Ali ginekologi odsvetujejo kakšno dejavnost med menstruacijo, smo povprašali Petra Stražarja, dr. med., spec. gin. in por., ki nam je med drugim zaupal še, na kakšne načine blažiti bolečine pri menstruaciji.
Menstruacija je krvavitev in izločitev maternične sluznice iz maternice, ko po ovulaciji ni zanositve in s tem maternica lahko preide v nov cikel. Normalen menstrualni cikel je na 21 do 35 dni, sama menstruacija naj bi trajala največ sedem dni. Običajno rečemo, da menstruacija pride enkrat mesečno, le 5 % žensk pa jo ima celo reproduktivno obdobje na 28 dni. Torej odstopanja so nekaj normalnega.
Preberite prispevek: Neredna menstruacija
Preberite tudi prispevek: Polimenoreja ali (pre)pogosta menstruacija
Ljudje smo edina vrsta primatov, pri kateri imajo samice menstruacijo vsak mesec; šimpanzi jo imajo recimo na štiri mesece. Razlog je verjetno ta, da smo pravzaprav zelo neučinkoviti v razmnoževanju. In ker kot visoko razvita bitja znamo najti hrano zase, nam je omogočeno imeti ovulacijo in s tem možnost zanositve vsak mesec.
Pojavi se, ker v primeru nezanositve pade hormon progesteron v krvi, kar povzroči propad debele sluznice maternice, ki je čakala na potencialni zarodek, da se ugnezdi. Padec progesterona pa je obenem že signal za začetek novega menstrualnega cikla, saj hipofiza že naslednji dan ponovno začne spodbujati jajčnike za novo ovulacijo. S tem pride do počasnega dviga estrogena, ki debeli sluznico maternice in s tem tudi zaključi krvavitev iz žil, ki so prej prehranjevale sluznico.
Preberite tudi prispevek: Abc menstruacije
Uradno naj bi ženska prvi dan ali dva bolj počivala. Sam menim, da naj sama presodi, kako se počuti in ali se ji krvavitev in bolečina ob športni dejavnosti poslabšata. Med športom je jasno nekoliko višji krvni tlak, vsekakor pa srčni utrip. To lahko privede do večje izgube krvi.
Če očitne razlike ni, ne vidim razloga, zakaj ne bi smela recimo teči, če ji ugaja. Iz prakse se mi bolj zdi, da jih moti, da ne bi med športom menstrualna kri stekla mimo vložka ali tampona. Govorim seveda za ženske, ki bolečin v teh dneh nimajo.
Do bolečin med menstruacijo pride zaradi krčenja mišic maternice, ki iztisnejo odluščeno maternično sluznico iz svoje votline. Debelejša kot je sluznica, več je mora ven. A to je pravzaprav »dvorezen meč« … V sluznici maternice nastaja hormon iz družine prostaglandinov, ki povzroča krčenje maternice.
Ko sluznica razpada, se sprošča iz celic. Debelejša je sluznica, več je celic, torej tudi več tega hormona, kar privede do močnejših krčev. Zaznavanje teh krčev je med posameznicami precej različno. Vključena je tudi individualna komponenta.
Ob tem velja izpostaviti, da tudi določene ginekološke bolezni lahko povzročijo bolj boleče menstruacije. Nanje pomislimo ob opisu in trajanju bolečine, potrdimo oziroma izključimo pa s pregledom, zlasti ultrazvokom.
V sodobnem času veliko žensk najraje poseže po protibolečinskih tabletah. Bolečina pa se pri večini vsaj nekoliko zmanjša, če ima ženska možnost malo počiti, se umakniti v bolj tiho okolje. Večini pomaga lokalno gretje preko trebušne stene.
Tu je morda na mestu poudariti, da marsikateri ženski bolj prija gretje s »suho« toploto, torej ne s termoforjem, ampak segreto vrečico pešk ali lanenega semena. Ker je bolečina posledica hormona iz sluznice, pomaga vsa terapija, ki jo tanjša. Tu pridemo na vrsto ginekologi s hormonskimi terapijami, zlasti kombinirano oralno kontracepcijo in materničnimi vložki z minimalnimi hormoni.
Jakost je odvisna od debeline sluznice in individualnih razlik. Nekatere ženske imajo lahko ob zelo debeli sluznici povsem blage menstruacije in obratno. Zakaj nekaterim ženskam iz krvnih žil, ki se prekinejo ob odluščenju sluznice, ki so jo prej prehranjevale, izteče več krvi, ne vem. Razlike so lahko velike. V povprečju se med eno menstruacijo izloči 35 mililitrov, normalno se šteje med 10 in 80 mililitrov.
Vsekakor savnanje v javnih savnah odpade, saj ni mogoče popolnoma zagotavljati ustrezne higiene. Sicer pa – kot sva že rekla – povišan srčni pulz in tlak vplivata na količino krvavitve. V savni se sicer dvigne le pulz, kar bi lahko privedlo do močnejše krvavitve.
