Avtor: Saša Vrbančič
Kaj natančno pomenijo izrazi, s katerimi je zaznamovano obdobje, ki za marsikatero od nas ni prav prijetno?
Klimakterij je obdobje, ko začne hormonska aktivnost jajčnikov postopoma slabeti in traja od nekaj let pred zadnjo menstruacijo do vsaj eno leto po menopavzi. Izvira iz grške besede klimax, ki pomeni zadnji klin na lestvi.
Menopavza je posledica naravnega procesa usihanja delovanja jajčnikov in pomeni trajno prenehanje menstruacije. Datum menopavze določimo, ko je od zadnje menstruacije minilo vsaj eno leto.
Prvi simptomi klimakterija se običajno pojavijo okoli štiridesetega leta. Zaradi starostne degenerativne spremembe jajčnikov se zmanjša tvorba spolnih hormonov, ovulacije postajajo redkejše in neredne, ženski se izteka sposobnost rojevanja. Neredne postajajo tudi menstruacije, ki okrog petdesetega leta povsem prenehajo.
Čeprav gre za popolnoma fiziološko in naravno obdobje v razvoju vsake ženske, pa so težave, s katerimi se ženske srečujejo, lahko zelo moteče. V starostnem obdobju od 40. do 60. leta nastopijo menopavzalne težave. Raziskave so pokazale, da so ti simptomi blagi ali zmerni pri 70 % žensk. Četrtina žensk ima hude težave, 5 % žensk pa je tako prizadetih, da so nesposobne za delo.
Pozneje, ob ali po menopavzi, se pojavijo še naslednji simptomi: suha koža, izpadanje las, bolečine v kosteh in sklepih, suha nožnica in bolečine pri spolnih odnosih.
Ginekologi še vedno predpisujejo hormonsko nadomestno zdravljenje (HNZ). Zakaj je tako? Hormonsko nadomestno zdravljenje temelji na dodajanju manjkajočih spolnih hormonov, deluje hitro in dejansko pomaga. Druga plat medalje HNZ pa so stranski učinki in tveganja: povečanje tveganja za razvoj raka dojk, endometrija in jajčnikov.
Če vas hormonska terapija skrbi, vedite, da si lahko pomagate z naravnimi sredstvi.
So naravni rastlinski hormoni. Ko raven estrogena v času menopavze pada, fitoestrogeni oponašajo hormon estrogen. Najdemo jih v skoraj vsakem sadju, zelenjavi in žitih. Vendar so isoflavoni, ki se nahajajo v fižolu in leči, še boljši izvor fitoestrogenov, zato poiščite prehranske dodatke, ki vsebujejo sojine isoflavone.
10 najboljših virov fitoestrogenov
1. čičerka
2. tofu
3. laneno seme
4. leča
5. česen
6. fižolova klica
7. beluš
8. češplja
9. oves
10. špinača
Če trpite zaradi suhe kože in suhih las, bolečih sklepov, bolečin v prsih in imate težave pri hujšanju, potem vam verjetno primanjkuje pomembnih maščobnih kislin. Uživajte prehranski dodatek s svetlinovim oljem in ribjim oljem, kar vam zagotavlja dovolj omega-3 in omega-6 maščobnih kislin. Maščobne kisline blažijo tudi simptome suhe nožnice.
Je zelo raziskan vitamin. Zmanjšuje vročična oblivanja, pomaga preprečevati sušenje nožnice in je tudi zaščitni antioksidant, ki vzdržuje zdravo in elastično kožo.
Ko se začne tvoriti manj estrogena, začne nadledvična žleza tvoriti manjkajoči estrogen. Zato je treba podpreti delovanje te žleze. Vitamini B-kompleksa (in še posebej vitamin B5) slovijo po svojih sposobnosti za premagovanje stresa in pomoč pri delovanje nadlevične žleze.
B-vitamini pomagajo blažiti znake bojazni, premajhno energijo in slabo koncentracijo, ki so pogosti spremljevalci menopavze.
Raziskave kažejo, da imajo ženske večje zaupanje v rastlinska zdravila in jim dajejo prednost pred hormonskimi zdravili. Tudi zdravniki čedalje bolj svetujejo ženskam najprej poseganje po rastlinskih zdravilih.
Cimicifuga racemosa raste v Kanadi, ZDA, v Evropi, severni Aziji in arktičnem delu Sibirije.
Rastlino človek že stoletja uporablja v zdravilne namene. Severnoameriški Indijanci in kasneje tudi kolonialisti so rastlino uporabljali za različne namene – pri zdravljenju pljučnih, živčnih in ginekoloških bolezni, pri boleznih notranjih organov, pri porodih ter proti kačjim pikom. Na zahodu jo je leta 1680 prvi opisal botanik R. Morrison.
Omenimo nekaj najučinkovitejših in priročnih orodij za zmanjšanje težav.