Šum na srcu – kaj je to?

Mature man with chest pain, suffering from heart attack at home

Šum na srcu je zvok krvi, ki teče skozi srce in velike krvne žile, ki prenašajo kri po telesu. Lahko opozarja na resno bolezensko stanje srca ali pa je le nenevarna najdba. Preberite več o simptomih, vzrokih, diagnostiki in zdravljenju šuma na srcu.

Naključne, nenevarne šume najpogosteje slišimo pri otrocih in mladostnikih, pri katerih je pretok krvi velik. Pretok krvi v srcu je lahko povečan pri visokem srčnem utripu ob naporih, v nosečnosti, v adolescenci, ko otroci hitro rastejo. Lahko pa se poveča tudi ob nekaterih stanjih, ki niso okvara na srcu, na primer pri vročini, slabokrvnosti ali pri boleznih ščitnice. V teh primerih se srce ne zdravi, zdravi se osnovna bolezen ali pa stanje, ki ni bolezensko, izzveni samo.

Pogovarjali smo se s Katjo Prokšelj, dr. med., s Kliničnega oddelka za kardiologijo UKC Ljubljana. Pojasnila nam je, kaj povzroča pojav šuma na srcu, kakšni so simptomi, kako se diagnosticira in kako se zdravi.

Dr. Prokšelj, je za začetek opredelila pojem šum na srcu. »Gre za dodaten zvočni pojav, drugačen od zvokov, ki jih s stetoskopom lahko običajno slišimo na srcu in je po navadi posledica neke napake na srcu. Običajno slišimo dva tona, šum pa se sliši kot neko pihanje. S prostim ušesom šuma na srcu ne moremo slišati.«

Vzroki za šum na srcu

»Šum na srcu je posledica nenormalnega pretoka skozi srce. Tok krvi, ki povzroča šum, je pospešen, vzroki za to pa so lahko različni.«

  • Prirojene srčne napake: Te so prisotne ob rojstvu in lahko vključujejo nepravilnosti srčnih zaklopk ali sten srca.
  • Težave z zaklopkami: Kot so stenoza (zoženje zaklopk) ali insuficienca (nezadostno zapiranje zaklopk).
  • Okužbe srca: Endokarditis ali revmatična vročica lahko poškodujeta zaklopke.
  • Povišan pretok krvi: Kot pri anemiji, hipertiroidizmu ali nosečnosti.

Kako glasen je ta šum?

Glasnost šuma je odvisna od hitrosti pretoka in se ocenjuje na lestvici od 1 do 6.

kako glasen je šum na srcu, lestvica glasnosti šuma srca

  1. Šum je zelo tih in ga je mogoče slišati le z veliko pozornostjo v idealnih pogojih.
  2. Šum je tih, vendar ga zdravnik jasno sliši.
  3. Šum je dovolj glasen, da ga je zlahka prepoznati z uporabo stetoskopa.
  4. Šum je glasen in pogosto spremljan z palpabilnim vibriranjem, ki ga zdravnik lahko zazna na površini prsnega koša.
  5. Šum je zelo glasen in ga je mogoče slišati s stetoskopom, tudi če ga komaj prislonimo na prsni koš.
  6. Šum je tako glasen, da ga lahko slišimo brez uporabe stetoskopa, če je ta le blizu prsnega koša.

Kdaj se šum na srcu običajno pojavi?

»Če ima novorojenček prirojeno srčno napako, je lahko šum prisoten že ob rojstvu. Pogosteje pa nastane kasneje v življenju zaradi pridobljenih napak.

Običajno šume povzročajo okvare srčnih zaklopk, lahko pa se pojavijo tudi ob okvari srčne mišice, ki povzroči, da zaklopka pušča, kar slišimo kot šum. Prirojene srčne napake, ki povzročajo šume, so lahko povezane z okvarami zaklopk ali pa so v srcu nenormalne povezave med srčnimi votlinami, ki povzročajo nenormalen tok krvi in posledični šum.

Če pri novorojenčku slišimo šum, je treba ugotoviti, ali je vzrok zanj okvara srca. Veliko prirojenih srčnih napak namreč potrebuje ustrezno zdravljenje, ki je večinoma kirurško. Prirojene napake srca se večinoma izrazijo že takoj ob rojstvu, nekatere manj hude napake, ki so tudi pogostejše, pa se izrazijo kasneje v otroštvu ali pa jih odkrijemo šele pri odrasli osebi, včasih tudi pri petdesetih ali šestdesetih letih,« je razložila dr. Prokšljeva.  

Simptomi šuma na srcu pri novorojenčkih

Novorojenčki se lahko rodijo:

  • modrikasti
  • imajo nižjo težo
  • slabše rastejo

Šum na srcu pri otrocih

Šum na srcu pri otrocih je lahko znak prirojene srčne napake. Lahko nam namigne na bolezni, ki se začnejo drugje v telesu in otežijo delovanje srca, kot sta na primer slabokrvnost ali vročina, in je sam po sebi nenevarna najdba, ki bo izzvenela, ko se uredi bolezensko stanje. Pri otrocih so šumi pogosto nenevarni in so posledica povečanega pretoka krvi, ne pa bolezenskega stanja na srcu. Te nenevarne šume imenujemo nedolžni ali funkcionalni šumi. V povprečju literatura navaja, da jih lahko slišimo pri 50–90 % otrok med tretjim in sedmim letom starosti, le manj kot odstotek teh pa ima v ozadju dejansko srčno patologijo.

