Poleg napredka v razvoju medicinske in farmacevtske znanosti k preprečevanju in boljšim rezultatom zdravljenja lahko pomembno prispevata preventiva in ozaveščenost oziroma seznanjenost z boleznijo. V ta namen so zaživele obširne spletne strani, namenjene informiranju o raku, ki so na voljo na www.onkologija.si. Svetovni splet postaja vedno pomembnejši vir informacij tako za širšo javnost kot tudi za stroko. Med najbolje obiskane spletne strani sodijo vsebine, ki so povezane z zdravjem in zdravljenjem pogostih bolezni, med katerimi je tudi rak. Na omenjenem spletnem naslovu je tako mogoče najti številne informacije o najpogostejših vrstah raka, kot so rak dojk, limfomi, rak na prebavilih, rak pljuč in rak ledvic. Obiskovalci se lahko seznanijo z informacijami o posameznem organu, epidemiologiji oziroma pojavnosti posameznega raka, dejavnikih tveganja in zgodnjem odkrivanju ter tudi različnih načinih zdravljenja.
Spletne strani so namenjene širši javnosti in ponujajo zanimive in strokovno preverjene vsebine s področja onkologije. Zaprti del pa je namenjen strokovni javnosti in je po predhodni registraciji dostopen z dodeljenim geslom. V tem delu je na voljo več informacij, vključno s podatki o ključnih kliničnih raziskavah ter aktualnih kliničnih testiranjih in seveda z obširnimi strokovnimi podatki o onkoloških zdravilih, ki so skladno z zakonodajo dostopne le zdravstvenim delavcem.
Za rakom debelega črevesa in danke letno zboli več kot 1.300 Slovencev in predvsem zaradi poznega odkrivanja ta bolezen terja kar 700 življenj letno.
Rak pljuč je najpogostejši rak pri moških, pri ženskah pa je v porastu. V Sloveniji zboli letno že okoli 1.200 ljudi. Eden glavnih dejavnikov tveganja je kajenje. Zbolevajo pa tudi nekadilci.
Rak ledvic sodi med redkejše vrste raka, vendar njegova pojavnost pri nas in v svetu raste. Po pogostosti je tretji najpogostejši med genitourinarnimi raki. Bolj pogosto zbolijo moški, ob diagnozi je največ bolnikov starih 50–70 let. V Sloveniji letno za rakom ledvic na novo zboli okrog 250 ljudi. Če je bolezen omejena samo na ledvico in je tumor majhen, praviloma ne povzroča težav in ga odkrijejo naključno ob različnih preiskavah. Omejena bolezen je v visokem odstotku ozdravljiva, žal pa je zaradi asimptomatičnosti bolnikov rak ledvic v večini primerov odkrit v fazi lokalno napredovale ali pa metastatske bolezni. V zadnjih letih se je pri zdravljenju metastatskega raka ledvic uveljavilo nekaj novih tarčnih zdravil, ki bodo verjetno vplivala na izboljšanje preživetja teh bolnikov v prihodnjih letih.
Marec, 2011