Iščite po prispevkih
Avtorica: Maša Robič, dr. med.
Rebra se lahko zlomijo, kadar na steno prsnega koša deluje sila. Starejše osebe z osteoporozo utrpijo zlom že pri lažjih udarcih ali stisnjenju. Pri mladih pa je za zlom rebra potrebna velika sila, npr. v prometnih nesrečah, pogosto mu je pridružena tudi poškodba srca in pljuč.
Zlomi se pogosteje pojavljajo pri starejših ljudeh z osteoporozo, pri katerih že manjša sila lahko zlomi kost. Starejši imajo tudi pogosteje motnje ravnotežja, ki povzročajo padce, to pa lahko vodi v zlom reber. Športniki, ki se ukvarjajo s športi, kot so borilne veščine, avtomoto, smučanje, smučarski skoki, kolesarstvo, imajo zaradi narave športa pogosteje poškodovana rebra.
Za zlom reber je potrebno predhodno delovanje zunanje sile na prsni koš: bodisi pri padcu, udarcu ali prometni nesreči. Značilna je bolečina v prsnem košu, ki je hujša ob globokem vdihu, kašljanju, kihanju ali ob spremembi telesnega položaja. Poškodbi rebra pa je lahko pridružena še poškodba notranjih organov: lahko pride do stisnjenja ali predrtja srca in pljuč ali celo do dihalne stiske ter šoka z nezavestjo z njegovimi posledicami.
Pri hujših poškodbah ob delovanju velikih sil lahko pride do zaporednega zloma več reber, kar je urgentno stanje in zahteva nujno zdravniško oskrbo. Kaže se lahko s težkim in nenormalnim dihanjem in hudo prizadetostjo.
Zdravnik lahko diagnozo postavi na podlagi kliničnega pregleda, sum pa potrdi rentgensko slikanje prsnega koša.
Nekajtedenski počitek z mirovanjem in zdravila proti bolečinam so najpogostejša terapija. Pozorni morate biti na pojav težkega dihanja. Tedaj pojdite nemudoma k zdravniku. Pri težjih zlomih je potrebna kirurška oskrba.