Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Pravijo, da so lasje ogledalo našega zdravja in dejstvo je, da k njihovemu bleščečemu videzu ogromno doprinese ravno uravnotežena prehrana. Poleg simbola zdravja pa so lasje ne glede na spol tudi naš lepotni okras, zato nam nikakor ni vseeno, če nam povzročajo kakršnekoli težave. Ena od najpogostejših težav, ki ima lahko različne vzroke za nastanek, je tudi prhljaj.

Avtor: Klavdija Škrbo Karabegović

 

Prhljaj sicer ni resna bolezen, lahko pa povzroči mnogo težav, predvsem pa nas spravlja v zadrego. Ljudem se ves čas luščijo zunanje plasti mrtvih kožnih celic. Celice, ki nastanejo v temeljni plasti vrhnjice, se kot nevidni drobni poroženeli delci v suhi obliki izločajo z lasišča. Pri prhljaju je ta funkcija znatno motena oz. je ciklus odmiranja bistveno hitrejši. Poveča se namreč celična izmenjava, vrhnjica hitreje raste in poroženi. Ne izločajo se več samo posamezni poroženeli delci, ampak večji poroženeli deli, sestavljeni iz več sto sprijetih delcev. Takšen prhljaj je na laseh in hrbtišču dobro viden.

Zmotno je mišljenje, da je prhljaj zgolj estetska težava, saj je tudi idealno gojišče za bakterije in glivice. Ker prhljaj pogosto spremlja tudi srbenje, lahko s praskanjem povzročimo ranice, v katere se naselijo bakterije in glivice ter povzročijo vnetje, lahko pa tudi sprožijo seboroični dermatits.

 

Vzroki

»Nastanek prhljaja lahko izzove več dejavnikov: zmanjšana odpornost, hormonske spremembe, način prehranjevanja, stres, bolezni, pomanjkanje vitaminov. Za nastanek prhljaja so pomembni tudi moški spolni hormoni, žleze lojnice v lasišču, starost in spol. Posebno vlogo pa ima glivica Pityrosporum ovale, ki je normalno na lasišču. Glivica nas ponavadi s svojo prisotnostjo ne vznemirja, ob poslabšanju zdravja ali drugih težavah pa lahko kaj hitro opazimo spremembe.« (vir: www.pomurske-lekarne.si) Omenjena glivica je sicer navzoča na lasišču vsakega človeka in v normalnih okoliščinah ni škodljiva. Njene posledice čutimo, če se prekomerno razmnoži. Poleg vremenskih razmer pa prhljaj lahko povzročijo tudi preveč agresivni preparati, ki prekomerno izsušijo kožo, izpiranje s prevročo vodo, opekline, povzročene s sušilnikom za lase, praskanje lasišča itd. V zimskem času, ko večino časa preživimo v suhih prostorih, je tudi več možnosti za razvoj prhljaja, zato je priporočeno vlaženje prostorov in zadostno pitje tekočin, kar pa je pomembno ne glede na letni čas.

 

Odpravljanje

Ker je možnih vzrokov za nastanek prhljaja več, je tudi njegovo odstranjevanje mnogokrat neuspešno ali pa traja dlje časa. Najprej moramo poiskati vzrok, ki je porušil ravnovesje v našem telesu. Velik poudarek je treba dati pravilni prehrani in se izogibati prevelikim količinam maščob in sladkorja, škodi pa tudi preveč slana in močno začinjena hrana. Izogibati se velja tudi alkoholu in zmanjšati vnos ogljikovih hidratov, povečati pa je treba količino zelenjave in sadja, pa tudi mleka in mlečnih izdelkov ter poskrbeti za zadosten vnos vitaminov, predvsem A, B, C in E, ter mineralov, kot so kalcij, baker in cink. Pomembno je tudi zadostno pitje tekočin, predvsem vode. Kljub hitremu tempu življenja poskusimo zajeziti stres in okrepimo imunski sistem. To lahko storimo s  pravilno prehrano, telesno aktivnostjo in s trenutki, ki jih namenimo sproščanju.

