Iščite po prispevkih
Avtorica: Vesna Mlakar
Skrb za intimno nego se začne takrat, ko zanjo pravzaprav poskrbijo starši. Zdravje in počutje nebogljenega otroka je odvisno od njihove ljubezni, časa, znanja in spretnosti. Najprej je treba poskrbeti za primeren prostor za nego dojenčka, ki mora biti varen in topel. Prav tako je pomembno, da so vse stvari, ki jih starši potrebujejo za nego že na dosegu rok. Podložena, plastificirana podlaga za previjanje otroka je priporočljiva zato, ker jo je preprosto čistiti in ima dvignjene robove, da zaustavi morebitno odtekanje tekočine.
Diplomirana medicinska sestra Helena Božič Janežič prizna, da so lahko starši danes v stiski, saj je na trgu ogromna izbira vseh pripomočkov za intimno nego dojenčka in je težko vedeti, katera je pravilna izbira. »Strokovno mnenje je, da je uporaba vode, bombažnih krpic, pravočasna menjava mokre oziroma umazane plenice in smotrna uporaba mazil, edina pravilna rešitev v preprečevanju vnetja kože v intimnem predelu dojenčka,« pojasni učiteljica na Strokovni zdravstveni šoli v Ljubljani. Poudari še, da je zelo pomemben del higiene pri dojenčkih prav pravilna intimna higiena in ohranjanja zdrave kože v tem predelu telesa.
Plenični izpuščaj je pri dojenčkih zelo pogost, zlasti med devetim in dvanajstim mesecem. »Vzroki, ki vplivajo na pojav pleničnega izpuščaja, so pravilna izbira pleničke, čas, ki ga dojenček preživi v mokri plenički, in sam način previjanja dojenčka,« našteje dipl. med. sestra Helena Božič Janežič. Plenični izpuščaj lahko nastane zaradi občutljivosti na pleničke in ali čezmerne uporabe vlažilnih robčkov za nego kože. Že rahel prehlad z malo povišano telesno temperaturo lahko vodi k bolj koncentriranemu urinu in s tem k draženju kože. Rast zobkov, spremembe v prehrani, driske, zdravljenje z antibiotiki in preobčutljivost na izdelke za nego so prav tako možni sprožilci pleničnega izpuščaja.
Plenični izpuščaj običajno izgine po treh ali štirih dneh in na otroka ne vpliva. Najpomembneje je, da ostaja koža na intimnem predelu dojenčka suha in čista.
Tako kot je lahko prvi prihod menstruacije za mlado dekle presenečenje, izkušene ženske dobro vedo, kaj prihaja. Menstruacijo pri mnogih ženskah najavijo spremembe razpoloženja in marsikatera, ki se bori s predmenstrualnim sindromom, komaj čaka na prihod mesečnega perila. Običajno se čustvena nihanja takrat umirijo, ženska pa se posebej posveti intimni negi. Pogosteje se umiva, pri tem pa je pomembno, da ne uporablja izdelkov, ki bi dražili občutljivo nožnično sluznico.
Helena Božič Janežič poudari, da je za prepričevanje nastanka okužb in bolezni pomembno vzdrževati normalno floro in kislost nožnice. »Pri spremembi kislosti nožnice imajo veliko zaslugo pretirana uporaba intimnih mil, robčkov in gelov. Na spremembo flore nožnice pa vplivajo razna bolezenska stanja, stres, menopavza, nosečnost. V poplavi izdelkov za intimno higieno večina žensk zanemari uporabo vode in zmerno uporabo mil, ki vsebuje snovi, ki vzdržujejo normalno kislost nožnice in varujejo pred nastankom vnetij in okužb.«
Ženske se med seboj razlikujejo, prav tako njihova telesa. Pomembno je, da se ženska dobro pozna in zase izbere tiste izdelke za intimne predele, ki ustrezajo njej. Vsekakor pa je intimna nega med menstruacijo zelo pomembna, saj se takrat kislost nožnice spremeni in je ta dovzetnejša za okužbe.
»Okužba sečil pomeni vdor mikroorganizmov v sečila, kjer se v sečniku, votlem sistemu ali ledvičnem parenhimu razmnožijo in povzročijo vnetje. Zanesljiva metoda za prepričevanje okužb sečil ne obstaja, obstajajo pa načini, kako to tveganje bistveno zmanjšati. Veliki pomen pri tem ima osebna higiena. Ženske naj pri osebni higieni uporabljajo blaga, nedišeča mila. Ženskam, ki so dovzetne za pogosta vnetja, pa se odsvetujejo kopeli s penečimi mili. Priporoča se uporaba mil s pH-faktorjem 5,5,« razloži Božič Janežičeva.
