Skrbim za svoje zdravje, zato vejpam. – Ali res?

Elektronske cigarete, ki so se na trgu pojavile leta 2006, so razveselile kadilce, ki bi se radi z njihovo pomočjo odvadili kajenja. Drugi so se razveselili dejstva, da še vedno lahko kadijo, ne da bi jih spremljale neprijetne vonjave, ki se jih navzamejo oblačila, koža in prostori, predvsem pa verjamejo, da se s tem izognejo nekaterim škodljivim učinkom pravih cigaret in kljub temu uživajo.

Avtorica: Adrijana Gaber

Pa so elektronske cigarete res primerne kot pripomoček za odvajanje od kajenja in so res tako zelo varne? Strokovnjaki Nacionalnega inštituta za javno zdravje trdijo, da ne. Znanje o tem pa da je celo med zdravstvenimi delavci pomanjkljivo, stališča in prepričanja so neenotna in pogosto v neskladju z obstoječimi dokazi. Precej zdravstvenih delavcev menda kljub pomanjkanju dokazov priporoča elektronske cigarete za odvajanje od kajenja. Tudi pri nas. A pojdimo po vrsti.

Namesto dima aerosol

Kaj so pravzaprav elektronske cigarete? To so izdelki, ki s pomočjo baterije segrevajo tekočino, da se ta spremeni v aerosol, ki ga uporabnik potem vdihuje. Poglavitne sestavine te tekočine so nikotin, vlažilci, arome in voda, obstajajo pa tudi takšne brez nikotina. Druga imena za elektronske cigarete so e-cigarete, vejpi ali elektronski sistemi za dovajanje nikotina. To so raznolika skupina izdelkov, ki se zelo spreminjajo in med njimi obstajajo velike razlike v obliki, videzu in kompleksnosti, čeprav so sestavljene iz podobnih komponent in delujejo na podoben način, so zapisali na NIJZ v svojem poročilu. Število tržnih znamk je že več let nekaj manj kot petsto, močno pa je v zadnjih letih naraslo število arom, predvsem sladkih in sadnih, na voljo jih je kar okoli 15.600. Dejstvo je, izpostavljajo na NIJZ, da raziskave ne morejo slediti hitremu razvoju teh izdelkov. Poznamo že tri generacije elektronskih cigaret, a se že pojavljajo nove skupine.

Kaj vsebujejo?

Kot trdijo strokovnjaki NIJZ, je posameznik ob uporabi elektronskih cigaret izpostavljen znatnim količinam potencialnih zdravju škodljivih snovi. Izpostavljenost nikotinu je na primer pri uporabi elektronskih cigaret zelo raznolika in odvisna od značilnosti izdelka, tekočine in uporabe elektronske cigarete. Po izkušnjah uporabnikov je vnos nikotina primerljiv vnosu pri kajenju cigaret. A ne smemo pozabiti, da so v aerosolu poleg škodljivega nikotina prisotne še številne kemične snovi, ki so potencialno škodljive zdravju. To so arome, vlažilci, nekatere snovi pa so tudi rakotvorne, na primer karbonilne spojine, kot so formaldehid, acetaldehid, akrolein, glioksal. Seznama še ni konec: elektronske cigarete vsebujejo tudi za tobak značilne nitrozamine, hlapne organske spojine in fenole, kot so benzen, toluen, ksileni, pa tudi furani, ftalati, prosti radikali in reaktivne kisikove spojine ter celo delci kovine.

Posebej skrb vzbujajoča pa je, tako NIJZ, prisotnost rakotvornih in dražilnih snovi, kot so formaldehid, acetaldehid, akrolein, pa tudi prisotnost različnih aromatizirajočih snovi, za katere ni znano, kakšne učinke za zdravje imajo ob vdihavanju. Elektronske cigarete so tudi vir zelo visokih ravni delcev, ki vstopajo v dihalni sistem uporabnika. Naštete snovi pa niso vse. Število, količina in značilnosti drugih snovi, ki jim je izpostavljen uporabnik elektronskih cigaret, so namreč zelo raznolike in odvisne od izdelka do izdelka, tekočine in od načina uporabe.

