Zaščita, higiena in udobna oblačila

default image

Počasi se bliža poletje, ki pred ženske postavlja nekaj sprememb. Treba je poskrbeti za udobna oblačila iz naravnih materialov, za zaščito pred spolno prenosljivimi boleznimi in nezaželeno nosečnostjo ter za zdravo prehranjevanje in gibanje.

Najpomembnejša je poučenost o spolnosti, spolno prenosljivih boleznih, raku na materničnem vrtu in podobnem, pravi ginekolog Dragoslav Mugoša, dr. med., iz Ginekološke ambulante Zdravstvenega doma v Sežani. »Poučenost o spolnosti je pri nas zelo slaba, še posebej pri mladih. Opažam predsodke glede kontracepcije, še posebej glede uporabe kondoma, ki je zame pravo zaščitno sredstvo, saj opravlja trojno funkcijo: ščiti pred spolnimi boleznimi vseh vrst, od najbolj banalnih pa do najhujših, ščiti pred vnetji in nezaželeno nosečnostjo. Moj nasvet je: ženske, ne zabavajte se brez uporabe kondoma! Enako velja za tiste, ki iz različnih razlogov uporabljajo kontracepcijske tablete. Pri nas sta znanje in osveščenost na tem področju zelo slaba. Enako velja za moške. Ko se pojavijo spremembe zaradi prostate in vnetja sečnice, bi tudi oni morali začeti drugače razmišljati in si spolnosti brez kondoma ne bi smeli privoščiti.«

Avtor: Katja Mohorič

Zaščitimo se pred rakom materničnega vratu

Kondomi so v skandinavskih državah, na Švedskem, Finskem in Norveškem, kjer je spolna vzgoja na zelo visokem nivoju, osnovno sredstvo zaščite. »Zaradi tega je pri njih zelo nizek odstotek žensk, ki zbolijo za rakom materničnega vratu – le 3,2 % na 10.000 žensk,« pojasnjuje Mugoša in dodaja: »Nasprotno temu je v Sloveniji pred nekaj leti zbolelo kar 23,7 %, pred dvema letoma pa 17,8 % na 10.000 žensk. V povezavi s tem se večina ginekologov tudi ne strinja s prehodom z enoletnega preventivnega pregleda na triletni, kakor tudi s tem ne, da se preventivni pregledi začnejo šele v 20. letu starosti, saj začne precejšen odstotek žensk s spolnim življenjem že pred 16. letom, kar zelo dviguje tveganje pojava raka materničnega vratu.«

Nosimo udobna oblačila iz naravnih tkanin

Vnetja ženskih spolnih in sečnih organov se bolj pogosto pojavijo pri ženskah, ki nosijo ozka oblačila, npr. ozke hlačke in ozke kavbojke, še posebej poleti, ko se koža zaradi vročine hitro spoti. Če so takšna oblačila – in ponavadi so – iz umetnih materialov, bo pogosteje prišlo do vnetja spolovila in nožnice, pravi Mugoša. »Ženskam svetujem, naj ne nosijo oblačil iz umetnih tkanin, ampak iz bombaža ali drugih naravnih materialov. Oblačila naj tudi ne tiščijo. Prav tako odsvetujem spanje v ozkih hlačkah. Bolj primerne so bombažne bokserice ali bombažna pižama, da se spolovilo lahko zrači.«

Čim manj oblačil iz umetnih vlaken

Poletje, moda z oprijetimi sintetičnimi oblačili, kopalke. Sintetične kopalke so običajne, le redkokdo uporablja bombažne, zato jih je po kopanju priporočljivo zamenjati čim prej z bombažnimi. Prav tako ni priporočljivo dolgo časa nositi modrčka z železno oporo, trdo plastiko ali s kostjo za oporo, ali pa posebne podložke iz umetnih materialov, ki prsim sicer dajo lepo obliko, mokri pa lahko spodbujajo nastanek vnetja. Enako je, ko se poti koža dojk, pojasnjuje Mugoša. »Mogoče so vnetne spremembe kože in vnetja mlečnih kanalov. Poleti svetujem modrčke iz naravnih tkanin, kot so bombaž, svila, lan, viskoza.«

Poskrbimo za ustrezno zaščito pred spolnim odnosom

Tiste ženske, ki ne uporabljajo kondoma, bi morale zelo skrbeti za redno higieno spolovila pred začetkom spolnega odnosa, poudarja Mugoša. »Sicer naj bodo zaščita kondom, kontracepcijske tabletke ali kakšna druga vrsta kontracepcije, npr. hormonski maternični vložki, ki jih običajno predlagamo ženskam, ki so že rodile in ga lahko dobijo na recept.«

Jutranja tabletka – če gre kaj narobe

Če kondom med ali po spolnem odnosu poči, se pri nas brez recepta lahko dobijo preventivne hormonske tablete, ki jih ženska vzame naenkrat. Pravijo jim tudi »jutranje tabletke«. Vzeti jih je treba v 72 urah po tem, ko smo odkrili, da je bil kondom strgan oziroma ko je prišlo do »nezgode«. Tabletki večinoma preprečita, da bi prišlo do nezaželene zanositve oziroma da se že oplojeno jajčece izlušči iz maternice.

Na javnih kopališčih poskrbimo za higieno

Priporočljivo je redno tuširanje pred in po kopanju v bazenu ali v drugih javnih kopališčih. Kljub temu je možnost okužbe z virusi, ki povzročajo vnetje nožnice ali materničnega vratu, malo, še posebej, če je poskrbljeno za tovrstno zaščito. Tudi če bazen uporablja ženska z vnetjem nožnice, je možnost okužbe majhna, saj se tovrstne okužbe najpogosteje prenašajo z neposrednim fizičnim kontaktom.