Samo odpiranje arteriol in venul se dogaja bolj v koži, a sčasoma bi ženske vseeno opazile, da se je med savnanjem krvavitev nekoliko ojačala. Spet po drugi strani toplota ženskam v tistih dneh prija in zmanjšuje bolečino. Če imajo savno v domači kleti, ne vidim pravega razloga, da se absolutno ne bi smele savnati. Vprašajte Finke. One se ves čas savnajo, tudi med menstruacijo ali nosečnostjo.
Med menstruacijo ni več tako očitne zaščite maternice pred okužbo. Kanal materničnega vratu je malenkost odprt in sluzi v njem ni, saj jo sproti odplavlja. Oboje lažje omogoči prehod bakterij v maternico in poveča verjetnost okužbe. Bodiva iskrena …
V nožnici je vsaj 600 do 1000 različnih vrst bakterij, z njimi živimo v sožitju in nas tudi varujejo pred okužbo, s tem ko zasedajo prostor za potencialno nevarne bakterije. Če je ženska zdrava in nima vaginalnih okužb ter je v dolgoletni ekskluzivni vezi, je verjetnost vnosa nevarne bakterije v maternico izredno majhna.
A ne moremo biti prepričani, da le nima kakšne nevarne bakterije v nožnici, da se bolezen le ne izraža. Uradno torej spolne odnose v tem času odsvetujemo.
Ženske naj same presodijo, kaj jim v teh dneh prija in kaj ne. Pomembno je, da imajo možnost poskrbeti vsaj za svoj minimalni higienski standard. Mislim, da so časi, ko so se ženske med menstruacijo imele za umazane in dobre samo za doma, minili.
Poslušajte svoje telo. Če vam prija bolj počivati, počnite to. Če pa se vam zahoče odteči skozi gozd, ne vidim razloga proti. Uporabljajte čim bolj naravne vložke, saj kemična sredstva pogosto dražijo kožo. Bolj ko so materiali umetni, bolj ko zatesnijo, večja je verjetnost tudi naselitve neželenih bakterij, saj v nožnici manjka kisika, ki ga nujno potrebujejo najbolj zaželene bakterije – mlečnokislinske bakterije.
Intimna mila so namenjena le za uporabo med menstruacijo, ne ves čas, so le preagresivna. Odsvetujem tudi umivanje v nožnici, kar očitno postaja vedno pogostejša praksa med mlajšimi ženskami.
Seveda. Tako kot naša koža izloča maščobo za zaščito pred zunanjimi vplivi in vnetji, je izcedek iz nožnice tudi tam z razlogom. Čeprav imajo intimna mila ustrezen pH, zaradi svoje sestave ob prepogosti uporabi dražijo. Vesel bi bil, če bi se ženske namesto z izcedkom in vonjem začele ukvarjati bolj s tem, zakaj je do njega prišlo.
Materiali, ki ne dihajo, dnevni vložki, pretirana higiena, pogosto slaba prehrana … Nekatere ženske uporabljajo celo vlažilne robčke za umivanje intimnih predelov. Osebno s temi robčki brez večjih težav odstranjujem vinjeto z vetrobranskega stekla svojega avtomobila.
Torej, najboljše je, da se umivate samo z vodo, če že, občasno z intimnim milom, uporabljajte materiale, ki dihajo. Bolje je zamenjati hlačke dvakrat dnevno kot dnevni vložek – ščitnik perila, in še bi lahko kakšno rekel. Prehrana. Se ljudje zavedajo, kako velik vpliv ima na naše telo? Imunski sistem se uči v našem črevesju. Če hočete biti zdravi, redno jejte čim več vlaknin.
Spet morava ločiti med ženskami, ki se jim je naključno pojavilo vaginalno vnetje, recimo po obisku bazena, in med tistimi, ki se jim vnetja ves čas ponavljajo. Prve jasno brez težav pozdravijo vnetje z usmerjeno terapijo, slednje pa morajo nekaj spremeniti na sebi, da stopijo iz začaranega kroga.
Preberite tudi prispevek: Vaginalne okužbe
Ker pa se nič ne spremeni hitro, je treba vztrajati, to pa je najtežje. Spreminjanje življenjskih vzorcev pač ni lahka pot. Vprašajo naj se, ali se jim zdi pametno, da večkrat letno ali celo mesečno v nožnico vstavljajo raznorazne preparate, ki na dolgi rok nič ne spremenijo, le odpravijo trenutno težavo.
Odkrijte razlike med glivičnimi in bakterijskimi okužbami nožnice
Preberite tudi prispevek: Ukrotimo predmenstrualni sindrom
A Ljudje smo edina vrsta primatov, pri kateri imajo samice menstruacijo vsak mesec.
B Do bolečin med menstruacijo pride zaradi krčenja mišic maternice, ki iztisnejo odluščeno maternično sluznico iz svoje votline.
C V povprečju se med eno menstruacijo izloči 35 mililitrov, normalno se šteje med 10 in 80 mililitrov krvi.