Iščite po prispevkih
Avtor: Marija Ocvirk, dr. med.
Nožnica povezuje notranjost telesa z zunanjostjo. Na njenem svodu je maternični vrat, na izhodu pa zunanje spolovilo. Za učinkovito delovanje je vedno vlažna. Nožnični izcedek sestavljajo celice, ki se odluščijo iz sluznice nožnice in materničnega vratu in so pod vplivom ženskega hormona estrogena. Zato imajo ženske v menopavzi zelo malo vaginalnega izcedka in težave zaradi pomanjkanja sluzi. Te težave zdravimo z uporabo vaginalnih krem, ki vsebujejo estrogene. Podobno stanje je lahko tudi po porodu, med dojenjem in ob jemanju antiestrogenskih zdravil.
Velikokrat ženske ne vedo, ali je njihov izcedek normalen ali ne. V rodni dobi se dnevno izloči za čajno žličko (1–4 ml) prozornega, gostega, sluzastega izcedka, ki je bele ali rumenkaste barve. Vendar se količina in gostota spreminjata od ženske do ženske in od dneva menstrualnega ciklusa. V določenih obdobjih je količina sluzi povečana, na primer med nosečnostjo, jemanjem kontracepcijskih tabletk, med ovulacijo, teden dni pred menstruacijo. Starost, spolna aktivnost, kontracepcija, prisotnost tujka ali uporaba higienskih izdelkov lahko moti normalen ekosistem nožnice.
Normalen izcedek vsebuje celice nožnične stene in materničnega vratu, normalne bakterije ter sluz, ki jo izločata nožnica in maternični vrat. Izcedek ima rahlo kiselkast vonj, včasih lahko malenkostno draži kožo zunanjega spolovila. Izcedek ščiti nožnično steno in sečila pred vnetji in deluje kot lubrikant. Na mikroskopskem pregledu najdemo normalne sestavine, pH-vrednost je manj kot 4,5. Vaginalni izcedek je torej normalen.
Kadar je poleg izcedka prisotno še srbenje vulve ali vhoda v nožnico, rdeča, pekoča, boleča in otečena koža vulve, penast ali zeleno rumen izcedek, neprijeten vonj, krvavo obarvan izcedek, bolečina pri spolnih odnosih in uriniranju, bolečina v trebuhu ali mali medenici, je treba poiskati zdravniško pomoč.
Vnetja povzročajo tudi različne kemikalije, ki jih uporabljamo. To so na primer odišavljene kreme, spermicidi, mila, pralni praški, kondomi iz lateksa, ki lahko povzročijo imunološki odgovor in preobčutljivostno reakcijo, kar vodi v kontaktni dematitis. Včasih je vzrok tudi tujek, ki se nahaja v nožnici, na primer pozabljeni tampon. Takrat je izcedek gnojen, obilen in močno smrdeč. Drugi povzročitelji vnetij so še glivice Trichomonas in bakterije, ki potrebujejo zdravljenje z antibiotiki.
Simptomi vnetja nožnice so izcedek iz nožnice, srbenje, draženje, pekoč občutek, bolečine, redkeje boleč spolni odnos, krvavitev ali pekoče uriniranje. Glivica Candida je pogosto prisotna, kadar je malo izcedka, vnetni simptomi (srbenje in pekoča bolečina) pa so zelo intenzivni. Bakterijska vaginoza ne povzroča znakov vnetja, ampak samo neprijeten vonj. Atrofija sluznice in posledično vnetje povzroča težave pri spolnih odnosih zaradi pomanjkanja estrogena.
Brez ginekološkega pregleda ni mogoče ugotoviti, ali je izcedek normalen in kaj je razlog zanj. Za pregled se moramo pripraviti in si zastaviti nekatera vprašanja, ki jih bo postavil tudi ginekolog:
Imate bolečine v križu, trebuhu ali medenici?
Kdaj so se pričeli simptomi glede na menstrualni ciklus?
Ste pred kratkim menjali partnerja?
Kdaj ste imeli zadnjo menstruacijo?
Jemljete kakšna zdravila?
Ste pred kratkim uporabljali vložke, tampone, intimna mila, lubrikante?
Uživate veliko ogljikovih hidratov?
Nosite sintetično spodnje perilo, tesne hlače, tesne spodnje hlače?
Uporabljate dnevne vložke, parfumirana mila in šampone, odišavljene pralne praške, pršila, barvan toaletni papir?
Pred pregledom naj ženska ne izpira nožnice, kajti to spremeni rezultate pregleda. Ginekolog bo najprej pregledal celotno zunanje spolovilo, nato pa pregledal še notranje spolovilo. Vzel bo vzorec izcedka za mikroskopski pregled in določitev pH nožnice. Normalen pH je pod 4,5, v primeru bakterijske vaginoze in okužbe z glivico Trichomonas pa se pH nožnice dvigne. V izbranih primerih bo vzel bris za bakterijsko kulturo.
Partnerje zdravimo v primeru spolno prenosljivih bolezni, kot je gonoreja, trihomonas, klamidija. Za okužbe kot so glivična vnetja, bakterijska vaginoza, partnerja ni treba zdraviti. Dokler zdravljenje ni zaključeno, priporočamo izogibanje spolnim odnosom.
Vnetja nožnice in zunanjega spolovila so pogosta, velikokrat se tudi sama pozdravijo. Večkrat pa so tako nadležna in dolgotrajna, da je treba obiskati zdravnika. Ta bo ob pregledu postavil diagnozo in dal ustrezna zdravila. Včasih pa se razlog skriva, zato je za pravilno diagnozo in zdravljenje potrebno zaupanje in sodelovanje med pacientko in zdravnikom.