Iščite po prispevkih
Pri iskanju odgovorov o ortostatski intoleranci in POTS smo se posvetovali z dr. Mojco Kirbiš dr. med., spec. nevrologije
Ortostatska intoleranca je motnja v uravnavanju srčnožilnega sistema, pri kateri ima oseba v pokončnem položaju težave z vzdrževanjem ustreznega krvnega tlaka in srčne frekvence. Posledica so vrtoglavice, omotica, temnenje pred očmi, utrujenost in celo omedlevica ali kolaps (sinkopa).
Sem spadajo:
Vazovagalne sinkope in tahikardija so pogostejše pri mladih, ortostatska hipotenzija pa pri starejših.
POTS (Postural Orthostatic Tachycardia Syndrome) je podskupina ortostatske intolerance. Pojavi se najpogosteje pri mlajših ljudeh med 15. in 40. letom starosti in povzroča:
Nevrologinja dr. Mojca Kirbiš pojasnjuje: »Sprva je bil sindrom prepoznan na podlagi težav v pokončnem položaju, danes pa vemo, da ga spremlja kopica drugih težav.« Pogosteje je diagnosticiran pri ženskah, razmerje je 4 do 5 žensk na enega moškega. »To je morda povezano z večjo pogostostjo avtoimunskih bolezni pri ženskah, z značilnostmi vezivnega tkiva ali življenjskim slogom.«
Dr. Kirbiš pojasnjuje: »Ko človek vstane, kri zaradi težnosti sili navzdol. Če telo ne odreagira pravilno, pride do zmanjšanega krvnega obtoka in padca krvnega tlaka. Telo se mora odzvati z aktivacijo avtonomnega živčnega sistema, ki skrči žile in poveča srčni utrip.« Če pride do odpovedi tega mehanizma, nastopijo težave.
Poleg vrtoglavice in razbijanja srca bolniki poročajo o:
»Simptomi so številni, zato bolniki pogosto delujejo, kot da so pretirano pozorni na svoje telo, a to je posledica raznovrstnih težav,« pravi Kirbiševa.
Vzroki so različni:
»Nevropatski POTS je povezan z motnjo avtonomnih živčnih vlaken, ki oživčujejo srce, žile in notranje organe. Pogosto nastop simptomov sovpade z virusno boleznijo, tudi s covidom-19, ali s stresom,« razlaga Kirbiševa.
Bolezen je lahko povezana z:
»Gre za mlade ljudi, ki težko stojijo, opuščajo šolanje, delo, in imajo močne bolečine, prebavne in nevrološke simptome. Pogosto je prisotna tudi čustvena stiska, kar povzroča začaran krog, ki ga je težko prekiniti.«
Pri starejših je pogostejša ortostatska hipotenzija. Pojavi se ob:
Sedeči tlak je lahko 160 mmHg, ob vstajanju pa pade pod 90 mmHg, kar lahko vodi do padcev in poškodb.
Dr. Kirbiš poudarja: »Največ informacij dobimo iz pogovora z bolnikom.«
Diagnostika vključuje:
»Večini bolnikov lahko pomagamo brez zdravil, predvsem s pridobivanjem kondicije in zadostno hidracijo,« pravi Kirbiševa. Svetuje:
Če vadba ni dovolj, lahko pomagajo:
Pri hudih oblikah bolezni:
»Bolnikom danes lahko pomagamo bolj kot še pred nekaj leti in prepričana sem, da se bo to še izboljšalo,« zaključi Kirbiševa.
To je motnja v uravnavanju krvnega tlaka in srčnega utripa v pokončnem položaju, ki lahko povzroči omotico, sinkope in utrujenost.
POTS je sindrom ortostatske tahikardije, kjer se srčni utrip po vstajanju poveča za več kot 30 utripov/minuto, spremljajo ga omotica, utrujenost in druge težave.
Omotica, razbijanje srca, utrujenost, glavobol, prebavne motnje, vijolična obarvanost okončin, slabša toleranca za napor.
Z merjenjem krvnega tlaka in srčnega utripa v različnih položajih, s testom nagibne mize in z drugimi preiskavami.
V mnogih primerih se simptomi močno izboljšajo z vadbo, hidracijo in zdravili. Pri hudih oblikah je zdravljenje zahtevnejše.