 

Zanemariti ne smemo niti pravilne nege las in lasišča. Priporočeno je, da las ne umivamo prepogosto, saj prekomerno pranje spodbuja čezmerno delovanje lojnic. Glivica Pityrosporum ovale se namreč hrani z izločki žlez lojnic, zato so ljudje z mastnim lasiščem dovzetnejši za okužbo in nastanek prhljaja. Zadostuje, če si lase umivamo vsake tri dni. Pri tem je pomembno, da jih zelo dobro speremo in da voda ni prevroča. Če je le možno, las ne sušimo s sušilcem. Izognimo se tudi preveč agresivnim preparatom za nego las, pri izboru najustreznejšega šampona pa naj nam pomaga farmacevt. Izbiramo lahko med šamponi, ki delujejo neposredno na glivice, in šamponi, ki odpravljajo simptome. Pri hudi srbečici ter rdeči in razdraženi koži na lasišču, debelih luskah in rumenkastih krastah je nujen posvet z zdravnikom, saj so ti simptomi lahko posledica seboroičnega dermatitisa, ki lahko prizadene ne samo lasišče, temveč tudi obraz in prsi ter zahtevajo zdravniški nasvet in zdravljenje.

 

Po pomoč v zakladnico narave

Poleg šampona, ki ga izberemo s pomočjo farmacevta, pa lahko poskusimo tudi z doma pripravljenimi sredstvi iz zakladnice narave.

 

  • Za pripravo sredstva proti prhljaju prelijemo čajno žličko sesekljanega rožmarina s skodelico vrele vode. Po petih minutah odcedimo in s tako pripravljenim poparkom izpiramo lase.
  • Pomagamo si lahko tudi z lovorjevimi listi, in sicer jih damo v liter vrele vode celo pest. Pustimo pol ure, odcedimo in ohlajeno tekočino nanesemo na lase. Po eni uri lase izperemo z mlačno vodo.
  • Običajnemu šamponu lahko dodamo nekaj kapljic eteričnega olja čajevca, ki naj bi imel močne antibakterijske lastnosti. Z oljem čajevca pa si lahko pripravimo tudi posebno masko za lasišče, in sicer v žlico olivnega olja kanemo 6–8 kapljic eteričnega olja čajevca. Tako pripravljeno sredstvo nanesemo na lasišče in pustimo čez noč.
  • Kot sredstvo proti prhljaju uporabljajo tudi sok limete, ki dobro očisti lasišče in lasem da sijaj. Soku limete pa lahko dodamo tudi izvleček indijske kosmulje, nato pa mešanico vmasiramo v lasišče.
  • Poskusimo lahko tudi s sladkorno peso, ki jo prekuhamo v vodi, nato pa s to vodo vsak večer masiramo lasišče.
  • Pri prhljaju pa naj bi pomagalo tudi izpiranje las in lasišča s čajem iz regratovih cvetov, pa tudi materine dušice. Ne samo pri mastnem lasišču, temveč tudi pri prhljaju pa se je izkazala tudi kopriva. Omeniti pa velja še žajbljeve liste, ki so odlično naravno sredstvo pri razdraženem lasišču in pri prhljaju. Nekateri za odpravo prhljaja prisegajo na masiranje lasišča s sokom breze.

 

Citati

»Zmotno je mišljenje, da je prhljaj zgolj estetska težava, saj je tudi idealno gojišče za bakterije in glivice.«

 

 

Oktober, 2009

Ne spreglejte

Ste že slišali za izraz hepatobilarni rak? Gre za tri vrste rakavih bolezni: raka jeter, raka žolčnika in raka žolčevodov.
Preberi več
Rak dojke najprej zaseva po limfnih poteh v priležne pazdušne bezgavke. Do tega stadija gre za zgodnjega raka dojk in
Preberi več
Ste že kdaj utrpeli poškodbo kolena, kateri je sledila rehabilitacija? Ste imeli morda občutek, da vam rehabilitacija ni pomagala in
Preberi več
Stenska klimatska naprava MSZ-AY je najnovejši model v seriji stenskih klimatskih naprav MITSUBISHI ELECTRIC. Posebnost tega modela so bela matirana
Preberi več
Sladkorna bolezen lahko povzroča okvaro različnih organov in ena izmed njenih pogostih »žrtev« je tudi oko. Previsoke ravni sladkorja v
Preberi več
Luskavica je imunsko pogojena, kronična, vnetna bolezen. Na koži se kaže z značilnimi vnetimi in luščečimi plaki, gre pa za
Preberi več
FreeStyle LibreLink je zelo uporabna aplikacija, ki sladkornemu bolniku prikazuje čas v ciljnem območju, padce sladkorja in dnevne vzorce. Z
Preberi več
Zlomljeno zapestje - kaj pa zdaj? Morda ste že sami kdaj občutili bolečino po zlomu ali pa ste bili temu
Preberi več