Čas za šport proti osteoporozi

default image

Ljudje, predvsem mladi, lahko s športnimi dejavnostmi deloma poskrbijo, da v starosti ne bodo imeli težav z osteoporozo, pri kateri gre za to, da ima posameznik oslabljene kosti oziroma zmanjšano kakovost ter količine kostnine. Poletje torej velja izkoristiti za utrjevanje kostne mase na zabaven in hkrati koristen način – s športom. Dnevi so dovolj dolgi, vreme je primerno, zato izgovorov za dejavno in zdravo življenje ni.

Avtorica: Katja Štucin

 

V vseh življenjskih obdobjih je gibanje oziroma telesna dejavnost zelo pomembna. V mladosti večja telesna dejavnost z večjimi obremenitvami, na starost previdnejša in življenjskemu obdobju primerna. V zdrav življenjski slog zagotovo sodi ukvarjanje s športom. Športi, pri katerih izvajamo telesno dejavnost, vplivajo na srčno-žilni sistem, na mišice, mišično moč, na koordinacijo, na ravnotežje, kar pomaga pri preventivi in zdravljenju veliko bolezni. Med drugim je po besedah asist. dr. sci. Boštjana Salobirja, dr. med., pomemben tudi za kosti, saj poleg načina življenja, škodljivosti, kot sta alkohol ter kajenje, bolezni in zdravila, nanje vplivajo tudi telesne dejavnosti. Bolezen kosti – osteoporoza pomeni, da se kostna masa zniža, zmanjša se kakovost kostnine in oslabi arhitektura kosti do te mere, da že manjše poškodbe povzročijo zlome. Količino kostnine sicer določa dednost v 50 do 80 odstotkih, prav tako je tudi verjetnost zlomov dedno pogojena. Ustrezna telesna dejavnost pa zmanjša verjetnost padcev, poveča varnost gibanja ter upočasni upad kostne mase.

Primerne vrste športa

Telesna  vadba  vpliva  na  celotno  okostje,  vendar  bolj  na  kosti,  ki  so  neposredno obremenjene z vajo. Kost torej odgovori na mehansko obremenitev na tistem delu, kjer ji je neposredno izpostavljena. Spremembe v kostnem tkivu so odvisne od intenzivnosti, pogostosti in trajanja telesne vadbe. »Telesna dejavnost je vsekakor pomemben dejavnik pri preventivi in zdravljenju osteoporoze, a sama ni dovolj. Poveča pa učinkovitost zdravil za osteoporozo. Ob tem je treba zagotavljati primerno prehrano z dovolj beljakovinami, vitamina D, kalcija, pa tudi drugih mineralov in vitaminov. Odsvetuje se škodljivosti, kot sta alkohol in kajenje. Prenehanje s slednjim vpliva skoraj tako kot zdravljenje, skupaj pa je učinek še boljši,« poudarja sogovornik. Na kostno maso sicer bolj vpliva telesna dejavnost, ki s telesno težo obremenjuje kosti, in pa vaje za mišično moč. Slednje nimajo večjega učinka na kosti, če niso povezane z vajami z obremenitvijo s telesno težo. Je pa res, da se zdravim mladim ljudem priporočajo vse vrste športa. Z večjo telesno dejavnostjo v mladosti se doseže večjo največjo kostno maso, ki kasneje v starosti služi kot nekakšna zaloga. Pri starejših je verjetnost zlomov večja, zato se priporoča predvsem rekreativna telesna dejavnost, to so hoja, lahek oziroma počasen tek, ples, skratka predvsem športe, kjer ni večjih obremenitev in možnosti poškodb. Na splošno so priporočene vaje za ravnotežje, vaje za moč vsaj dvakrat tedensko, aerobna telesna dejavnost 30 minut pet- ali večkrat tedensko (hoja, sobno kolo, počasen tek, itd.). Ob tem je vedno treba upoštevati navodila za preprečevanje prekomernih obremenitev hrbtenice ob telesnih dejavnostih in 5 do10 minut dnevno opravljati vaje za večjo moč mišic, ki uravnavajo hrbtenico.

Šport koristi!

