bolezni ter da se lahko izvaja ustrezno genetsko svetovanje. K postavitvi diagnoze največ pomagajo podatki o obolenju, ki jih da oboleli sam in fizično stanje obolelega.
V pomoč so še pregled krvi, elektromiografski pregled (EMG), pregled delčka mišičnega tkiva pod mikroskopom, v primeru suma prizadetosti drugih sistemov pa opravijo tudi ultrazvok srca, računalniško tomografijo in magnetno resonanco. Največ preiskav je genetskih, potrebne pa so tudi preiskave drugih organskih sistemov zaradi možnih komplikacij osnovnega obolenja: predvsem pregled srca z elektrokardiogramom in merjenje pljučnih funkcij.
Za večino dednih obolenj zaenkrat še ni zdravila, ker gre za dedne bolezni in bi bilo treba poseči v dedno zasnovo. Izjema je glikogenoza II, za katero je možno encimsko zdravljenje, ki pomembno vpliva na potek bolezni. V večini primerov pa dednih obolenj zaenkrat še ni mogoče ozdraviti, kar pa ne pomeni, da jih ni mogoče zdraviti. »Moderna medicina opravlja študije z gensko in encimsko terapijo.
Na tržišču je tudi že prvo zdravilo za encimsko zdravljenje Pompejeve bolezni,« pravi dr. Lea Leonardis, dr. med., z Oddelka za klinično nevrofiziologijo Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani in dodaja: »Pri določenih boleznih so na voljo zdravila, ki jih uporabljamo za simptomatsko zdravljenje, vendar nimajo takega učinka, da bi bolezen pozdravila, jo pa na nek način olajšajo. Z ustrezno obravnavo je možno potek obolenja upočasniti in preprečiti nastanek komplikacij. Potrebna je redna telovadba, fizioterapija (hoja, stoja, gibanje na vozičku), raztegovanje kontraktur, izvajanje dihalnih vaj, plavanje, …
Na ta način lahko oboleli ostaja v optimalni psihofizični kondiciji. Simptomatsko zdravljenje se pogosto izvaja pri tistih, ki imajo zraven še bolezni srca (kardiološka terapija), težave z dihanjem (respiratorna terapija), sladkorno bolezen, katarakte in podobno. Za te bolezni in težave obstajajo zdravila. Na razpolago so tudi številni tehnični pripomočki, ki povečajo samostojnost obolelega in ob dobri psihofizični kondiciji vplivajo na kakovost življenja obolelega.«
Pravilnik Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije določa, kdo in v kakšnem primeru je upravičen do potrebnih invalidskih pripomočkov, vsi oboleli pa lahko najdejo različne oblike pomoči tudi v različnih društvih. Kot primer predstavljamo delovanje enega od njih.
Ljudem, ki trpijo zaradi različnih mišičnih obolenj v Sloveniji, pomaga več društev z različnimi programi. Tokrat vam predstavljamo Društvo distrofikov Slovenije, ki je bilo že leta 1969 ustanovljeno kot nacionalna reprezentativna invalidska organizacija, ki deluje na območju celotne Slovenije. Z načrtnim delovanjem je doseglo ureditev številnih zadev na področju zdravstva, ekonomskih olajšav, usposabljanja, bivanja, socialnega življenja in polnovredne vloge človeka.
V društvu izvajajo tudi nekaj posebnih socialnih programov, ki so dvignili raven na področju varstva invalidov v Sloveniji. Mednje sodita predvsem društvena služba prevozov in osebna asistenca, ki zagotavljata distrofikom primerno mobilnost in fizično pomoč. Društvo je ustanovilo tudi dve invalidski podjetji: eno uresničuje svoje cilje z gospodarjenjem na tržišču, s čimer dokazuje, da je ob uporabi visoke tehnologije in organiziranosti, ekonomsko opravičljivo zaposlovati tudi hudo prizadete distrofike pod posebnimi pogoji; v Domu dva topola pa izvaja obmorsko medicinsko rehabilitacijo, ki omogoča ohranjanje bioloških potencialov.