Opravimo preventivni pregled

Mugoša svetuje redne preventivne preglede zaradi zaščite in kot preventivo pred različnimi ginekološkimi težavami. »Večina ginekologov se ni strinjala s prehodom z enoletnega preventivnega pregleda na triletni, še manj s tem, da se pregledi začnejo v 20. letu. Precej visok odstotek žensk začne s spolnim življenjem že pred 16. letom, kar zelo poveča tveganje pojava spolnih bolezni, posledično pa tudi tveganje za nastanek raka materničnega vratu. Zato mladim in manj mladim ženskam svetujem, da se brez kondoma ne podajo v spolni odnos.

Trenutno zdravim nekaj zelo mladih žensk, ki so se preko spolnih odnosov okužile s Humanim papiloma virusom, ki dokazano spreminja celice materničnega vratu v rakave. Potrebno bo zdravljenje, ki bo zahtevalo tudi odstranitev določenih delov materničnega vratu, kar bo za vse mlade ženske zelo boleče. Prav tako je težko reči, kako bo po zdravljenju. Zato še enkrat ponavljam. Brez kondoma se ne podajajte v spolne odnose.«

Nevarnost ponovitve vnetja

Možnost, da se bo vnetje ponovilo, obstaja, saj se glivice, ki so vselej prisotne v posameznih delih spolnih organov, ob določenih situacijah in pogojih lahko razmnožujejo. »V tem primeru je ključnega pomena obojestranska (obeh partnerjev) redna higiena, še posebej pred spolnimi odnosi, saj se na področju penisa zadržujejo odpadne celice, ki se razkrajajo in so gojišče novih bakterij. In če se to zanese v nožnico, lahko zopet pride do vnetja nožnice,« pravi Mugoša.

Poskrbimo za zdravo prehrano in gibanje

Seveda je priporočljivo čim več gibanja, ki je zelo koristno, saj pomaga ohranjati funkcije organizma in s tem tudi spolnih organov. Prav tako je priporočljiva dobra prehrana, bogata z vitamini in minerali, ki so v svežem sadju, zelenjavi, žitih, jogurtih, mleku in ostalih mlečnih izdelkih, oreščkih in podobnem ter redno pitje zadostne količine tekočine, najbolje vode. Če poskrbimo za dobro in zdravo prehrano, ne bo prišlo do drisk in ostalih prebavnih motenj, ki bi dodatno obremenile počutje in delovanje spolnih organov.

Skrbno brisanje po izločanju blata

Ko gremo na veliko potrebo, je pomembno, da si zadnjik temeljito obrišemo navzven. »Danka je od nožnice oddaljena približno tri centimetre in nemajhen odstotek žensk si zadnjik briše naprej proti nožnici in ne nazaj. Z blatom, ki ni nikoli sterilno, si v nožnico in spolovilo zanese bakterije, ki lahko povzročijo različna vnetja,« pojasnjuje Mugoša.

Stres

Tudi vsakdanji stres ima psihofizični učinek na delovanje organizma, kakor tudi na delovanje spolnih organov. Marsikdaj se je že zgodilo, da je ženski zaradi stresa menstruacija zakasnila ali pa se pojavila prej.

Tablete proti menstruaciji

Pred odhodom na dopust si ženske lahko privoščijo tudi hormonske tablete za preložitev  menstruacije, če bi se ta po ciklusu pojavila ravno v času dopusta in če to seveda želijo. Menstruacija se bo tako pojavila kasneje, ko bomo že doma in tako ne bo motila brezskrbnega uživanja počitnic. Vsekakor pa je na javnih prostorih, na katerih se bomo zadrževali in kjer se zadržuje večje število ljudi, kar še posebej velja za nudistične plaže in kampe, treba še posebej skrbeti za redno in temeljito higieno.

Kondom je edino sredstvo s trojno zaščito

»Ob koncu bi še želel poudariti, da obstaja več dejavnikov tveganja, ki pripomorejo k razvoju raka materničnega vratu:

  • največji dejavnik okužbe je virus HIV (AIDS), ki je zelo visoko tveganje;
  • zgodnji spolni odnosi, z začetkom pri 17. ali 18. letih, povečajo tveganje za 26-krat;
  • neredni ginekološki pregledi povečajo tveganje za 10-krat,
  • Humani papiloma virus, ki se prenaša s spolnim odnosom in dokazano spreminja celice materničnega vratu v rakave, poveča tveganje za 2- do 30-krat,
  • če ima ženska več kot šest spolnih partnerjev, se tveganje poveča za 5-krat;
  • dejavnika tveganja sta tudi nizek socialni položaj (neizobraženost) in kajenje.

Najučinkovitejša obramba pred vsemi temi dejavniki je, poudarjam, redna uporaba kondoma. Kondom žensko najbolj zaščiti, obenem pa tudi omogoči, da se tveganje za pojav raka materničnega vratu izredno zniža. Če žensko doleti rak materničnega vratu, jo čakajo dolgotrajne operacije, obsevanja in boleče zdravljenje, ki pa je lahko tudi neuspešno.«

»Opažam predsodke glede kontracepcije, še posebej glede uporabe kondoma, ki je zame pravo zaščitno sredstvo, saj opravlja trojno funkcijo: ščiti pred spolnimi boleznimi vseh vrst, pred vnetji ter nezaželeno nosečnostjo.«

Skip to content