Res je, da je ob tipični uporabi elektronskih cigaret izpostavljenost tem snovem pomembno nižja kakor ob kajenju konvencionalnih cigaret, vendar ni mogoče oceniti, koliko je zato potencialno znižano tveganje za zdravje. Poleg običajne uporabe se elektronske cigarete uporabljajo tudi za vdihavanje vseh prepovedanih drog, najpogosteje kanabisa.

Od zasvojenosti do raka

Nedvomno ima uporaba elektronskih cigaret dokazane in potencialno škodljive učinke na uporabnika. Elektronske cigarete lahko privedejo do zasvojenosti. Nevarne so tudi zaradi tega, ker lahko eksplodirajo in povzročijo opekline in druge poškodbe. Tveganje za to je večje pri baterijah slabše kakovosti, pri baterijah, ki so neustrezno hranjene ali so predelane. Obstaja možnost namernih ali nenamernih zastrupitev z nikotinom, žal tudi s smrtnim izidom.

Učinki dolgoročne uporabe elektronskih cigaret še niso raziskani, saj so v uporabi še premalo let. Vendar pa lahko o potencialnih škodljivih učinkih sklepamo glede na prisotne kemične snovi v aerosolu. Poleg tega tudi rezultati številnih raziskav kažejo na spremembe v tkivih različnih organov zaradi uporabe elektronskih cigaret. Podatki kažejo, da bi lahko uporaba omenjenih cigaret vodila v bolezni dihal, srca, ožilja ter različne vrste rakavih obolenj.

Dolgotrajnejša uporaba elektronskih cigaret bo zelo verjetno imela škodljive učinke na dihala, morda tudi kratkotrajna. Strokovnjaki NIJZ navajajo dokaze, da mladostniki, ki uporabljajo elektronske cigarete, več kašljajo in piskajo pri dihanju. Če imajo astmo, pa pride do pogostejših poslabšanj te bolezni. V ZDA so na primer do decembra leta 2019 zaznali 2291 primerov hudih pljučnih obolenj, ki so jih povezali z uporabo elektronskih cigaret, od tega 48 smrti. Domnevajo, da je s tem povezano vdihavanje vitamin E acetata, menijo pa, da je vzrokov za to verjetno več, ter nadaljujejo z raziskavami. Svetujejo izogibanje uporabi vseh elektronskih cigaret, dokler ni znanega več. Še zlasti naj bi se izogibali tistim, ki vsebujejo THC ali vitamin E acetat ali pa tistim, ki prihajajo iz neznanih virov.

Seznam težav, ki jih lahko povzročajo elektronske cigarete, se nadaljuje. V literaturi najdemo več objav o primerih kontaktnega dermatitisa, ki je posledica sproščanja niklja iz naprav, ter lezij ustne sluznice. Nekatere raziskave so tudi pokazale, da imajo lahko elektronske cigarete pomembne škodljive učinke na celjenje ran.

Lahko pomenijo prednost pred klasičnimi?

Elektronske cigarete, kot vidimo, še zdaleč niso tako neškodljive, kot se pogosto oglašuje. Za posameznika, ki prej ni kadil, uporaba elektronskih cigaret pomeni izpostavljenost pomembnim ravnem zdravju škodljivih snovi in zvišuje zdravstveno tveganje. Uporaba elektronskih cigaret lahko predstavlja potencialno korist le za kadilce, a kratkoročno. Popoln prehod z rednega, dnevnega kajenja cigaret na uporabo elektronskih privede do zmanjšanja kratkoročnih negativnih zdravstvenih izidov v različnih organskih sistemih. Vendar do morebitnih koristi pride le pri popolni zamenjavi. Raziskave pa kažejo, da večina uporabnikov elektronskih cigaret tudi kadi – to je tako imenovana dvojna raba. Malo verjetno je, da bi dvojni uporabniki lahko izkusili kakršne koli koristi za zdravje.

Pasivni »kadilci«

Elektronske cigarete pa nimajo škodljivih učinkov le za neposredne uporabnike, ampak se škodljivi delci in nikotin širijo tudi po zraku v zaprtih prostorih. Nekatere raziskave kažejo, da se po zraku širijo tudi toluen in hlapne organske spojine. Zato se je tudi pasivni izpostavljenosti aerosolu elektronskih cigaret treba izogibati. Res pa je, da so ravni teh snovi v zraku v zaprtem prostoru nižje kakor pri kajenju konvencionalnih cigaret.

