Solzenje, vnetje in draženje oči

default image

Imate tudi vi  težave z očimi? Ste med tistimi, ki jim ta letni čas ne predstavlja veselja ob prebujanju narave in cvetenju, ampak raje ostanete v zaprtih prostorih, namesto da bi odšli v naravo. Solzenje in pekoč občutek draženja v očeh sporoča, da ste preobčutljivi na določeno snov, ki se kot alergijska reakcija pokaže v obliki težav z očmi. Alergija je neprijetna nadloga, ki pesti vedno več prebivalcev in jim onemogoča kakovostno življenje. O alergijah, ki prizadenejo oči, sem sem pogovarjala z Alenko Šket Kontestabile, spec. oftalmologije…

Avtor: Ines Trebec

 

Preobčutljivi tudi na kozmetične pripravke in zdravila

Očesne alergije so pogosto obolenje in prizadenejo približno 20 % populacije. Število prebivalcev, ki jih pestijo očesne alergije, narašča. Sogovornica uvodoma razloži simptome: »Pri alergijskem vnetju veznice oziroma alergijskem konjuktivitisu opažamo pordele in otekle veke, prekomerno solzenje, oteklo in nekoliko pordelo veznico oči in srbenje. Ob tem je pogosto prisotno tudi kihanje in voden izcedek iz nosu, najpogosteje pa sta prizadeti obe očesi. Alergični smo lahko na kozmetične izdelke, zdravila, najpogosteje pa na različne vrste trav in pelodov v različnih letnih časih.«

 

Previdno spomladi in jeseni

In v katerih letnih časih se alergije pogosteje pojavljajo? Odvisno je seveda od alergena, ki povzroča vnetje. Sezonske alergije so največkrat spomladi ob cvetenju trav in pelodov. Te lahko potekajo zelo burno – z intenzivnim solzenjem, srbenjem, oteklino vek in veznice. V zimskem času močno upade število težav, ki jih povzroča cvetenje trav in rastlin. Alergije na prah in pršice so prisotne vse leto, opažamo pa tudi, da se intenzivneje pojavljajo jeseni.

 

Je kateri del populacije bolj izpostavljen alergijam?

Sezonski alergijski konjuktivitis nas lahko pesti v vseh življenjskih obdobjih. Vernalni keratokonjuktivitis, ki je oblika alergijskega obolenja, je pogostejši pri dečkih od 5. do 25. leta. V velikem odstotku so to atopiki. To so ljudje, ki imajo genetsko predispozicijo za hipersenzitivnost (pogosto imajo izpuščaj kože, vnetje veznic oči in nosu, alergijsko astmo), bolezen je pogostejša v družinah. Tudi ta oblika se najpogosteje pojavlja spomladi in poleti, lahko pa tudi vse leto. Ima dobro prognozo in redko vztraja po 25. letu. Redkejša oblika alergije pa je atopični keratokonjuktivitis, ki se pojavlja v kasnejšem obdobju, prizadene pa tudi roženico, ima lahko resnejše zaplete in ni vezana na letni čas. Papilarni konjuktivitis pa je pogostejši pri uporabnikih kontaktnih leč kot imunološka reakcija na tujek.

Kaj priporočate ljudem, ki jih mučijo alergije? Kako poteka zdravljenje?

Za zdravljenje uporabljamo specifična antialergijska in protivnetna zdravila (antihistaminike, stabilizatorje mastocitov, kortikosteroide, ciklosporin A, antimetabolite, lahko tudi določena zdravila za zdravljenje astme in sezonskih alergij, imunoterapijo). Uporabljamo jih lokalno, pri hujših težavah pa tudi sistemsko. Zdravilo prilagajamo stopnji in resnosti alergije. Nekateri morajo zdravila proti alergiji jemati dlje časa, lahko že pred pojavom simptomov alergij, npr. pred cvetenjem rastlin, na katere so alergični. Seveda pa najprej svetujem, če je to mogoče, da se oseba izogiba stiku z znanim alergenom.

 

 

November, 2012

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content