Avtor: N. V.
Prvo vprašanje
Vprašati se moramo, ali potrebujejo naši lasje, utrujeni od barvanja in podhranjeni, ker jim razen osnovne nege že dalj časa nismo namenile posebne pozornosti, počitek in temeljito regeneracijo. V večini primerov bo odgovor najbrž pritrdilen, zato je logično, da razmislimo, kako se lotiti regeneracije.
Izkoristite vsaj del poletnega časa za temeljitejšo nego las in lasišča, ki se mora začeti v frizerskem salonu. Nobena nega in tudi najboljši negovalni preparati ne bodo dali optimalnega rezultata, če se bomo postopkov lotili na laseh z razcepljenimi konicami in na laseh, ki so za način, kot smo si ga izbrali za naše počitnikovanje, predolgi in je njihov zdrav in lep videz težko vzdrževati. Seveda to ne pomeni, da bi se morale odreči dolžini las, ki jo imate rade, a vendarle se posvetujte s svojim frizerjem, ki kakovost vaših las najbolje pozna, kaj vam svetuje. Včasih je dovolj, da odstrani le kakšen centimeter ali dva razcepljenih konic poškodovanih las, bolj pogumne pa si prav za dopust lahko omislite tudi povsem novo pričesko, ki vas bo že na pot pospremila z občutkom novega začetka.
Če želite obnoviti kakovost las prav med dopustom, se že prej odpravite v specializirane prodajalne in se pozanimajte za najnovejše proizvode za temeljito nego las. Novosti so tako v šamponih, ki se že davno ne razvrščajo samo v tiste za mastne ali suhe oziroma »normalne« lase. Različne sestavine omogočajo nego že ob umivanju. Nekatere pustimo na laseh učinkovati nekaj minut, druge potrebujemo za pogosto umivanje las in lasišča. Sledijo balzami kot sestavni del osnovne nege, pa obloge oziroma maske za temeljitejšo globinsko regeneracijo, za dopustniški čas pa so priročna rešitev tudi tako imenovani »instant« regeneratorji.
Dobro nadaljevanje nege suhih in poškodovanih las so kreme in oljni regeneratorji, ki dajo vlago, potrebno maščobo in lesk. Lasje, ki so kakorkoli poškodovani in utrujeni, naj bi vsaj med dopustom čim manj obremenjevali z različnimi utrjevalci, s penami, z geli in laki za utrjevanje pričeske. Sušilec za lase naj ostane zgolj rezerva, če si las ne moremo posušiti kar na zraku, temeljito, a nežno krtačenje las in lasišča pa pospešuje prekrvitev in s tem prehranjenost lasnih mešičkov.
Raje ne, dokler ni za nami dopust in večji del poletja, ko sončni žarki, voda, predvsem morska, pa tudi znojenje med vzpenjanjem v gorske višine ali pri kakem drugem fizičnem naporu, ki ga zahteva aktivno, športno preživljanje prostega časa na prostem, obilno obremenjujejo tako lasišče kot tudi lase. Dobro striženje, ki omogoča tudi boljše vzdrževanje pričeske in katere dolžina las je vsekakor primernejša za temeljito obnovo, naj bo prva misel, s katero se napotite v frizerski salon. Seveda las tudi poleti ni prepovedano barvati, a vedeti moramo, katere vrste barv so za poletni čas primernejše tako po sestavinah kot po barvnih niansah.
Domači prispevki resda zahtevajo nekaj več truda kot že industrijsko pripravljeni kozmetični proizvodi, a taka nega je lahko tudi del sproščenega programa dopustniških dni.