Vpliv telesne dejavnosti je lahko dolgotrajen, še posebej če je bila v mladosti zelo intenzivna, prispeva k večji kostni masi in zmanjša možnost nastanka osteoporoze. Je pa res, da je vpliv dokaj majhen in z leti pada. Ob dejavnosti pride do obremenitve kosti, običajno najbolj tistih, ki nosijo težo telesa. »Obremenitev kosti spodbudi pregrajevanje kosti. Nova kost nastaja v predelih, ki so bolj obremenjeni, v manj obremenjeni predelih se v nekaterih predelih kosti količina kostnine celo nekoliko zmanjša. Pregrajena kost lažje prenaša trenutne obremenitve. Odgovor kosti na obremenitve z leti pada, sočasno pa se s staranjem kostna masa tudi izgublja. Odgovor kosti na obremenitev je odvisen od stopnje obremenitve, od same kosti ter hormonskega in metabolnega stanja osebe. Ob manjši telesni dejavnosti se pridobljena kost spet izgubi. Ob podhranjenosti kost težko ustrezno odgovori na obremenitve, tako da se lažje pojavijo poke zaradi utrujenosti. Velike telesne obremenitve pomembno zvečajo tvorbo kostnine in odpornosti kosti na zlome. Na drugi strani pa visoka intenzivnost vadbe poveča možnost nenadnega vpliva velikih sil na kost, ki lahko povzročijo zlom. Še posebej pomembni so padci z višine doma, padci med tekom, kolesarjenjem, nenadno dvigovanje zelo težkih predmetov, obračanje telesa, udarci, ki pomembno večajo verjetnost poškodbe sklepov, mišic ter seveda tudi zlomov,« opisuje asist. dr. sci. Boštjan Salobir, dr. med. Torej, šport res lahko koristi, na drug strani pa prav tako poveča možnost zlomov.

Previdnost ne bo odveč!

Visoka intenzivnost vadbe ima kot vsako zdravilo tudi stranske učinke, ki jih je več, če je kost šibkejša. Tekmovalna narava športa lahko denimo tudi zveča verjetnost zlomov. Šport z veliko telesno dejavnostjo na eni strani zveča mišično moč in kostno maso, na drugi strani pa poveča verjetnost poškodb. Na starost, ko nas osteoporozni zlomi najbolj ogrožajo, moramo biti pri telesni dejavnosti previdni. Pri hudi osteoporozi z zlomi priporočamo previdno, postopno telesno vadbo, lahko rečemo, da naj tak posameznik začne s t. i. rekreacijo ali celo fizioterapijo ter nato intenzivnost počasi veča. Ljudje z osteoporozo morajo biti previdnejši, še posebej tisti, ki so že imeli zlome. Izogibati se morajo večjim obremenitvam in poškodbam. Večkrat je na mestu posvet z domačim zdravnikom, po zlomih pa s travmatologom ali fizioterapevtom, saj napačni gibi in pretiravanje lahko vodijo do novih poškodb. Pri ponovni mobilizaciji naj začnejo z manjšimi obremenitvami, ki jih nato povečujejo. Pri pojavu bolečin naj se poskušajo težavam izogniti z zmanjšanem intenzivnosti ter zamenjavo vaj. Pri osteoporozi, še posebej po zlomih vretenc, odsvetujemo dvigovanje težjih predmetov in predklone, pri katerih pride do upogibanja hrbtenice. Odsvetujemo tudi tek in sunkovite gibe, prav tako nekatere športe, med njimi tenis, jahanje, golf …, ki hrbtenico zelo obremenjujejo. Vsekakor se je bolje izogibati dejavnostim, pri katerih je možnost padca, na primer pri rolkanju, deskanju, hitrem alpskem smučanju, gorskem kolesarstvu … Res velja še enkrat več opozoriti, da naj se posamezniki z osteoporozo pred začetkom vadbe posvetujejo s fizioterapevtom ali zdravnikom, saj je pravzaprav težko na splošno določiti intenzivnost, pogostost, trajanje in način vadbe, ki bi najugodneje delovala na okostje.

 

Julij-avgust 2017

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content