Rumeni čaj je posebna vrsta čaja, ki nastane iz iste rastline čajevca, imenovanega Camellia sinensis, kot zeleni ali črni čaj. Rumeni čaj je pravzaprav neobdelan beli čaj in za njegovo pridelavo uporabljajo najmlajše liste in popke, iz katerih kasneje lahko pridobijo zeleni ali črni čaj. Ko rumeni čaj oberejo, ga takoj posušijo po posebnem postopku. Za razliko od zelenega in rdečega čaja rumeni čaj pridobivajo z lahko in kratkotrajno oksidacijo – s sušenjem na zraku oz. z izhlapevanjem. Prav zaradi tega je njegov okus bolj blag in trpek. Je redka vrsta čaja, zato je tudi nekoliko dražji od ostalih čajev. Z raziskavami so ugotovili, da rumeni čaj pozitivno deluje na človeški organizem. Vsebuje polifenole in antioksidante. Fitokemikalije, prisotne v napitku iz rumenega čaja, delujejo zaščitno, celice ščitijo pred škodljivim delovanjem prostih radikalov ter zmanjšujejo posledice stresa in utrujenosti, kateremu je današnji človek vsakodnevno izpostavljen. Prisotnost naravnega kofeina v napitku rumenega čaja deluje poživljajoče ter daje organizmu energijo in vitalnost preko celega dne pri psihofizičnih naporih.
Uvrsti k »dodaš kot zanimivost v okvirčku pri prispevku koža potrebuje v vročih dneh posebno nego (lahko tudi k prispevku ženske in starost).«; označi kot oglasno sporočilo oz. predstavitvena informacija
Hialuronska kislina je naravna vlažilna učinkovina in sestavni del vsakega tkiva našega telesa. Najdemo jo v koži, vezivnem tkivu, hrustancu sklepov in sklepnih tekočinah. Njena osnovna naloga je zadrževanje vode v tkivih, prinašanje hranilnih snovi celicam in istočasno tudi odnašanje odpadnih produktov metabolizma iz njih. Ker veže veliko vode, daje visoko elastičnost sklepni tekočini in s tem izboljša gibljivost sklepov. Hialuronska kislina je glavna sestavina kože in je vključena v obnovo tkiv, še posebej, kadar je koža prekomerno izpostavljena sončnim žarkom. Takrat celice v koži ne morejo proizvesti toliko hialuronske kisline, kolikor je koža rabi za normalno delovanje. Hialuronska kislina se veže na beljakovini elastin in kolagen ter ju oskrbuje z zadostno količino vode. Koža je zato mladostno napeta, navlažena in prožna. S staranjem se raven hialuronske kisline v tkivih in sklepih znižuje. Po 40. letu starosti se količina kisline prepolovi, po 60. letu pa je hialuronske kisline v človeškem telesu samo še 10 % od njene začetne vrednosti ob rojstvu.
Julij – avgust 2009