Kofein in čreslovina v čaju poskrbita, da čaj ni samo osvežilni napitek za gašenje žeje, temveč krepi tudi zmožnost koncentracije in telesu daje energijo. V nasprotju s kavo čaj kofein v telo oddaja počasi, koliko ga odda, pa lahko nadzorujemo s časom vpijanja poparka. Če čaj pustimo v vreli vodi le kratek čas (2-3 minute), potem vsebuje predvsem kofein, po 4-5 minutah pa se poviša delež čreslovine, čaj pa nato pomirjujoče deluje na želodec.
Že z eno skodelico zelenega čaja na dan tveganje za nastanek kariesa lahko zmanjšamo do 50 odstotkov! Za to poskrbi predvsem učinkovina fluorid, ki krepi zobno sklenino in utrjuje zobe. Karies preprečujejo tudi antioksidanti, saj s svojim antibakterijskim učinkom zavirajo nastanek zobnih oblog.
Ultravijolično sevanje, ki je del sončne svetlobe, povzroča celične poškodbe, ki na žalost lahko povzročajo predčasno staranje kože in kasneje tudi kožnega raka, zato je zadostna zaščita pred tem nevarnim sevanjem zelo pomembna. Antioksidanti v zelenem čaju ščitijo pred poškodbami kože, povzročenimi zaradi sonca, ter kožo dalj časa ohranjajo mlado in prožno.
November, 2009