NIJZ uporabo elektronskih cigaret močno odsvetuje otrokom, mladostnikom, nosečnicam in ženskam, ki načrtujejo nosečnost, pa tudi bolnikom s kroničnimi obolenji (predvsem dihal) ter nekadilcem.

Niso pomoč pri opuščanju kajenja

Po navedbah strokovnjakov NIJZ je trenutno na voljo premalo podatkov in kakovostnih raziskav za kakršne koli zaključke o učinkovitosti elektronskih cigaret pri opuščanju kajenja. To poudarjajo tudi številne mednarodne in nacionalne strokovne, stanovske in neprofitne organizacije. Raje priporočajo uporabo registriranih, dokazano varnih in učinkovitih pomoči pri opuščanju kajenja.

Tudi NIJZ elektronskih cigaret ne priporoča za opuščanje kajenja in niti ne za zmanjševanje kajenja, vse dokler niso ustrezno preizkušene in registrirane kot vrsta pomoči pri opuščanju kajenja in dokler ni nadzora nad njihovo kakovostjo in varnostjo. Kadilcem, ki želijo opustiti kajenje, priporočajo preverjene in dokazano učinkovite ter varne vrste pomoči za opuščanje kajenja: pomoč usposobljenih terapevtov, skupinska ali individualna terapija ali farmakološko zdravljenje, kot je nikotinska nadomestna terapija ali zdravila na recept.

Preprečevanje med mladimi

Strokovnjaki NIJZ še posebej poudarjajo pomen preprečevanja uporabe elektronskih cigaret med mladimi. Zakaj? Prvič zaradi zasvojenosti z nikotinom. Mladostniki so namreč bolj kot odrasli dovzetni za zasvojenost z nikotinom in učinki nikotina na razvijajoče se možgane pri mladostnikih in mladih odraslih so dokazano škodljivi. Leta 2018 je o uporabi elektronskih cigaret z nikotinom poročala polovica anketiranih dijakov drugih letnikov, vsak sedmi pa ni vedel, ali njegova elektronska cigareta vsebuje nikotin. Poleg tega uporaba elektronskih cigaret med mladostniki in odraslimi zviša tveganje za kajenje pozneje v življenju, povezana pa je tudi z večjo pogostostjo in intenzivnostjo poznejšega kajenja cigaret. Tvegana za zdravje mladostnikov je tudi uporaba elektronskih cigaret za vdihovanje različnih prepovedanih drog.

Kakšno je stanje v Sloveniji? Žal je med mladostniki uporaba elektronskih cigaret bolj razširjena kot med splošno populacijo. Poglejmo spet raziskavo iz leta 2018. Med prebivalci, starimi od 15 do 64 let, je elektronske cigarete uporabljalo 1,4 odstotka vseh, kadar koli v življenju pa 9,2 odstotka. V starostni skupini od 15 do 19 let je o uporabi poročal en odstotek vseh, o uporabi kadar koli v življenju pa 21,3 odstotka vprašanih. V istem letu je o uporabi v zadnjih 30 dneh poročalo 8,6 odstotka anketiranih dijakov drugih letnikov, o uporabi kadar koli v življenju pa kar 30,9 odstotka.

Najpogostejša je dvojna raba, saj približno tri četrtine odraslih uporabnikov in mladostnikov hkrati kadi tudi tobak. Med ostalimi uporabniki elektronskih cigaret pa približno polovica ni nikoli kadila, polovica pa je nekdanjih kadilcev.

Oglaševanje elektronskih cigaret

Zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov ureja elektronske cigarete podobno kot tobačne izdelke. Določa prepoved oglaševanja, razstavljanja in promocije. Poleg tega prepoveduje uporabo elektronskih cigaret povsod, kjer je prepovedano kajenje, in prodajo elektronskih cigaret mladoletnim. Zakon tudi omejuje raven nikotina na največ 20 mg/m, prostornino rezervoarjev in vložkov na največ 2 ml, prostornino stekleničk s tekočino na največ 10 ml. Določa pa tudi, da mora biti vsak izdelek opremljen z navodilom za uporabo ter navedbo sestavin.

ABC

A Kljub pomanjkanju dokazov številni še vedno priporočajo elektronske cigarete za odvajanje od kajenja.

B Poleg nikotina vsebujejo še številne kemične snovi, škodljive zdravju.

C Elektronske cigarete so škodljive tudi za »pasivne kadilce«.

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content