Prvi obisk ginekologa

Ginekologinja Milena Igličar iz ZD Škofja Loka opaža, da dekleta zelo malo vedo o tem, kaj se dogaja v menstrualnem ciklusu. O dozorevanju v žensko naj dekleta ne bi pridobivala informacij zgolj v šoli, na spletu in pri prijateljicah, temveč predvsem doma. »Večinoma se s hčerko o dozorevanju in menstruaciji pogovarja mama. Pomembno je, da se o tem pogovarjata dovolj zgodaj, da je mama odprta za njene strahove, težave. Pomembno jim je razložiti, da razvoj poteka zelo različno in da je to normalno.«

Avtorica: Vesna Mlakar

Kateri telesni znaki in hormonski procesi se dogajajo v telesu mlade deklice, ki je stopila v obdobje pubertete?

Prva menstruacija se običajno pojavi med 11. in 14. letom. Približno dve leti pred prvo menstruacijo se ženski hormoni pri deklici povišajo, pojavi se poraščenost in razvoj dojk. Rast v višino se pospeši, razširijo se boki in telo dobi bolj ženske oblike. Zadnje leto pred pojavom menstruacije se pojavi malo več izcedka iz nožnice. Intenzivna rast v višino običajno traja še eno letu po pojavu prve menstruacije. Menstruacije so na začetku pogosto neredne, različno močne in večinoma še neboleče.

Kakšni pogovori oz. vzgoja je v tem obdobju pomembna za odraščajočo deklico tudi doma, ne samo v šoli? Morda zaupen pogovor med materjo in hčerko?

Večinoma se s hčerko o dozorevanju in menstruaciji pogovarja mama. Pomembno je, da se o tem pogovarjata dovolj zgodaj, da je mama odprta za njene strahove, težave. Dekleta pogosto skrbi, če se razvijajo hitreje ali počasneje od sošolk. Pomembno jim je razložiti, da razvoj poteka zelo različno in da je to normalno. Dobro je, če se dekle dozorevanja veseli in menstruacijo pričakuje. Nekateri to praznujejo, saj je pomemben mejnik v njenem življenju in znak, da postaja ženska. Mama se z njo pogovori tudi o primerni higieni. Seveda je ves čas pri vzgoji vključen tudi oče. Pomembno je, da se dekle čuti v celoti sprejeto, da razvije dobro samopodobo ter pozitiven odnos do lastnega telesa. Tako bo sposobna ljubeče skrbeti za svoje zdravje, kasneje odgovorno živeti spolnost in sprejeti plodnost kot dar. Taka dekleta so v veliko manjši nevarnosti, da bi spolne odnose začele prezgodaj in neodgovorno. Vsi se pa zavedamo, da vsi mladi niso deležni najboljše vzgoje, da so nekateri celo izpostavljeni spolnim zlorabam.

Kdaj je primeren čas za obisk ginekologa in seveda ali je pomembna/možna tudi izbira ginekologa?

Če dekle z menstruacijo in izcedki nima težav, ni potrebno, da obiskuje ginekologa, dokler nima spolnih odnosov. Preden z njimi začnejo, se pogosto oglasijo, da se pogovorimo o primerni zaščiti pred nosečnostjo in spolno prenosljivimi boleznimi. Na žalost imamo zadnje čase ginekologi v Škofji Loki že preveč pacientk in ne moremo sprejemat novih, razen nujnih primerov. To ni dobro, ves čas se trudimo to rešiti, jeseni se obeta rešitev.

Kaj pa če se mesečno perilo ne pojavi? Kdaj je treba kljub temu ali pa prav zaradi tega obiskati ginekologa?

Nekatera dekleta dobijo prvo menstruacijo šele pri 15. ali 16. letu ali celo pozneje. To so pogosteje vitka dekleta, ki se veliko ukvarjajo s športom. Vsaj dve leti po začetku razvoja dojk in poraščenosti so skrbi odveč. Če pa menstruacija le ne pride, naj se oglasi pri ginekologu. S pregledom in preiskavo hormonov večinoma izključimo redke resne razloge za izostanek pojava menstruacije.

Kakšen je prvi obisk pri ginekologu v praksi? Katera vprašanja deklic so najpogostejša?

Odvisno od razloga, zakaj se oglasi. Deklet, ki še nimajo spolnih odnosov, skozi nožnico ne pregledujemo. Nekatere pridejo že zelo mlade, ker imajo pogoste, močne ali boleče menstruacije. Te pogledamo z UZ preko trebuha. Pomembno je, da pridejo z zmerno polnim mehurjem, saj ob praznem mehurju maternico in jajčnike slabo vidimo. Običajno se težave z dodajanjem blagih hormonov uredijo. Opažam, da dekleta pogosto zelo malo vedo, kaj se dogaja v ciklusu. Razložim jim, zakaj boli ob ovulaciji, zakaj je v tem času več sluzi, da je vse to samo dober znak njihove plodnosti.

Kakšen je vaš pogled na kontracepcijo pri mladoletnicah? Katere so prednosti in slabosti (različnih oblik) kontracepcije?

