Pa vendar triatlon ni samo peklenska havajska preizkušnja supervzdržljivih. Triatlon je pravzaprav šport, ki se ga je velika večina nas naučila in z največjim veseljem počela v rosnem otroštvu. Seveda nismo trenirali in hodili na tekmovanja, poznali pravil tekmovanj in uporabljali drage tekmovalne opreme, ki jo pozna današnji triatlonec. Smo pa vsi plavali, kolesarili in tekli.
Prav gotovo pa je našim prvim negotovim korakom sledila nepotešljiva želja po hitrejšem gibanju. In pričeli smo z okornimi poskusi teka. Ta neustavljiva želja po gibanju se je nadaljevala z več in več gibanja in že pravimi tekaškimi podvigi in z njimi povezanimi raziskovalnimi izleti v bližnjem parku. Sla po več in svobodnejšem gibanju se je nadaljevala tam po četrtem letu z bolj ali manj uspešnimi poskusi samostojne vožnje s kolesom. Ko smo enkrat obvladali tudi to veščino gibanja, smo nevede postali duatlonec. To je namreč tekmovalna disciplina, kjer začetnemu teku sledi kolesarjenje, vse skupaj pa se konča z zaključnim tekom. Nekako vzporedno z učenjem kolesarjenja smo najverjetneje prihajali v stik z vodo. Veščino plavanja smo bolj ali manj uspešno osvojili tja do desetega leta. In to je bil trenutek, ko smo izpolnjevali vse pogoje, da bi lahko postali tudi pravi triatlonec. Večina nas ni vedela, kaj to pomeni.
Najverjetneje smo se kasneje nekoliko oddaljili od prvotno naučenih oblik gibanja s pomočjo energije lastnega telesa in prisegali na udobje motorjev, avtomobilov, dvigal, sedenja na kavču pred televizijo, za računalnikom. Vsi poskusi staršev in učiteljev o pomembnosti gibanja, pa so šli skozi eno uho noter in drugo ven.
Ne moremo pa oporekati dejstvu, da je naše telo narejeno za gibanje. Dobro funkcionira samo, če zanj dobro skrbimo z zdravo hrano in dovolj športa. Mižanje pred tema dvema dejstvoma se izkaže za nespametno, saj se izogibanje obojemu hitro odrazi v slabši kondiciji, nezaželenih kilogramih in zdravstvenih težavah. Teh signalov ne smemo spregledati in če utripajo z rumeno ali oranžno, je čas, da rečemo: ZMIGAJ SE!
Obujte superge, stecite v prebujajoče jutro!
Sedite na kolo, zdrvite v sončen dan.
Zabredite v vodo, obzorje vas čaka.
Skratka, postanite ponovno TRIATLON(KA)EC!
Enostavno kajne? Je in ni. To se vsekakor ne bo zgodilo, dokler niste pripravljeni na to, da prevzamete vso odgovornost za svoje počutje in zdravje v svoje roke in ukrepate. Zelo enostavno, ko ste na spremembo pripravljeni.
Igor Kogoj, srce in duša triatlonskega kluba 3K Šport svetuje: »Ko z gotovostjo začutite, da želite resnično izboljšati kakovost življenja, se izogniti množici zgoraj naštetih tegob, si iskreno recite in verjemite v to: SEVEDA BOM ZMOGEL/ZMOGLA! Res preprosto in nedvoumno, saj vendar lahko zmore prav vsak.«
Pri tem skoraj ni važno kako, pomembno pa je, da pričnete z redno telesno aktivnostjo v začetku vsaj dvakrat tedensko. Triatlonskega izziva se lahko lotite seveda sami, a pot k cilju bo manj ovinkasta in težavna, če se obrnete na ljudi, ki imajo izkušnje s triatlonom. Na tak način se izognete marsikateri težavi in množici napak, ki vas sicer čakajo na poti. Kar nekaj je že klubov, kjer spremljajo, svetujejo in vodijo popolne začetnike, ki premagujejo prve negotove korake. Omogočajo jim občutiti zadovoljstvo ob odkritju gibanja in premagovanja daljših razdalj na kolesu ali v teku, v odkrivanju prvih skrivnosti in zakonitosti različnih plavalnih, tekaških in kolesarskih tehnik.
Ponavadi zadostuje za nastop na prvem krajšem triatlonu za popolnega začetnika manj kot pol leta redne vadbe, v katero je vključeno tudi učenje tehnike plavanja. Igor Kogoj meni, da je na krajših razdaljah vsekakor mogoče uspešno nastopati tudi s prsno tehniko plavanja, ki za večino ne predstavlja posebne težave. Veseli ga tudi dejstvo, da je med novimi navdušenci za triatlon vedno več žensk. Doda še, da za to ni nobene resne ovire, razen seveda omejitev v naših lastnih glavah.
Vsem, ki nimate možnosti, da bi se priključili organizirani vadbi ali za to še niste zbrali potrebne motivacije, pa svetuje naslednje:
Igor Kogoj pa vseeno priporoča vadbo v organiziranem klubu: »Mnogo laže vam bo, če imate možnost pričeti z vadbo v organiziranem klubu. Zakaj?
Še več odličnih razlogov, da se pridružite skupini, boste našli na: www.3ksport.si.
In na koncu: čestitke, ker ste sprejeli sklep, da postanete triatlon(ka)ec! S to odločitvijo ste brez dvoma na pravi poti. Kdorkoli ali karkoli vas je že motiviralo za tako odločitev – prijatelji, družina, vaš nezadovoljen pogled na vedno obilnejše telo ali prijeten spomin na pretekle, športno aktivnejše čase, mogoče celo ta članek – sedaj je samo od vas odvisno, da izpeljete sprejeti načrt. Z nekaj volje in vztrajnosti bodo vse ovire na poti premagane.
Kakšne so torej razdalje triatlona za vsakogar: 300–400 m PLAVANJA, 8–10 km KOLESARJENJA in 1,5–2 km TEKA. To pa res zmore vsak! Kar nekaj takih triatlonov je na voljo tudi pri nas: http://www.triatlonska-zveza.si/dokumenti/TZSkoledar2010.pdf |
Srečno na vašem prvem triatlonu!