Avtor: Katja Mohorič
Prizadeti sklepi so lahko otečeni, občutljivi na dotik, boleči in okorni pri gibanju, lahko pordečijo. Okornost je po navadi prva stvar, ki jo prizadeti zjutraj opazi, a ko se začne gibati, ta skupaj z bolečino izgine. Zanki stopnje in resnosti revmatoidnih obolenj so lahko zelo različni; lahko je prizadet le en ali dva sklepa ali pa se bolezen hitro širi naprej.
V današnjem času obstaja za zdravljenje revmatoidnih obolenj več vrst in oblik pomoči; od preproste uporabe mazil, gelov in pršil za lokalno uporabo pa do različnih občasnih oblik bolnišničnega zdravljenja pri revmatologu, jemanja tablet proti bolečinam, fizioterapije in podobno. Ena od bolj preprostih oblik pomoči je tudi uporaba lokalno delujočih analgetikov, ki jih nanesemo samo na obolele revmatične predele in ki, po trditvah proizvajalcev, nimajo škodljivih in nezaželenih stranskih učinkov. O uporabi slednjih in ostalih oblikah pomoči, ki nam je dostopna v lekarnah, smo za mnenje povprašali farmacevtko Lidijo Valenta iz Kranja.
»Pri akutnem poslabšanju revme, ko postanejo sklepi otekli in boleči, si lahko bolečino in oteklino olajšamo že s pet minutnimi obkladki z ledom večkrat dnevno. V lekarni lahko brez recepta ponudimo še zdravila v obliki gelov in pršil za lokalno uporabo na bolečem mestu. Učinkovine v njih so naravnega (npr.izvleček arnike) ali sinteznega izvora (nesteroidni antirevmatiki). Delujejo tako, da zmanjšujejo bolečino in vnetje. Gele nanašamo na nepoškodovano kožo z nežnimi gibi, da preprečimo prehajanje učinkovine v krvni obtok. Pri nekaterih zdravilih je potrebno namazani predel kože zaščititi pred sončno svetlobo zaradi možnih fotoalergij.«
»V tem primeru si pacienti težave lahko lajšajo tudi s tabletami, ki vsebujejo paracetamol in/ali nesteroidne antirevmatike. Ker redno jemanje nesteroidnih antirevmatikov lahko privede do neželenih učinkov kot so želodčne razjede, ledvične in jetrne okvare, se dolgotrajna uporaba odsvetuje. Pred uporabo priporočamo posvet s farmacevtom.«
»Poleg zdravil imamo v lekarni tudi številne izdelke za lajšanje revmatičnih težav v obliki mazil, tekočin, obližev ter glinenih oblog naravnega izvora s protivnetnim, toplotnim ali hladilnim učinkom. V zadnjem času prihaja na trg vedno več prehranskih dopolnil naravnega izvora v obliki kapsul, ki zmanjšujejo vnetje pri revmatičnih obolenjih. Njihov učinek se pokaže običajno šele po mesecu rednega jemanja. Vsebujejo izvlečke šipka, novozelandske zelenoustne školjke, hudičevega kremplja in bosvelije. Njihova uporaba lahko pomembno zmanjša uporabo nesteroidnih antirevmatikov. Poleg zdravil pa seveda obstajajo še druge metode lajšanja kot sta fizioterapija in kirurško zdravljenje. Zelo pomembno je tudi ustrezno gibanje.«
»V lekarni lahko brez recepta ponudimo še zdravila v obliki gelov in pršil za lokalno uporabo na bolečem mestu.«
Maj, 2010