Avtor: Teja Makoter
Kje poiskati osebnega trenerja? Če ste se na primer odločili za vadbo v fitnes centru, je tam prav gotovo kakšen, ki vam bo priskočil na pomoč. Če pa niste navdušeni nad tovrstnimi centri, pa lahko malce pobrskate po spletu, saj ima večina ljudi, ki se ukvarja s podajanjem znanja o gibanju, svoje spletne strani. Ko boste torej po taki ali drugačni poti naleteli na osebnega trenerja, se lahko zgoditi, da prva izbira ne bo prava. Tudi na tem področju je namreč precej samooklicanih strokovnjakov, za katere se kmalu izkaže, da nimajo dovolj niti znanja niti izkušenj.
Pri izbiri primernega osebnega trenerja ne smete pozabiti na nekaj ključnih vprašanj. Najpomembnejša je izobrazba. Pa tu ne govorimo o univerzitetni izobrazbi, četudi ne škodi. Pomembno je, da ima izbrani trener vsaj osnovno znanje o anatomiji, fiziologiji in kineziologiji, da torej ve, kako človeško telo sploh deluje. Preverite nazive in jih povprašajte, kje so jih pridobili. Seveda je pomembno tudi, da veste, kakšni so vaši cilji, saj boste na podlagi tega iskali primernega trenerja. Če imate zdravstvene težave (npr. sladkorno bolezen ali bolezni srca in ožilja, ste noseči, popolnoma izven forme, se z vadbo srečujete šele v zrelih letih), morate to pri izbiri upoštevati, saj niso vsi trenerji usposobljeni za delo s tovrstnimi »težavami«. Če pa vas poleg vadbe zanima tudi, kaj, kdaj in kako jesti, mora imeti izbrani trener dovolj znanja tudi na področju prehranskega svetovanja. Tudi tu bodite pozorni, saj se pod ponujenim prehranskim svetovanjem lahko skriva marsikaj, od diete, ki temelji na prehranskih dodatkih, do svetovanja o tem, kako v svoje prehranjevanje vnesti čim bolj naravno hrano. Najprej pa morate vedeti, kakšni so vaši cilji in želje.
Nekaj pozornosti morate nameniti tudi trenerjevi osebnosti. Izbirate namreč človeka, s katerim boste preživeli kar nekaj časa, zato se morate z njim razumeti. Bodite pozorni na to, ali vam resnično prisluhne ali vam morda vsiljuje svoje mnenje. Se med vadbo posveča samo vam ali se hkrati ukvarja še z drugimi stvarmi? Neodgovarjanje na telefonske klice ali elektronsko pošto, postavljanje diagnoz ali priporočanje raznih sumljivih prehranskih dodatkov jasno pove, da boste morali najti drugega trenerja. Razmislite tudi o spolu trenerja. Sicer ni pravila, vendar bo morda ženska lažje razumela, kako se vadeča počuti v času menstruacije, kako nanjo vplivata pomanjkanje časa in stres, ki sta posledica skrbi za majhne otroke, … Moški pa verjetno lažje razume prizadevanja vadečega, da bi bilo njegovo telo navzven popolno. Vsekakor pa je popolnoma normalno, če si boste kot ženska zaželeli vaditi pod vodstvom moškega trenerja in obratno.
Ali vam nekdo ustreza in ima dovolj znanja, lahko hitro ugotovite že na uvodnih pogovorih po telefonu in v živo, ko bosta poskušala določiti cilj sodelovanja in pot, po kateri se bosta napotila. Če po teh uvodnih pogovorih spoznate, da ne bosta našla skupnega jezika, raje povejte, da boste pomoč poiskali drugje. Bodite odkriti, saj gre za vaše zdravje in nenazadnje tudi vaš denar. Dober osebni trener bo razumel.
Ko boste torej po natančnem pregledu ponudbe našli iskano, je čas za vadbo. Glede na izbiro, boste vadili v fitnes centru, doma ali v naravi. In še o vloženem trudu za dosego zastavljenega cilja. Ni namreč vse v rokah osebnega trenerja. Trener vam bo pokazal pot, korakati pa boste morali kljub vsemu sami. Če želite čim prej videti rezultate pridnega dela, potem tudi vi v času vadbe ne mislite na vse ostalo, ampak se popolnoma posvetite aktivnosti. Pridite pripravljeni, v ustrezni opremi in s plastenko vode. Med vadbo vprašajte, če vam kaj ni jasno, saj boste le tako lahko prav delali. Če se kdaj zgodi, da na dogovorjeni termin ne boste uspeli priti, to sporočite vsaj nekaj ur prej in tako omogočite, da »vaš« termin zasede nekdo drug. Vsa morebitna nesoglasja pa rešujte sproti.
Dober osebni trener vam bo pomagal doseči zastavljene cilje, podučil vas bo o pomenu zdrave in uravnotežene prehrane, seznanil vas bo s pravilno tehniko izvedbe vaj, vam svetoval o pomembnosti aerobne vadbe in raztezanja, ko boste obupani, bo vaš motivator in tisti, ki bo spremljal vaš napredek in vam ga znal jasno predstaviti. Če pa se bo ob strokovnosti v njem skrival še občutek za delo z ljudmi, potem bo taka vadba vsekakor užitek.
Naj se na koncu dotaknemo še finančne plati vadbe pod strokovnim vodstvom. Prav poceni ne bo, koliko natančno boste morali odšteti za uro vadbe, pa je popolnoma odvisno od vaše izbire, kajti cene osebnih trenerjev so precej različne. Če boste vadili v fitnes centru, boste morali ceni trenerja prišteti še ceno mesečne karte. Pa naj vas vse to računanje ne odvrne od namere, da bi vadili pod budnim očesom strokovnjaka. Vsaka medalja ima dve plati in če pomislite, da gre pravzaprav za vložek v lastno zdravje, številka niti ne bo tako visoka. S trenerjem tudi ne boste vadili vsak dan, saj bo količina skupnih treningov odvisna od vaše izbire. Morda boste potrebovali le nekaj nasvetov in se boste s trenerjem dobili le nekajkrat, če pa boste potrebovali več opore in motivacije, pa se boste videli pogosteje. Vi ste torej tisti, ki drži vajeti v svojih rokah.
Januar, 2010