Iščite po prispevkih
Avtor: Andreja Hergula
Če se odločite, da sodelujete v programu Svit, vam na dom brezplačno pošljejo dva kompleta za odkrivanje prikrite krvavitve v blatu. Vi morate odvzeti dva vzorca blata in v zaprtih kompletih odposlati nazaj. Blato analizirajo in vam pošljejo pisni izvid. Do sedaj se je na ta program odzvalo le 37 % povabljenih ljudi med 50. in 69. letom starosti. To je absolutno premalo, saj v Sloveniji vsako leto za tem rakom zboli 1.200 ljudi. Še posebej pa opozarjajo, da se ženske bolje odzivajo kot moški. Moški povabljenci (in tudi ženske seveda), odzovite se na vabilo!
Bolezen je sicer najpogostejša pri ljudeh, starejših od 50 let, vendar pa zboleva čedalje več mlajših. Problem je v tem, da bolezen prepozno odkrijejo oz. da bolniki pridejo na pregled že takrat, ko rak lokalno napreduje. V Evropi je stanje boljše. Rak v prvem stadiju odkrijejo pri 50–60 % ljudi. Slovenci pa prvi stadij odkrijemo le v 20 %, pravi dr. Janja Ocvirk, internistka na Onkološkem inštitutu. Imamo tak strah pred zdravniki ali slabo opazujemo svoje telo?
Morda pa bo bolje, če se alkoholu izognete. Poleg starostnega elementa imajo večje tveganje za nastanek raka na debelem črevesu in danki tisti, ki so izpostavljeni nezdravemu življenju (alkoholu, nezdravi hrani, cigaretam) in negativnim vplivom okolja. Rak skoraj vedno nastane tudi zaradi polipa, tkivne tvorbe, ki raste iz črevesne stene ali stene danke. Krivci so tudi kronične vnetne črevesne bolezni in dedna obremenjenost (sorodniki s to vrsto raka povečajo vaše tveganje za nastanek bolezni za 1,5- do 2-krat).
Res je, lahko ga ozdravimo, a moramo ga pravočasno odkriti. Dokler je rak omejen na sluznico črevesja ali mišično plast črevesne stene, ga lahko kirurško odstranimo, verjetnost, da se na tem mestu ne ponovi, je 95-odstotna. Če pa se razširi na bezgavke, se zdravljenje stopnjuje, potrebno je obsevanje in kemoterapija. V primeru, da ga odkrijemo v stanju, ko se je razširil v različne organe, je potrebno kombinirano zdravljenje (zdravila, obsevanje, operacija), pozitiven izid zdravljenja pa je v tem stadiju težje dosegljiv. Preventiva je zato zelo pomembna!
Kot pove Ivka Glas, predsednica združenja Europacolon, je za onkološke bolnike dobra novica, da se končuje prenova oddelka C Onkološkega inštituta. V marsičem pa ostajajo v težkem položaju. Bolniki, ki jim odpovejo življenjske funkcije, so primorani na intravenozno hranjenje (torej preko žile), s čimer pa so vezani na bolnišnico. Zato potekajo dogovori, da bi bolnikom prehrana morala biti omogočena na lastnem domu. Prav tako bi bilo treba omogočiti posebno kuhinjo v okviru Onkološkega inštituta za te bolnike. Le tako bodo dobili hrano, ki si jo želijo, in takrat, ko so jo sposobni zaužiti (hrana trenutno prihaja iz Kliničnega centra). Druga težava so predragi prehranski dodatki za bolnike. Te bi bilo treba za bolnike narediti finančno bolj dostopne, saj so v fazi bolezni že tako finančno in fizično obremenjeni. Na onkologiji se srečujejo tudi s pomanjkanjem internistov in radiologov ter posledično s premajhnim številom operacij. Tudi bolnikov na ambulanto Onkološkega inštituta je preveč. Zdravniki sprejemajo na eno ambulanto do 60 bolnikov, kar zdravnikom onemogoča, da bi se bolnikom bolje posvetili, obenem pa spregovorili tudi z njihovimi svojci.
Obstajajo programi, akcije, ljudje, ki se borijo proti raku na debelem črevesu in danki oz. želijo izboljšati kakovost zdravljenja onkoloških bolnikov. Združenje Europacolon podpira vseevropsko akcijo »Manifest življenja«, ki bo trajala do marca 2011. Cilj je zbrati milijon podpisov v podporo boja proti tej obliki raka z željo, da bi bili vsi evropski bolniki enako diagnostično obravnavani in zdravljeni po enakih standardih kakovosti. Če podpirate težnjo, da bi imeli bolniki povsod po Evropi enake pravice, pojdite na: www.europacolon.si (slovenska spletna stran) ali www.europacolon.com (evropska stran) in podpišite peticijo.
… modra pentlja simbolizira boj proti raku na debelem črevesu in danki (roza pentlja pa boj proti raku dojk)?
… si v raziskavi, ki so jo naredili med 206 onkološkimi bolniki, ti v veliki meri želijo, da bi njihovi lečeči zdravniki zdravil ne samo telo, temveč tudi dušo?
Junij, 2010