Avtorica: Anja Kuhar Glišić
Glavne spremembe veljajo za področja inkontinence, sladkorne bolezni in pripomočkov za slepe in slabovidne, medtem ko razširjene pravice do pripomočkov za bolnike s stomo stopajo v veljavo pozneje. Spremenjena Pravila OZZ poleg medicinskih pripomočkov vključujejo tudi administrativno razbremenitev osebnih zdravnikov, po novem bo napotnice lahko podaljšal kar specialist sam (za dve leti) in tako bo ena napotnica lahko veljavna do tri leta.
Na vprašanja nam je izčrpno odgovoril Drago Perkič, vodja oddelka za medicinske pripomočke Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).
Kot nam je povedal sogovornik Drago Perkič, največja sprememba velja na področju bolnikov z inkontinenco in zajema 90 % finančnih posledic sprejetih dopolnil – sploh ne zaradi cene pripomočkov same, temveč zaradi števila uporabnikov, ki pripomočke s tega področja v breme ZZZS že prejemajo (več kot 80.000 oseb).
V prvi vrsti gre za širitev dostopa do predlog, plenic in posteljnih podlog, pove Perkič. Do zdaj so imele osebe z inkontinenco pravico do treh plenic dnevno, od 1. junija naprej pa se pravica širi vsaj na štiri predloge, plenice in posteljne predloge dnevno, v primeru bolnikov s pridruženimi težkimi stanji pri živčno-mišičnih obolenjih, celostnem razvojnem zaostanku ali poškodbi pa celo do pet predlog plenic na dan, doda.
Pomembna novost pri inkontinenci je tudi pravica do mobilnih hlačk. Gre za sodobnejši pripomoček, v primeru katerega gre za plenice v obliki spodnjih hlačk, ki jih bolnik zgolj potegne nase brez zapenjanja trakov in so še posebej praktične za starejše bolnike z določenimi stanji, pravi Perkič. Pravica bolnika je, da namesto dveh plenic lahko prejme ene mobilne hlačke. Perkič pove, da je tu pomembna možnost odločanja uporabnika samega, seveda v sodelovanju z zdravnikom, ki pripomočke predpiše.
Za bolnike s sladkorno boleznijo je pomemben korak v prihodnost uvedba novega sistema merjenja glukoze s pomočjo senzorja in čitalnika, ki na ta način dopolnjuje dosedanje rešitve, kot npr. merjenje sladkorja v krvi s pomočjo klasičnega glukometra in lističev, razlaga Perkič. Nov sistem omogoča nošenje senzorja celih 14 dni v kosu in velja kot delno nadomestilo za klasično meritev.
Po besedah sogovornika bo nov sistem znatno vplival na izboljšano kakovost življenja bolnikov s sladkorno boleznijo, sploh otrok, saj bo v veliki meri zmanjšal zbadanje s klasičnim glukometrom. To bo sicer še potrebno, toda le en- do dvakrat dnevno za kontrolno meritev. Sprememba bo prišla v poštev za približno 1000 bolnikov, ki bodo na podlagi izpolnjevanja meril o bolezni upravičeni do novega sistema.
Dosedanja ureditev je po besedah sogovornika predvidevala pravico do Braillovega pisalnega stroja ali Braillove vrstice, ne pa tudi obojega hkrati. Slepih in slabovidnih oseb, ki so izkoristile pravico do prvega ali drugega, je v Sloveniji nekaj več kot 20. Po novem bo Braillov pisalni stroj še vedno enkratna pravica, Braillova vrstica (torej sodobnejši pripomoček) pa vsakih pet let.
V osnovi so bili na področju sprememb glede medicinskih pripomočkov zajete tudi širitve pri pripomočkih za bolnike s stomo, vendar so te spremembe vezane na vzpostavitev seznama medicinskih pripomočkov za to področje. Zaradi epidemije covid-19 so se začete dejavnosti za vzpostavitev seznama medicinskih pripomočkov, med katerimi so bili v prvem koraku predvideni tudi pripomočki za stomo, potem zaustavile, nam je zaupal Perkič. Spremembe v zvezi z medicinskimi pripomočki pri stomi, ki predvidevajo uvajanje nekaterih novih vrst pripomočkov za boljše obvladovanje in oskrbo stome in ki zadevajo več kot 3.500 bolnikov, bodo tako po besedah Perkiča na voljo predvidoma šele naslednje leto.
A Spremembe in dopolnitve Pravil OZZ ‘tehtajo’ skoraj 10 milijonov evrov.
B Najpomembnejše spremembe so na področju inkontinence, sladkorne bolezni ter slepih in slabovidnih.
C Za bolnike s stomo spremembe za zdaj še niso stopile v veljavo.