Avtorica: Helena Žagar
Srbečica kože je pogost simptom, ki ga, po besedah dr. Lipičeve, v življenju vsaj enkrat občuti vsak človek. Razširjenost akutne srbečice kože v splošni populaciji je 8,4 %, kronične srbečice (tj. srbečice, ki traja več kot šest tednov) pa 13,5 %.
Vzroki za srbečico kože so številni. Tako lahko srbečica spremlja celo vrsto kožnih bolezni – atopijski dermatitis, luskavico, garje, norice, ekcematoidni dermatitis, alergijske in avtoimunske kožne bolezni itd. Prav tako lahko srbečico kože brez sočasnega izpuščaja povzročajo številna zdravila, npr. opioidi ter zdravila za povišan krvi tlak ali povišane maščobe v krvi. Sprožijo jo lahko tudi številne bolezni notranjih organov: slabokrvnost, kronične bolezni jeter in ledvic, zlatenica, bolezni ščitnice, parazitne okužbe prebavil in maligne bolezni. Srbečica je lahko tudi posledica hormonskega neravnovesja ali nevroloških in psiholoških dejavnikov. Navsezadnje pa jo lahko povzročata tudi suha koža ali pik žuželke.
Atopijski dermatitis je kronična vnetna bolezen kože. Pojavi se lahko v vseh starostnih obdobjih, se pa pogosto razvije že v otroštvu, njegov pojav pa je povezan z gensko zasnovo. Spremljajo ga pordela, suha in rdeča koža.
Ekcematoidni dermatitis se pojavi tako pri mlajših kot tudi pri odraslih osebah. Kaže se v obliki okroglih vnetnih žarišč, predvsem po rokah in nogah. Ta žarišča so izredno srbeča, posuta z mehurčki ali krastami. Do pojava lahko pride po preboleli okužbi, velikokrat pa vzroka zanj ne moremo ugotoviti.
Najpogostejši vzrok za srbečico kože tako pri odraslih kot pri otrocih je najverjetneje vbod žuželke, pove dr. Lipičeva. Pri otrocih se srbečica pogosto pojavi kot posledica atopijskega dermatitisa, pa tudi virusnih nalezljivih bolezni (npr. noric). Pri nosečnicah pogosto opazimo kronično srbečico kože, pri starostnikih pa je najpogostejši vzrok za srbečico suha koža, tej sledijo zdravila, ki jih starostniki zavoljo številnih pridruženih bolezni uživajo. Poseben primer so okolja, v katerih so slabe higienske razmere, izpostavi dr. Lipičeva. V teh se lahko, ne glede na starostno strukturo, pojavijo izbruhi parazitnih nalezljivih bolezni (npr. garij), ki jih spremlja trdovraten srbež.
»Kadar je vzrok za srbečico suha koža, jo lahko omilimo ali celo odpravimo z ustrezno nego. Priporočljivo je umivanje z nižjo temperaturo vode in manjša uporaba mil oz. uporaba mil, ki imajo podobno kisel pH kot koža. Takoj po prhanju se je treba namazati z negovalnim mazilom ali mlekom, kateremu je lahko dodana urea ali hialuronska kislina. Nekaterim pomagajo tudi tablete antihistaminika,« pojasnjuje dr. Lipičeva.
Da bi zmanjšali oz. preprečili vbode žuželk, je ob zadrževanju v naravi priporočljivo uporabljati zaščitna oblačila in repelente. Ker sta luskavica in atopijski dermatitis kronični obolenji kože, zahtevata redno nego z negovalnimi mazili. Če se izkaže, da ta ne zaležejo, zdravnik obolelemu predpiše protivnetne kreme ali mazila. Da pa bi preprečili širjenje nalezljivih bolezni in z njimi porast pojavnosti srbečice, moramo skrbeti za primerno osebno higieno ter se izogibati tesnim telesnim stikom in izmenjavi higienskih pripomočkov z osebami, ki imajo potrjeno nalezljivo bolezen.
Če trdovratna srbečica kljub rednemu izvajanju negovalnih in drugih zgoraj opisanih ukrepov vztraja, je treba obiskati zdravnika.
V svoji osnovi je srbež pravzaprav obrambni mehanizem, katerega prvotni namen je bil odganjanje insektov s kože. Delovanje mehanizma je zapleteno in povezano s številnimi snovmi v telesu, od citokinov, bradikinina, histamina, serotonina, pa do opiatov, ki vzdražijo živčne končiče v vrhnjih plasteh kože. Tako nastali impulzi se nato prenesejo po nemieliziranih živčnih vlaknih najprej do hrbtenjače in končno še do možganske skorje. S praskanjem neprijeten občutek srbeža začasno ustavimo.