Ginekološka stroka pri mladih priporoča dvojno zaščito, to so kontracepcijske tablete in kondom. To velja predvsem za mlada dekleta, ki še res ne bi mogla sprejeti otroka in imajo hkrati rizične spolne odnose glede spolno prenosljivih bolezni. Prav zato tako zelo priporočamo, da ne začnejo spolnih odnosov prezgodaj, tako ni potrebe po jemanju kontracepcije in ni nevarnosti za okužbe. Sama menim, da je bolje, da ne jemljejo tablet premlada dekleta. Po drugi strani je kljub temu bolje, da jih jemljejo, kot da prezgodaj zanosijo. Vsi poskušamo čim bolj zmanjšati število umetnih prekinitev nosečnosti. Veliko mladih uporablja samo kondom. Zanesljivost je dosti visoka, če ga pravilno uporabljajo. Maternični vložki se pri mladih pred prvim porodom ne svetujejo, razen izjem. Naravne metode uravnavanja spočetij sicer zelo zagovarjam in jih študiram, vendar sem pri zelo mladih previdna. Ta metoda je zelo dobra za pare, ki so odgovorni in oba zavestno na ta način gradita tudi svoj odnos. Če se jih natančno naučijo in dosledno uporabljajo, so precej zanesljive.

Koliko mlada dekleta vedo o spolno prenosljivih okužbah? Katere spolno prenosljive okužbe so pri mladoletnicah najpogostejše?

Najpogostejše spolno prenosljive okužbe so klamidija, genitalni herpes, humani papiloma virus (HPV) in trihomonas. Vedno pa moramo misliti tudi na gonorejo, sifilis, hepatitis B in aids. Mlada dekleta se pogosto premalo zavedajo, da so glede okužb nevarni spolni odnosi s fanti, ki jih premalo poznajo in včasih nič ne poznajo njihovega predhodnega spolnega življenja. Zelo nevarno je menjavanje partnerjev, taki bolezni zelo prenašajo. Nekateri se stoodstotno zanašajo na kondom, ki res možnost za prenos bolezni zmanjša na 70 %, ni pa tako varen, da bi opravičeval rizične spolne stike. Zato vedno poudarjamo ABC zaščito. A pomeni abstinenco od nevarnih stikov, B pomeni bodi zvest enemu stalnemu partnerju in C kondom. Pri mladih dekletih, vsaj do 17. leta, je sluznica nožnice in materničnega vratu še nezrela in zato je možnost za prenos okužbe veliko večja, obenem pa večja možnost za težji potek bolezni.

Katere spolno prenosljive okužbe povzročijo bolezni, ki lahko vodijo k zmanjšanju plodnosti oz. celo neplodnosti?

Neplodnost najpogosteje povzroča klamidija. Znaki vnetja običajno niso huje izraženi, lahko je le rahla bolečina, nekoliko več izcedka ali blage težave z uriniranjem. Zato pogosto ne pridejo na pregled, okužbo laže spregledamo in zdravljenje ni pravočasno. Vnetje se razširi iz maternice v jajcevode in na jajčnike. Jajcevodi so na vnetje zelo občutljivi, lahko pride do sprememb, ki zmanjšajo možnost zanositve.

Kdaj je smiselno cepljenje proti virusu HPV?

Od leta 2009 je v Sloveniji uvedeno cepljenje deklet v 6. razredu, z letošnjim letom pa tudi cepljenje dečkov. V tej starosti se doseže dobra zaščita, ki z leti ne pada. Najbolje je, da se cepijo pred možnostjo okužbe, to je pred prvimi spolnimi odnosi. Cepljenje je prostovoljno, cepi se dobra polovica deklet. Tista dekleta, ki se niso cepila, imajo možnost brezplačnega cepljenja, dokler imajo status dijakinje ali študentke. Cepljenje je smiselno, ker bo zelo zmanjšalo pojavnost raka na materničnem vratu in genitalnih bradavic. Ne sme pa cepljenje mladim dajati lažne varnosti. Še vedno ostane enaka nevarnost za vse ostale spolno prenosljive bolezni.

Kdaj začnete s preventivo pred rakom materničnega vratu?

Z jemanjem preventivnih PAP-brisov začnemo po 20. letu. Vsa dekleta kmalu po 20. rojstnem dnevu dobijo vabilo državnega programa ZORA, če še nimajo odvzetega prvega brisa. Zdaj je čas, da se oglasijo pri ginekologu tudi tiste, ki še niso bile. Izjema so tista, ne tako redka dekleta, ki spolnih odnosov še nimajo. Tem ni treba na pregled, saj jim brisa še ne bi vzeli. Na vabilo naj odgovorijo, da bodo izbrala ginekologa, ko bodo začela s spolnimi odnosi.

Nosečnost včasih preseneti

Nosečnost včasih preseneti; tudi najstnice ali študentke niso izjema. Ob novici se marsikatera bodoča mamica otroka razveseli, a kaj kmalu se pojavijo dvomi, češ »saj ne boš zmogla, saj si še otrok«. Katarina Nzobandora iz Zavoda ŽIV!M, pravi takole: »Pozabljamo, da so ženske skozi vso zgodovino rojevale precej prej, kot to delamo danes in da hkrati živimo v večjem obilju kot nekoč. Namesto strahov in dvomov, da so nesposobne poskrbeti zase in otroka, jih lahko opolnomočimo v njihovi ženskosti, jih potrdimo v njihovih željah in jim prihranimo težko in pogosto travmatično odločitev za splav. Ženske zmoremo oboje – otroka in kariero! Podprimo druga drugo.«

ABC

A Do 17. leta je sluznica nožnice in materničnega vratu še nezrela, možnost okužbe je večja.

B Kondom ne prepreči možnosti za prenos spolne bolezni; zmanjša jo na 70 %.

C Pomembno je, da dekle razvije dobro samopodobo ter pozitiven odnos do lastnega telesa.

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content