Iščite po prispevkih
Ta članek je pripravljen s pomočjo strokovnih nasvetov prim. Simone Repar Bornšek, dr. med., družinske zdravnice v ZD Ljubljana. Informacije so zgolj splošne narave in ne nadomeščajo osebnega zdravniškega posvetovanja. V primeru težav ali vprašanj, povezanih s cistami, se posvetujte s svojim zdravnikom za natančno diagnozo in ustrezno zdravljenje.
Ciste so s tekočino napolnjene tvorbe, različnih vrst, oblik, dimenzij in delov telesa, kjer se pojavijo. Večina je benignih in ne povzroča težav, če zrastejo v velike dimenzije, pa lahko povzročajo težave, saj lahko pritiskajo na sosednja tkiva in organe ali pa se okužijo. Pri zapletih je morda potrebno tudi zdravljenje.
Ciste so lahko posledica genetike, vnetja, okužbe ali drugih zdravstvenih stanj. Poglejmo si malce podrobneje, kakšne ciste poznamo, kako jih zaznati, če niso na vidnem mestu in kako ukrepati ob njihovem pojavu.
Ciste so zaprte strukture, kot nekakšen majhen, žulju podoben žepek, ki je lahko napolnjen z zrakom, tekočino, krvjo, gnojem ali drugimi snovmi. Razlikuje se od tkiva, kjer se pojavi, in je z membrano ločena od okoliškega tkiva. Zunanji del ciste je znan kot stena ciste.
Naša sogovornica, Simona Repar Bornšek, dr. med., družinska zdravnica v ZD Ljubljana, pravi, da »so ciste najpogosteje naključne najdbe na ultrazvočnem izvidu pri pregledu ledvic, jeter in jajčnikov. Bolniki pridejo zaradi zaskrbljenosti, običajno pa niso potrebni nobeni dodatni ukrepi.«
Po velikosti lahko nihajo od mikroskopsko majhnih do zelo velikih. »Vidne so le tiste, ki nastanejo na koži ali sluznicah ali so dovolj velike, da jih lahko opazimo tudi na površini telesa,« pojasnjuje sogovornica.
Obstajajo različne vrste cist, pojavljajo se na različnih delih telesa in povzročajo različne težave ter zahtevajo različne obravnave. Običajno so benigne, kar pomeni, da niso rakave in tako ne predstavljajo resne grožnje za zdravje.
»Večina cist je benignih, včasih spontano, kot so nastale, tudi izginejo. Maligne ciste lahko nastanejo na notranjih organih, to so cistični tumorji, ki na ultrazvočni preiskavi dajejo drugačne odboje, saj niso izpolnjene le z navadno tekočino, so ali prekrvavljene ali septirane in napolnjene z vsebino. Večino cist tako odkrijemo naključno, ob rentgenskih, ultrazvočnih ali magnetnoresonančnih preiskavah. Radiolog na preiskavi postavi sum na maligno cistično tvorbo, ki jo je pred dokončno potrditvijo običajno treba punktirati in opraviti dodatne preiskave, da se sum lahko potrdi ali ovrže. Bolniku običajno že na ultrazvočni preiskavi radiolog pove, za kakšno cisto gre in ali je potrebno kakšno nadaljnje spremljanje, kar zapiše tudi v izvidu. Kadar koli je postavljen vsaj manjši sum, da ne gre za enostavno, nenevarno spremembo, se čez nekaj mesecev opravi kontrolna preiskava, ki pokaže dinamiko – ali gre npr. za rast ali drugačno spremembo ciste,« pojasnjuje Repar Bornškova.
Simptomi se razlikujejo glede na vrsto ciste, pogosto pa jih sploh ni. Lahko naštejemo nekaj simptomov, ki nakazujejo na cisto na vidnem mestu, denimo na koži. Med te sodijo bulica pod kožo, tekočina v tej bulici, boleče mesto, rdečica ali bledica na tem mestu …
Mnoge notranje ciste pa ne povzročajo nikakršnih simptomov, denimo tiste v ledvicah ali jetrih, tako da jih niti ne opazimo, dokler se ne naročimo na kakšno diagnostiko (MR, CT, ultrazvok ipd.). Praviloma ciste niso boleče, razen v primerih ko počijo, se okužijo ali vnamejo. Le prsne ciste so tiste, ki lahko povzročajo bolečine. Če se cista pojavi v možganih, lahko občutimo glavobol.
Sogovornica o morebitni preventivi pravi takole: »Cistične tvorbe običajno ne povzročajo simptomov, večina je odkritih naključno, ob diagnostičnih preiskavah zaradi raznih simptomov, ki jih povzročajo druge bolezni. Samopregledovanje je potrebno za zgodnje odkrivanje sprememb na dojkah, koži in modih. Posebna priporočila za ciste ne obstajajo, razen spremljanja ob že znanih spremembah. Pri cistah preventive ni.«
Ciste se lahko pojavljajo na različnih delih v našem telesu, zato obstaja veliko različnih vrst cist. Nekako med glavne štiri vrste cist sodijo:
Ciste se lahko razvijejo iz različnih razlogov, tudi odvisno od njihove vrste in lokacije v telesu. Pojavijo se lahko zaradi okužb, zamašenih žlez, tumorjev, genskih predispozicij, napake v organu razvijajočega zarodka, okvarjenih celic, kroničnih vnetij, zastajanja vode v telesu, parazitov ali poškodbe, zaradi katere poči žila.
»Zdravljenje benignih cist je potrebno, kadar cista s svojo velikostjo ali lokalizacijo pritiska na druge strukture, povzroča bolečine, utesnitve ali druge znake ter če pride do vnetja. Eno od pogostih stanj je na primer ganglion, ki se velikokrat naredi na zapestju in povzroča bolečine. Gre za cistično zadebelitev kitne ovojnice, ki jo lahko tudi punktiramo in s tem zmanjšamo, a pogosto je učinkovita le kirurška odstranitev,« nam je pojasnila Repar Bornškova.
A Najpogostejše so naključne najdbe na ultrazvočnem izvidu.
B Večina cist je benignih in spontano izginejo.
C Pri cistah preventive ni.