Pri otrocih se šumenje sliši veliko lažje in prej kot pri odraslih osebah, ker imajo tanjšo prsno steno in je srce bližje stetoskopu. Ko imajo otroci vročino ali so prestrašeni, jim srce bije še hitreje in zato šumenje lahko postane še glasnejše kot običajno.

Simptomi šuma na srcu pri starejših otrocih in odraslih

Bolnik ne more zaznati šuma. Lahko pa občuti druge simptome ki jih povzroča okvara srca:

  • se hitreje zadihajo
  • so manj telesno zmogljivi
  • lahko pride do izgube zavesti, omotičnosti
  • zaznava se nepravilno bitje srca ali palpitacije
  • pojavi se otekanje nog

To so simptomi, ki nas vodijo naprej v diagnostiko in v iskanje vzrokov,« je povedala dr. Prokšljeva.

Dejavniki tveganja

»Dejavnik tveganja za okvaro zaklopk je danes najpogosteje staranje oziroma degenerativna okvara zaklopk zaradi staranja. Najpogostejša okvara zaklopk je danes starostna ali degenerativna zožitev aortne zaklopke, to je zaklopke, ki vodi kri v telo. Okvaro se najpogosteje ugotovi prav s tem, ko zdravnik pri bolniku sliši značilen šum,« izpostavi zdravnica ter doda, da je bil včasih pogost vzrok tudi revmatična bolezen srca.

»Antibiotično zdravljenje angin v otroštvu je bilo slabše, kar je lahko privedlo tudi do sočasne okužbe srca. Ob neustreznem zdravljenju okužbe se je lahko zaradi prizadetosti zaklopk več desetletij po okužbi na srcu pojavila okvara zaklopk, ki je običajno zahtevala kirurško zdravljenje. Dandanes pri nas revmatičnih okvar srca ni več veliko, v nerazvitih državah pa je to še vedno vodilni vzrok za okvaro srčnih zaklopk.

Bolezni srčne mišice, predvsem okvara srčne mišice, ki jo povzroči srčni infarkt, ker zaradi slabšega delovanja srčne mišice zaklopke začnejo popuščati, kar slišimo kot šum.

Srčne zaklopke pa se lahko tudi vnamejo, kar imenujemo infekcijski endokarditis. Vnetje srčnih zaklopk se pojavi, kadar v telo vstopi bakterija in okuži srčno zaklopko, predvsem tako, ki je bila že predhodno okvarjena. Bakterije najpogosteje vstopajo skozi ustno votlino, kadar imamo neurejeno zobovje.« Zato, poudarja Prokšljeva, je izjemno pomembno, da skrbimo za dobro ustno higieno in redno obiskujemo zobozdravnika.

Pri kateri starosti pa se šum na srcu najpogosteje pojavlja?

»Šum na srcu se večinoma pojavlja pri starostnikih, saj so okvare posledica degenerativnih starostnih sprememb. Prirojene srčne napake pa se pojavljajo pri manj kot odstotku novorojencev.«

Kako poteka diagnosticiranje šuma na srcu?

»Šum zdravnik ugotovi ob pregledu bolnika, ko srce posluša s stetoskopom in zazna nenormalen zvok oziroma šum. Vsaka okvara ima značilen šum in že s stetoskopom lahko velikokrat posumimo, za kakšno okvaro gre. Za potrditev in natančno opredelitev okvare pa je najpomembnejša preiskovalna metoda ultrazvok srca. Z njim pregledamo srce, ocenimo delovanje srčnih zaklopk in srčne mišice.

Srčne zaklopke so lahko zožene, kar strokovno imenjujemo stenoza, ali pa puščajo, čemur rečemo insuficienca. Ultrazvok srca nam omogoča, da okvare zaklopk tudi ocenimo. Stopnje okvar delimo na blage, zmerne in hude in glede na to se odločimo, kako bomo ukrepali. Pri blagih in zmernih okvarah bolnike običajno spremljamo, kadar so okvare hude, pa se odločimo za zdravljenje.«  

Zdravljenje šuma na srcu

Kadar je okvara zaklopke huda, je zaklopko treba zamenjati. Dandanes je načinov zamenjave več. Običajen način zdravljenja je kirurški. Zaklopko se zamenja z umetno, če je to tehnično mogoče, pa se zaklopka lahko tudi popravi. V zadnjih letih je v vzponu manj invaziven način zdravljenja. Zaklopke se zamenjajo z invazivnim posegom, prek žile na nogi, kar ne zahteva odprtja prsnega koša. O načinu zdravljenja, ki je za vsakega posameznika najprimernejši, se zdravniki odločijo na konziliju.

ABC

A Prirojene napake srca se večinoma izrazijo že takoj ob rojstvu.

B Dejavnik tveganja za okvaro zaklopk je najpogosteje degenerativna okvara zaklopk zaradi staranja.

C Pri otrocih se šumenje sliši veliko lažje in prej kot pri odraslih osebah.

Odgovarja

Prof. dr. Katja Prokšelj, dr. med.,
Specialistka kardiologije, vaskularne in interne medicine

Piše Adrijana Gaber
Novinarka

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content