Avtor: K. Novak
Prvi simptomi so utrujene, težke in boleče noge, velikokrat tudi krči, predvsem ponoči. Otekline se najprej pokažejo okrog gležnjev zvečer, kasneje se razširijo na celotno golen in trajajo čez ves dan. Brez zdravljenja je krčnih žil vedno več, sprva samo okoli gležnjev, kasneje pa tudi na golenih in na stegnih. O krčnih žilah govorimo takrat, ko so vene razširjene, kožnih sprememb pa še ni. O kroničnem venskem popuščanju pa takrat, ko se razširjenim venam pridružijo še kožne spremembe, ki so posledica razširjenih ven. Če bolezen napreduje, se na golenih lahko razvije kronično vnetje, ki ga vidimo kot rdečico kože, nato kot rjave lise, ki jih ne moremo odstraniti. Koža postane zadebeljena, trda, neprožna. V tem obdobju bolezni je potrebno že aktivno zdravljenje, če ne obstaja velika verjetnost, da se bo na goleni razvila rana.
Med najpogostejše dejavnike sodi nosečnost, pri kateri se širjenje povrhnjih ven s številom nosečnosti samo še stopnjuje zaradi pritiskov in hormonskih sprememb. Na pojavnost obolenja vplivajo tudi prekomerna telesna teža, telesna neaktivnost, poklic, pri katerem veliko stojimo, ter določene razvojne oz. pridobljene lastnosti, kot so ploska stopala ter slabo delovanje mišične črpalke.
Kompresijsko zdravljenje pomeni, da prizadeto nogo stiskamo s povoji ali medicinskimi kompresijskimi nogavicami. Tako stisnemo razširjene krčne žile in v njih zmanjšamo pritisk. Zaradi tega se zmanjša tudi vnetje in oteklina na nogi. Kompresijska nogavica mora ustrezati meritvam, ki jih opravi za to strokovno usposobljena oseba. Zato je dobro iti k zdravniku takoj, ko opazimo prve spremembe, tudi če večjih težav še ni.
Sistemsko zdravljenje s flebotropnimi zdravili: flebotropna zdravila zmanjšujejo vnetje v žilni steni in v okolnem tkivu, ki lahko že v začetnih stadijih kroničnega venskega popuščanja pomembno izboljšajo težave, kot so težke, boleče in utrujene noge.
Kadar je prisotno kronično vnetje na goleni, le-tega zdravijo z zdravilnimi kremami in povoji ali s posebnimi kompresijskimi sistemi, ki blažijo vnetje in istočasno izvajajo kompresijo. Ob tem je potrebno tudi redno gibanje – hoja.
Pri boleznih žil, tako arterijskih kot venskih, je najbolj pomemben zdrav način življenja. Predvsem vzdrževanje primerne telesne teže, saj se s povečano telesno težo veča tudi možnost nastanka bolezenskih sprememb na venah. Telesna aktivnost, prilagojena zmožnostim, ter dovolj gibanja bo izvrstna podlaga, da se izognete opisanim spremembam.