Društvo se vseskozi prizadeva tudi za splošen napredek slovenske države na invalidskem področju, da invalide s svojimi potrebami integrira v vsakdanje življenje družbe. Danes ima okrog 850 rednih in okrog 250 podpornih članov, vključeno je tudi v mednarodne organizacije.
To je osrednji program društva, ki omogoča vključevanje distrofikov v vse ostale društvene programe in v širše družbeno okolje. S prilagojenimi vozili izvaja dnevne prevoze distrofikov in drugih invalidov po Ljubljani z okolico, Mariboru z okolico, po obalnih mestih Primorske in v okviru možnosti tudi drugje po Sloveniji in v tujino.
Program je namenjen upravičencem, ki imajo zagotovljene bivalne pogoje, a se zaradi starosti ali invalidnosti ne morejo oskrbovati in negovati sami, njihovi svojci pa take oskrbe in nege ne zmorejo, ne zanjo ali nimajo možnosti nuditi. Storitve so namenjene tudi invalidom v domovih za starejše, ki nimajo svojcev ali kontaktov z njimi.
Po pogodbi z Zavodom za zdravstveno varstvo Slovenije in v sodelovanju z Inštitutom Republike Slovenije za rehabilitacijo jo izvajajo v Domu dva topola. S tem programom se vzdržujejo fiziološki potenciali, ki so odločilni za kakovostno življenja posameznika.
Vse več mladih distrofikov se odloča za neodvisno življenje ob podpori javne socialno-varstvene mreže ter društvenih programov. Pri tem je zelo pomembno samoorganiziranje v okviru društva, ki omogoča druženje med sebi enakimi.
V bazenih Doma dva topola in hotela Delfin v Izoli izvajajo obmorsko rekreativno bivanje in aktivno klimatsko rehabilitacijo ter razgibavanje za distrofike v Ljubljani in Mariboru, sofinancirajo nakup koencima Q-10, omogočajo plavanje v bazenu Inštituta RS za rehabilitacijo v Ljubljani ter v Medicinsko termalnem centru Fontana v Mariboru.
Ker so umske sposobnosti distrofikov praviloma neokrnjene, je utemeljena potreba po pridobitvi ustrezne izobrazbe. Program omogoča različne oblike moralne, strokovne in finančne pomoči. Permanentno izobraževanje je zaradi informacijske družbe nujnost.
Za distrofike je kulturno udejstvovanje še posebej pomembno, saj bistveno vpliva na njihovo pozitivno samopodobo, splošno razgledanost, hkrati pa predstavlja tudi določeno stopnjo kompenzacije njihove invalidnosti. V okviru programa omogočajo ogled kulturnih prireditev ter podpirajo samostojno kulturno, likovno in literarno dejavnost.
Na Oddelku za klinično nevrofiziologijo v KC Ljubljana obstaja register, v katerem je zabeleženih okrog 400 bolnikov z mišično distrofijo iz vse Slovenije. Ker ta vpis ni obvezen, ne vodi evidence vseh obolelih v Slovenije. »Vpis v register svetujemo, saj le tako lahko bolnike obvestimo, če se pokaže kakšna nova oblika pomoči ali kakšno novo zdravilo, ki jih odkriva in ponuja sodobna medicina. Zato vabimo vse, da se vpišejo v register, saj bodo tako imeli možnost, da jih pokličemo na terapijo, pa tudi če se ta pojavi šele čez nekaj let. Nikoli ni prepozno. In če ljudi ne moremo poklicati, jim ne moremo pomagati,« pravi dr. Lea Leonardis.
»Encimsko zdravljenje že omogoča zdravljenje prve mišične bolezni, ki se imenuje Pompejeva bolezen.«
»Z ustrezno obravnavo je mogoče potek obolenja upočasniti in preprečiti nastanek komplikacij.«
»Vabimo vse, da se vpišejo v register, saj bodo tako imeli možnost, da jih pokličemo na terapijo, pa tudi če se ta pojavi šele čez nekaj let. Nikoli ni prepozno.«