Avtor: Kristina Janežič, dr. med.
Največkrat gre za krvavitve, ki izvirajo iz žilnega prepleta v hrustančnem delu nosne pregrade t.i. Kiesselbachovega pleteža. Kri skozi nosnici priteka naprej na obraz, tovrstne sprednje krvavitve pa so običajno nenevarne in blage. Značilne so predvsem za otroke in starejše od 50 let, ob pogostih ponovitvah krvavitev pa je potrebno obiskati zdravnika, saj je potrebno izključiti internistične vzroke. Redkejše so krvavitve iz zadnjega dela nosne votline, ki izvirajo iz zadnjega dela nosne pregrade. Te so običajno nevarnejše, obilnejše in zahtevajo zdravniško oskrbo. Pogosteje se pojavljajo pri starejših ljudeh ter posameznikih z aterosklerotično spremenjenimi žilami ali motnjami pri strjevanju krvi, ki so pred časom prestali operativni poseg v nosni votlini.
Kri, ki priteče iz nosu, se lahko pojavi v vseh starostnih obdobjih, najpogostejša pa je pri otrocih med 2. in 10. letom starosti ter odraslih, starih nad 50 let. Kadar otroku iz nosu začne krvaveti, starši pogosto pomislimo na hujša bolezenska stanja, pri tem pa pozabimo, kako pravilno krvavitev tudi zaustaviti. Omeniti velja, da je pojav krvavenja z nosu v omenjenem otroškem obdobju pogost pojav. V večini primerov gre za blago krvavitev, ki se ustavi že v nekaj minutah. Krvavitve so pogostejše v zimskem času, ko so pogostejša tudi prehladna obolenja. Ob prehladu se namreč nosna sluznica vname, pretok krvi v tem predelu nosu pa se poveča. Če se izpihovanja nosu lotimo preveč agresivno, lahko katera izmed drobnih žilic poči, kar povzroči krvavitev. Do krvavitve lahko pride tudi v primeru poškodbe v predelu nosu, migrene, pa tudi tujki, ki se znajdejo v nosu lahko spodbudijo krvavenje.
Krvavitev iz nosu najpogosteje niso simptom resnejših bolezenskih stanj temveč nastanejo kot posledica poškodbe, udarca v nos ali notranje poškodbe sluznice. Predvsem v zimskem času, ko je zrak suh, prehladi pa pogostejši, sluznica postane bolj ranljiva in izsušena, s čiščenjem pa jo lahko kaj hitro poškodujemo. Prav neprimerno in prepogosto čiščenje nosu lahko pripomore h krvavitvam, ki se pojavijo ob agresivnejšem izpihovanju. Nosne žilice lahko počijo tudi ob alergijskih draženjih, eden izmed pogostih vzrokov pa je tudi visok krvni tlak.
Preberite tudi prispevek: Boj z visokim krvnim tlakom – ABCzdravja.si
Krvavenje iz nosu spremlja tudi okužbe nosnih in obnosnih votlin. Pojavi se lahko pri posameznikih s pomanjkanjem vitaminov C in K, pogostejše pa so tudi pri bolnikih, ki prejemajo antikoagulantno terapijo – ob boleznih z večjim tveganjem za pojav tromboze ali trombembolije. Krvavenje lahko sprožimo tudi ob pogostem vrtanju po nosu, saj mehansko ranimo nosno votlino. Krvavitve so pogoste tudi pri ljudeh, ki prepogosto uporabljajo nosna razpršila ali pa jim je skupna zloraba kokaina. Vsaka krvavitev iz nosu ni povsem nedolžna, saj gre lahko za pokazatelja ene izmed resnejših sistemskih bolezni (jetrne bolezni, motnje strjevanja krvi, tumorji nosne in obnosnih votlin).
Preberite tudi prispevek o vrstah krvavitev iz nosu: Krvaveči nos – ABCzdravja.si
Za začetek se namestimo v sedeč položaj, saj na ta način preprečimo stekanje krvi po žrelu navzdol, in nagnemo glavo nazaj. Izogibajmo se ležanju, saj s tem situacijo le poslabšamo. Pri zaustavljanju krvavitve dihajmo skozi usta, po prenehanju pa nekaj časa ne pihajmo v robček, saj lahko le to sproži ponovno krvavitev. Umirimo se, na vrat oz. tilnik si položimo mrzle obkladke. Mehke dele nosu stiskamo s predelom med palcem in kazalcem, vsaj 10 minut oz. dokler se krvavitev ne zaustavi. Običajno se s pritiskom na nos krvavitev konča.
Če krvavitev ob izvajanju zaustavitve ne poneha po 15 minutah poiščite zdravniško pomoč. Sploh ob obilnejši krvavitvi, ko kri teče po steni žrela, bolnik pa jo pri tem požira, je nujno obiskati zdravnika. Krvavitev za začetek skušamo ublažiti, kot pri lažjih krvavitvah, pri tem pa poiščemo pomoč. Zdravnik bo v primeru močnejše krvavitve, le to, s tamponado – umeščanje tamponov, prepojenih s snovjo za ustavitev krvavitve – zaustavil. V zahtevnejših primerih je potrebna tudi kirurška zaustavitev krvavitve. Prav tako obiščite zdravnika, če se krvavitev spontano ne ustavi ali pa se krvavenje pogosto pojavlja.
Kot navedeno, je zdravniško posredovanje potrebno le v primeru hujših oblik krvavitve. Zdravnik bo krvavitev zaustavil s tamponado nosu ali pa elektrokoagulacijo žile – postopek, poljudno znan tudi kot »žganje žilic v nosu«. Med metodami, s katerimi zdravniki zaustavijo krvavitev iz nosu so tudi nanašanje srebrovega nitrata na nosno sluznico, sploh ob blagih krvavitvah, in pa podvezovanje žil, a le v resnično redkih primerih.
Običajno se krvavitev pojavi le v eni nosnici. V kolikor je krvavitev močnejša, se kri steka v drugo nosnico, kar privede do krvavitve iz obeh nosnic hkrati, lahko pa pride celo do zatekanja krvi v žrelo in navzdol v požiralnik. Požiranje krvi pri obilni krvavitvi draži želodec in sproži bruhanje krvi. Obilno krvavitev lahko spremljajo omotica, vrtoglavica, zmedenost in kratkotrajna izguba zavesti. Pri ljudeh z motnjami strjevanja krvi, pri katerih so krvavitve iz nosu pogoste, lahko najdemo modrice in krvavitve v drugih organih.
Krvavitve iz nosu so pogostejše pri posameznikih s povišanim arterijskim tlakom in tistih, ki jih težijo posamične bolezni ožilja. Prava tako se pogosto pojavijo pri ljudeh z boleznimi strjevanja krvi, tudi v primeru jemanja posamičnih antitrombotikov. Epistaksa se lahko pojavi tudi pri bolnikih z ledvičnimi boleznimi. Kri iz nosu se pogosto lahko pojavi tudi v času nosečnosti ali pa ob ostalih hormonskih nihanjih, kakršna sta tudi menstruacija ali jemanje kontracepcije. Pogosta je tudi v primeru gripe ali prehlada.
Eden izmed pogostih vzrokov, ki sprožijo krvavitev iz nosu, je izsušenost nosne votline. Prav zato se priporoča uporaba fiziološke raztopine, s katero vlažimo nosno sluznico. Izogibajte se vrtanju po nosu in odstranjevanju nosnih krast s prstom, saj lahko nosno votlino mehansko poškodujete.
Preberite tudi prispevek: Kako lahko pomagam … pri krvavitvah – ABCzdravja.si