Iščite po prispevkih
Obstajata dve skupini antivirusnih zdravil: zaviralci M2 in zaviralci nevraminidaze (NAIs).
Zaviralci nevraminidaze (NAIs) omogočajo učinkovito zdravljenje gripe, saj v telesu gostitelja preprečijo razmnoževanje virusa in njegovo širjenje. Za zdravljenje gripe so do sedaj razvili dve zdravili iz te skupine (NAIs), in sicer oseltamivir , ki je v obliki kapsul in sirupa za otroke, ter zanamivir, zdravilo v obliki inhalatorja. Oseltamivir je klinično učinkovitost dokazal pri zdravljenju in preventivi pri predhodni izpostavljenosti virusu gripe pri odraslih in otrocih, starejših od enega leta. Trajanje gripe in izrazitost bolezenskih simptomov se ob zdravljenju z oseltamivirjem zmanjša, prav tako pa je manj komplikacij zaradi sekundarnih bakterijskih okužb (bronhitisa, sinusitisa in pljučnice) in posledično sprejemov v bolnišnico.
Zaščita z oseltamivirom je po slovenskih smernicah za uporabo protivirusnih zdravil iz skupine zaviralcev nevraminidaze, smiselna kot kratkotrajna zaščita (praviloma ne dalj kot 14 dni) pri sumu na izbruh gripe ali ob potrjenem izbruhu gripe v ustanovah, kjer oskrbujejo bolnike, pri katerih je veliko tveganje za zapleten potek gripe.
Prav tako je zaščita smiselna kot dodatek k cepljenju zelo ogroženih oseb, ki jih cepimo šele tedaj, ko virus influence že kroži med ljudmi. Ker se dovolj protiteles, ki bi nas ščitila pred gripo, razvije šele približno dva tedna po cepljenju, je do takrat je smiselno jemati oseltamivir. Ni znano, da bi zdravilo motilo razvoj imunosti po cepljenju.
Zdravilo je pri nas na voljo v obliki 75 mg kapsul in praška za oralno suspenzijo, konec preteklega leta pa sta bili odobreni še dve novi velikosti kapsul, 30 in 45 mg, za uporabo pri otrocih, ki kapsule že lahko požirajo. Zdravilo je na beli recept.