Srbečica lasišča je, tako kot srbečica kože, pogost in moteč simptom. Povezana je z mastnim ali suhim lasiščem, prhljajem, razdraženim lasiščem, rdečico, občasno tudi z drobnimi opraskaninami, pojavlja pa se lahko tudi brez opaznih kožnih sprememb.
Vzroki za srbečico lasišča so različni. »V otroški dobi je najpogostejši vzrok srbečice lasišča naglavna ušivost, ki se v manjših endemijah navadno pojavlja v vrtcih ali šolah. K pojavu okužbe z ušmi v veliki meri pripomoreta pomanjkljiva higiena in gosta naseljenost.« Poleg tega je pri otrocih pogosta tudi glivična okužba kože v lasišču, medtem ko pri odraslih, po besedah dr. Lipičeve, na to redkeje naletimo. Glivična okužba kože v lasišču se kaže z enim ali več luščečimi okroglimi ali ovalnimi žarišči brez las, sorodna žarišča pa se lahko pojavijo tudi drugod po telesu.
Med pogostejše vzroke za srbečico lasišča pri dojenčkih in otrocih sodita še atopijski dermatitis in garje. Slednja prizadeneta tudi kožo drugih predelov telesa, ne samo lasišča. Tako pri dojenčkih kot tudi pri odraslih se pogosto pojavlja tudi seboroični dermatitis lasišča, ki se kaže z drobnim luščenjem kože na lasišču. Do srbečice kože lasišča lahko pride tudi zaradi reakcije na izdelke za nego las (šamponi, balzami, barve za lase ipd.). Če je srbečici pridružena rdečina ali izpuščaj, je možno, da imamo opravka z alergijskim kontaktnim dermatitisom. Intenzivna srbečica lasišča brez znakov izpuščaja ali druge kožne reakcije pa so lahko znak nevroloških težav. »Za konec velja še omeniti, da je pri približno polovici ljudi, ki imajo luskavico, lahko prizadeto tudi lasišče,« še doda dr. Lipičeva.
Seboroični dermatitis, znan tudi kot seboroični ekcem, je kronično obolenje kože, ki se izraža z rumenkastimi luskami na lasišču ali obrazu, prizadene pa lahko tudi druge predele. Pri dojenčkih se pojavi kot temenice na lasišču. Seboroični dermatitis je v mnogih primerih primarni vzrok za prhljaj.
Pri blagi obliki seboroičnega dermatitisa dr. Lipičeva opozarja, da je lahko učinkovita že samo uporaba šamponov, ki vsebujejo selenijev sulfid, cinkov pirition, ketokonazol ali katrane. Zato pa je pri težjih oblikah te bolezni treba obiskati zdravnika, ki bo bolnika pregledal in se odločil za ustrezno zdravljenje. Pri večini bolnikov zadošča že lokalna terapija s protiglivičnimi kremami ter ob hujših poslabšanjih nekajdnevna uporaba blage protivnetne (kortikosteroidne) kreme. V primeru zelo hudih oblik pa se seboroični dermatitis zdravi s protiglivičnimi tabletami ali zdravili iz skupine retinoidov.
Pri preprečevanju širjenja nalezljivih boleznih (naglavna ušivost, garje in glivična okužba kože) je pomembno, pove dr. Lipičeva, da se izogibamo tesnim telesnim stikom z osebami, ki imajo potrjeno nalezljivo bolezen ter izmenjavi higienskih pripomočkov. Za odpravo uši je najučinkovitejši postopek razuševanja. Če pa se sumi na garje ali glivično okužbo kože, je potrebno čim prej obiskati zdravnika. Ta bo za garje predpisal kremo s permetrinom ali žveplom, za glivično okužbo kože pa protiglivične tablete in kremo.
Če se srbečica pojavi po uporabi določenega izdelka za nego las, je treba izdelek menjati oz. ga prenehati uporabljati. V primeru, da je prišlo do hujše vnetne reakcije, pa dr. Lipičeva poziva k obisku zdravnika, ki bo bolniku predpisal protivnetno kremo in tablete proti alergiji.
Luskavica in atopijski dermatitis sta kronični obolenji kože, ki v osnovi potrebujeta redno nego kože z negovalnimi mazili. Za vneta žarišča zdravnik predpiše ustrezno protivnetno kremo ali mazilo. Za zmanjšanje srbeža pa predvsem pri atopijskem dermatitisu pomagajo tudi tablete, ki vsebujejo antihistaminik. V zelo hudih primerih je potrebno sistemsko zdravljenje.
A Srbež je obrambni mehanizem, ki je prvotno služil odganjanju insektov s kože.
B Najpogostejši vzrok za srbečico kože je vbod žuželke.
C Ob sumu, da gre za garje ali glivično okužbo kože, je treba obiskati zdravnika.