Večino sodobnih bolezni neposredno ali posredno povezujemo s stresom oziroma z njegovimi negativnimi posledicami. Ne da bi se zavedali, postajamo vse bolj občutljivi za situacije, ki v nas vzbujajo neprijetna čustva, po drugi strani pa smo skoraj neobčutljivi za tiste, ki v nas prebujajo prijetna čustva. Tako v zdravilih na recept iščemo na nek način nove dražljaje, ki bi v nas v najkrajšem možnem času izzvali prijetne občutke. Vse več ljudi posega po pomirjevalih in antidepresivih, ne da bi se poprej sploh vprašali, kaj je tisto, kar jih resnično razveseljuje, jezi ali žalosti. Preden posežemo po sinteznih zdravilih za lajšanje posledic stresa, najprej poskusimo z naravnimi pripravki, saj ti nimajo neželenih učinkov, ne povzročajo odvisnosti in so primerni tudi za dolgotrajno uporabo.
Najbolj razširjena rastlina, prisotna v mnogih pripravkih za pomirjanje, je baldrijan ali zdravilna špajka. Korenina te rastline vsebuje učinkovine, ki nas pomirjajo, blažijo nemir in napetost ter pomagajo pri nespečnosti. Baldrijan je najpogosteje uporabljeno naravno pomirjevalo in v primerjavi s tovrstnimi sinteznimi zdravili (med katerimi so najbolj znani benzodiazepini) ne povzroča odvisnosti, po prenehanju jemanja pa se ne pojavi t.i. odtegnitveni sindrom. Zdravila na recept imajo v primerjavi z njim precej neželenih učinkov: npr. utrujenost, glavobol, zmanjšano odzivnost, zaspanost, nespečnost, razdražljivost, nočne more. V naravnih pripravkih za blaženje stresa baldrijan pogosto nastopa skupaj z meliso, s poprovo meto in hmeljem, ki delujejo pomirjevalno pri razdražljivosti, motnjah spanja in tudi pri želodčnih težavah.
Avtor: Vlasta Žvikart Zaveri, mag. farm., Lekarna Ljubljana
Najbolj poznan naravni antidepresiv je šentjanževka. Pripravki iz nje (pri nas so na voljo kapsule) vsebujejo učinkovine, ki podobno kot sintezni antidepresivi zavirajo ponovni prevzem živčnih prenašalcev v predsinaptične nevrone, kar vpliva na njihovo povečano aktivnost v osrednjem živčevju. Neželeni učinki, ki se pojavljajo ob uporabi te rastline, so redki, so pa lahko interakcije šentjanževke z drugimi zdravili toliko bolj pogoste in celo nevarne.
Zelo dober naravni pripravek brez neželenih učinkov, s katerim je zadovoljnih vse več pacientov, priporočajo pa ga tudi zdravniki kot varen nadomestek za sintezne sedative, je prehransko dopolnilo, ki vsebuje hidrolizat mlečne beljakovine z bioaktivnim petidomom. Deluje selektivno na točno določena receptorska mesta v možganih, s čimer ohranja uravnotežene vrednosti nevrotransmiterja GABA, kar pozitivno vpliva na čustvovanje, koncentracijo, spomin, motiviranost in njim sorodne procese, tako da smo bolj mirni in se lažje spoprimemo z negativnimi posledicami stresa. Zaradi selektivnega delovanja ne povzroča neprijetnih neželenih učinkov, kot so zaspanost, odvisnost, ohlapnost mišic ipd.
Za dobro psihično počutje je izrednega pomena, da znamo upočasniti tempo življenja, se umiriti in razbrati, katere so za nas resnično pomembne in katere manj pomembne aktivnosti. Ne prikrivajmo svojih čustev, ampak se jih naučimo izražati. Ukvarjajmo se s športom in ne pozabimo, da je dan brez smeha oropan.