Opozori še na pravilno nego po spolnih odnosih. »Ženskam svetujemo, da si spolovilo umijejo pred spolnim odnosom in po njem. Po njem pa naj gredo vedno tudi na stranišče. Curek urina bo odplaknil vse bakterije, ki so v času spolnega odnosa morda zašle v sečnico. Pomembno je tudi, da se pravilno obrišejo od spredaj nazaj.« Zaščitno deluje tudi zadostno pitje tekočine, saj se s tem zmanjša koncentracija patogenih mikroorganizmov v urinalnem traktu.
O urinski inkontinenci govorimo, kadar bolniku nenamerno uhaja urin. Gre za pogosto stanje, ki zajema širok spekter težav – od občasnega manjšega uhajanja med kašljem ali kihanjem pa vse do popolne nezmožnosti zadrževanja urina. Uhajanje urina, pa tudi blata, se lahko pojavi v različnih starostnih obdobjih. »Zdravstveni delavci intimni negi večinoma rečemo anogenitalna nega. Ta se izvaja povsem individualno in je odvisna od stopnje inkontinence ter od samih sposobnosti bolnika. Vedno pa spodbujamo samostojnost. Vsi dobro poznamo povsem družbeno sprejemljivo inkontinenco v otroškem obdobju, manj pa je govora na primer o inkontinenci po porodu ali zaradi invalidnosti. Seveda ne smemo pozabiti tudi na inkontinenco v starosti, ki je ena izmed najpogostejših, a hkrati še vedno predstavlja velik negovalni problem, če je intimna nega nepravilno izvedena,« opozori Lea Strajnar.
»Res je, da učitelji svoje prihodnje sodelavce učimo izvajanja intimne nege po vnaprej določenih korakih, vendar je konec dneva najpomembnejši dejavnik intimne nege ohranjanje visoke stopnje kakovosti pri samem izvajanju. To pomeni, da pri umivanju vsakokrat zajamemo vse potrebne predele in vedno uporabimo vodo ter pH nevtralno milo. Intimni robčki niso priporočljivi za vsakodnevno uporabo.« Strajnarjeva poleg kakovostne intimne nege priporoča še uporabo ustreznih zaščitnih mazil in krem.
Strajnarjeva izpostavi, da nega nepokretnih ostaja skoraj najpogostejša negovalna intervencija, s katero se srečujejo v zdravstveno-socialnih ustanovah. »Poleg intimne nege in obračanja moramo biti pri negi nepokretnega bolnika pozorni še na njegovo duševno in telesno udobje.
Izjemno pomembna je priprava prostora pred samo nego, saj s tem zagotovimo ustrezno mero zasebnosti. Pomembna je tudi ustrezna komunikacija, s katero poskrbimo, da se bolnik počuti karseda prijetno, in s katero skušamo zmanjšati občutek nelagodja ter sramu, ki sta lahko povsem fiziološko prisotna. Mnogokrat se nam zgodi, da zaradi velikega obsega zadolžitev, v kombinaciji s pomanjkanjem časa, pozabimo na individualnost izvajanja intimne nege in nam ta postane del rutine. Ta sposobnost – sposobnost ohranjanja in vzdrževanja humanosti in empatičnosti pri izvajanju nege tako pokretnega kot nepokretnega človeka – pa je tista, ki odraža res kakovostno nego.«
Skrb za osebno intimno nego svojca je zelo občutljivo področje v procesu oskrbovanja. Nepokretna oseba lahko še tako dobronamerno in skrbno nego doživi kot vdor v zasebnost. Zato je pomembno, da si bližnji pri izvajanju osebno intimne nege vzame dovolj časa in čim bolj sledi dnevni rutini, ki jo je imel sedaj nepokretni v času samostojnosti. Med nego je treba zagotavljati zasebnost in spodobnost; priporoča se, da med nego vedno ostane pokrit del telesa, ki ga ne umivate, nega pa naj poteka v primerno ogretem in prijetnem prostoru.
Niso redki primeri, ko nepokretna oseba ali še pogosteje starostnik zavrača pomoč svojcev. V tem primeru je morda smiselno pridobiti ustrezno oskrbo in pomoč na domu, kar se pogosto izkaže za bolj učinkovito. Neredko se zgodi, da svojec lažje sprejme pomoč tuje osebe, ki ima drugačen pristop, in nega naposled tudi zato daje boljše rezultate.
A Za intimno nego je primeren izdelek naravnega izvora, ki ne poruši pH-ravnovesja.
B Nega dojenčka: uporaba vode, bombažnih krpic, pravočasna menjava mokre plenice.
C Nega starostnika: strokovnost, doslednost in ohranjanje dostojanstva.