Pripravki proti nespečnosti

default image

Današnji hiter tempo življenja prinaša s sabo nespečnost kot eno zelo pogostih posledic stresa, ki se pojavlja tako pri mladih, predvsem pa pri starejših ljudeh. Do neke mere je pomanjkanje spanca pri starejših zaradi sprememb, ki s starostjo nastopijo v organizmu, normalen pojav. A za dobro telesno in duševno počutje je kakovosten spanec neprecenljivega pomena, zato se moramo v prvi vrsti vendarle vprašati, kaj nas v resnici tare, da ne moremo zaspati oziroma se sredi noči pogosto zbujamo. Dostikrat gre za nakopičena in nerazrešena čustva nezadovoljstva, jeze ali strahu.

Avtorica: Vlasta Žvikart Zaveri, mag. farm., Lekarna Ljubljana

Prednost naravnih pripravkov proti nespečnosti je, da ne povzročajo odvisnosti in po prespani noči nimajo neugodnega učinka na psihofizične sposobnosti. Pri dolgotrajni uporabi pomirjeval in uspaval na recept se njihov učinek namreč zmanjša in telo potrebuje vedno večje odmerke, poleg tega se pojavljajo neželeni učinki (zaspanost, utrujenost, glavobol, razdražljivost), pri nenadni prekinitvi jemanja pa še hujša nespečnost kot pred zdravljenjem.

Baldrijan

Zelo poznana in široko uporabljena zdravilna rastlina, ki se med drugim uporablja tudi pri težavah z nespečnostjo, je baldrijan ali zdravilna špajka. To naravno zdravilo je učinkovito pri stresu, nervozi in tesnobnih stanjih, zmanjšuje namreč občutek strahu in vznemirjenosti. Prav tako zdravi in preprečuje krče, deluje pa tudi proti motnjam srčnega ritma. Če pripravek iz baldrijana (tablete, kapsule, kapljice ali čaj) uporabljamo v skladu s predpisanimi navodili, nima neželenih učinkov, treba pa se je izogibati njegovi uporabi sočasno z alkoholom, saj se tako okrepi pomirjevalni učinek. Prav tako se ga ne sme jemati skupaj z uspavali in neposredno pred vožnjo ali delom s stroji zaradi nevarnosti zmanjšane koncentracije za volanom.

Hmelj

Naslednja zdravilna učinkovina, ki se ponavadi uporablja v kombinaciji z baldrijanom, je hmelj. Zaradi njegovega pomirjujočega delovanja je tudi ta, podobno kot baldrijan, učinkovit pri blaženju občutkov nemira, strahu in pri nespečnosti, poleg tega pa tudi izboljšuje tek in sprošča krče.

Melisa

Pomirjevalni učinek ima tudi navadna melisa, ki se sicer uporablja tudi za lajšanje želodčnih težav, kot so napenjanje in prebavni krči. Dobrodošla je pri motnjah spanja živčnega izvora, pomirjevalno deluje pri razdražljivosti in se dostikrat uporablja v čajih v kombinaciji s poprovo meto, pa tudi z baldrijanom in s hmeljem. Tovrstne pomirjevalne čaje vedno pripravimo sveže, lahko jih tudi sladkamo ali še raje dodamo žličko medu.

Preden posežemo po uspavalih na recept, raje preizkusimo naravne pripravke za lajšanje težav z nespečnostjo in spremenimo svoje spalne navade.

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content