Od srca do srca, iz srca v srce, zaradi srca

default image

Srce – mišica, ki dela neutrudno, vsako sekundo, minuto, uro, dan, leto, vse človekovo življenje. Skrbi za to, da smo živi. Ko se ustavi, umremo.

Če ne skrbimo za svoje zdravje, ne skrbimo zanj. Če neprimerno živimo, se slabo prehranjujemo, se ne gibljemo, mu škodimo. Bolezni srca in ožilja so danes najpogostejši dejavnik umrljivosti človeka. Dobro znana dejstva so mnogokrat prezrta in neupoštevana.

Avtorica: S. V.

 

Srce pa ima v vseh kulturah sveta tudi simboličen pomen.

Tako smo vsi že slišali naslednje besedne zveze: zlomil/-a ji/mu je srce, združiti telo, um, duha in srce, seglo mu je do srca, počilo mu je srce, srčna kultura, veselo, žalostno srce, ostra bolečina mu je zarezala v srce, srce mu je padlo v hlače, srce je hrepenelo po ljubezni, lažje je doumeti s srcem kot z razumom, ob pogledu nanj/-o se ji/mu je vžgalo srce. In še bi lahko naštevali.

 

Kdo se ne spomni letošnje nogometno zaznamovane pomladi? V mesecu juniju se je veliko govorilo o naši nogometni enajsterici, srčnih fantih, ki so nas razveseljevali v Afriki na svetovnem prvenstvu. Na igrišču so pustili srce. Še posebno razplet dogajanja v naši predtekmovalni skupini nam je segel do srca in marsikoga tako ganil, da so se mu orosile oči.

 

In resnična zgodba iz ZDA. Rick se je rodil staršem pred 48 leti. Zaradi obporodnih zapletov so njegovi možgani utrpeli pomanjkanje kisika in posledica je bila diagnoza spastična kvadriplegija s cerebralno paralizo. Nobenih možnosti za kakršenkoli napredek ni imel. Vendar se starša nista prepustila obupu in sta se borila za sina. Ko je bil Rick star 15 let, je izrazil željo, da bi tekmoval na 5 milj dolgem humanitarnem teku. Od takrat dalje sta oče in sin »srčno sanjsko moštvo«! Skupaj tekmujeta na maratonih, duatlonih, ironmanih. Leta 1992 sta v 45 dneh pretekla in prekolesarila ZDA v dolžini 3.735 milj. Oče je vprežen v čoln, v katerem leži sin med plavanjem, med kolesarjenjem sedi v sedežu pred očetom na posebej narejenem kolesu, med tekom pa oče pred seboj potiska Ricka v vozičku. In ko so enkrat povprašali Ricka, kaj si želi, je odgovoril, da bi rad bil nekoč on tisti, ki bo potiskal očeta pred sabo. Vse to zaradi srca. Dick je telo, Rick je srce. Za vse tiste, ki želite izvedeti, kako to počneta, si poglejte na www.teamhoyt.com.

 

Sveti indijski spisi v Vedah iz 5. stoletja pred našim štetjem so polni zapisov o delovanju čaker. V stanju globoke zatopljenosti v meditacijo indijski in tibetanski zdravilci in jasnovidci zaznavajo gibanje teh energetskih vreten. Ta namreč prežarjajo človekovo telo in glede na svoj položaj vplivajo na delovanje človekovih notranjih organov. Vsaki čakri tradicionalno pripada določena barva, simbol, mantra (izrek, zvočna obredna formula), elementi, božanstva. (Govinda, Atlas čaker)

Ena od sedmih čaker je srčna čakra. Leži v predelu prsnega koša in prsnih vretenc, v višini srca, v središču prsnega dela. V vseh kulturah je srce simbol ljubezni. To velja že od nekdaj. Srčna čakra povezuje spodnje tri čakre (korensko, vranično in popkovno), ki so prek čutov bolj povezane z gornjimi tremi čakrami in označujejo človekovo zavest. V indijski jogi bakhti označuje pot k vdanosti in ponižnosti, v krščanstvu pa ponazarja ljubezen do bližnjega. Ta čakra je energetsko središče ljubezni, sočutja, človečnosti, varnosti. Omogoča ljubeč stik z bližnjo osebo v smislu jaz – ti in prek samozavedanja vodi k zavedanju skupnosti. Tu se skriva ljubezen do samega sebe, matere, otrok, vsega živega in neživega, ki nas obdaja. Ob uravnovešeni srčni čakri uspešno spletamo vezi z drugimi ljudmi, pri tem pa so izključeni vsi egoistični nameni. Poglavitno poslanstvo te čakre je razvijanje nesebične ljubezni.

Ljudje z močno srčno čakro zmorejo in znajo ljubiti, vedno najdejo pravo osebo, nimajo težav ne v družini ne v prijateljstvu, imajo dobre odnose s sodelavci. Zmorejo dajati in sprejemati in učinkovito uresničijo svoje zamisli. Take osebe imajo dobro vzpostavljeno ravnovesje med čustvi in razumom. Človek z dobro delujočo srčno čakro je sposoben globoko vdihniti in živeti življenje s polnimi pljuči, ker je notranje svoboden. Je altruist, toleranten, ima sposobnost čutenja z drugimi – se spomnite izraza empatija? – odlikuje ga občutek za življenjsko ravnovesje in globoka vera vase, v druge in višjo silo.

Svetovna klasika življenjskih modrosti pravi, da je »treba gledati s srcem«.

 

… in mali princ se je vrnil k lisici.
»Zbogom,« je dejal …
»Zbogom,« je rekla lisica. »Čuj mojo skrivnost. Zelo preprosta je: Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno.«
»Bistvo je očem nevidno,« je ponovil Mali princ, da bi si zapomnil.
»Zaradi časa, ki si ji ga žrtvoval, je tvoja vrtnica tako dragocena.«
»Zaradi časa, ki sem ji ga žrtvoval …« je ponovil Mali princ, da bi si zapomnil.
»Ljudje so to resnico pozabili,« je rekla lisica. »Toda ti je ne smeš pozabiti. Za vedno si odgovoren za tisto, kar si udomačil. Odgovoren si za svojo vrtnico …«
»Odgovoren sem za svojo vrtnico …« je ponovil Mali princ, da bi si zapomnil. (Exupery, Mali princ)

Ameriška zgodba o timu Hoyt, igra naše enajsterice v Afriki, ljubezenska zgodba, aritmija, Mali princ, globok pogled v dušo sočloveka in topla beseda za nekoga v stiski, … Vedno je v igri srce, v fizičnem ali duhovnem smislu.

Ste že pogledali vanj?

 

 

September, 2010

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content