Avtor: Andreja Hergula
Kratka sapa še ne pomeni, da nam srce popušča, lahko je simptom drugih bolezni. Srčno popuščanje ni predstopnja srčne kapi, lahko je ravno obratno – da je srčno popuščanje posledica kapi. Srčno popuščanje ne prizadene le srca, temveč celoten organizem. Konkretna anatomska razlaga vzroka bolezni je ta, da srce ne more zagotoviti zadostne količine krvi in s tem kisika, obenem pa tudi hranljivih snovi, potrebnih za delovanje obrobnih organov.
Posumili bi lahko, da na srčno popuščanja vpliva nezdrav način življenja. Vendar pa nezdrav način življenja, razen v redkih primerih ne vodi neposredno v srčno popuščanje. Negibanje in nezdrava hrana prispevata k arterijski hipertenziji, sladkorni bolezni, povišani ravni holesterola v krvi, prekomerni teži, torej dejavnikom tveganja, ki so vsi povezani z boleznimi, le-te pa nato pripeljejo do popuščanja srca.
Lahko sami zaznamo, če nam grozi srčno popuščanje? Lahko. Prvi znak je večinoma zmanjšana telesna zmogljivost pri zmernih telesnih naporih. Naslednji znak je običajno zatekanje nog, ki se pojavi predvsem preko dneva. Če se ti znaki pojavljajo več časa, je nujen obisk zdravnika. Lahko porečete, da se vam včasih zaradi stresa pojavi bolečina v prsih, a je ne označujete kot pretirano nevarne. Po besedah dr. Šebeštjena je »za bolečino v prsih značilno predvsem to, da se pojavlja ob vedno približno enaki fizični obremenitvi in da mine po nekaj minutah počitka« oz. »mine po aplikaciji nitroglicerina (zdravila, ki razširja žile in s tem omogoča večji dotoka krvi in kisika v organe, op. n.) pod jezik, ki ga ima vsak bolnik, ki je že doživel srčni infarkt oz. ima angino pektoris.« »Če bolečina tudi po 15 minutah počitka ali po aplikaciji nitroglicerina ne mine, je potreben takojšnji pregled pri zdravniku.«
Srčno popuščanje lahko prizadene tako mlajše kot tudi starejše. Vzrokov je namreč več: v otroštvu so vzroki srčnega popuščanja prirojene bolezni, v mladosti je vzrok vnetje srčne mišice, v kasnejših letih pa je vzrok najpogosteje miokardni infarkt oz. ishemična bolezen srca ter dolgotrajno in slabo zdravljen povečan arterijski tlak. Da ne boste mislili, tudi športniki se lahko soočijo s srčnim popuščanjem, vzroki in simptomi pa so popolnoma enaki kot pri drugih bolnikih. Na nastanek srčnega popuščanja vplivajo npr. tudi bolezni ledvic, pljuč, slabokrvnost, vnetja, nepravilni ritmi in prekomerno delovanje ščitnice.
Preiskave, ki jih mora dati skozi oseba s sumom na srčno popuščanje, so: temeljit klinični pregled, EKG-posnetek, rentgensko slikanje prsnih organov ter biokemične preiskave. Če do tu rezultati ne pokažejo posebnosti, nadaljevanje preiskav ni potrebno. V nasprotnem primeru pa zdravniki opravijo ultrazvok srca. Z njim dokončno potrdijo, za kakšno obliko srčnega popuščanja gre, spoznajo pa tudi vzrok le-tega. Bolnik mora še na slikanje žil na srcu in morda še na druge bolj invazivne preiskave.
Ob postavitvi diagnoze zdravniki poskusijo ublažiti bolezen brez tablet. Omejijo vnos soli in tekočine (da, prav ste slišali, bolniki morajo omejiti tekočino na 1,5–2 litra dnevno), skrbijo za gibanje (redno in zmerno), zmanjšan vnos kalorij in s tem normalno telesno težo. Izogibajo se tudi alkoholu in kajenju.
Dr. Šebeštjen razkriva, da so tablete šele naslednja stopnja. Tablete naj bi bile varne in mnogokrat preizkušene, vseeno pa lahko pride do stranskih učinkov, zato je potreben redni nadzor zdravnika. Doda, da je srčno popuščanje v zelo redkih primerih prehodna bolezen, ki se popolnoma pozdravi. Najpogosteje gre za prizadetost srca, ki jo zdravniki omilijo in bolniku povrnejo kakovost življenja in izboljšajo njegovo preživetje.
Res je, da morajo biti bolniki s srčnim popuščanjem telesno aktivni. A pomembno je, da se pred vadbo raztegnete, da se je lotevate 1–2 uri po lažjem obroku, da vadba ni pretirano eksplozivna. Prenehajte takoj, ko čutite omotico, dušenje, prsno bolečino, mrzel pot. Tudi glede spolne aktivnosti bodite previdnejši. Tudi če potujete, morate paziti na to, da se vmes večkrat pretegnete, v vozilu zavzamete udoben položaj, da nosite kompresijske nogavice in vzamete s seboj potrebna zdravila. Če ste voznik in ste že doživljali aritmijo in omedlevico, se o vožnji posvetujte z zdravnikom (po http://www.alivasesrcepopusca.si/).
… je po besedah dr. Šebeštjena srčnega popuščanja čedalje več zato, ker narašča tudi miokardni infarkt, tega pa znajo že dobro pozdraviti? Obenem pa je več tudi arterijske hipertenzije, ki prav tako vodi do srčnega popuščanja in ni zadovoljivo zdravljena.
… obstaja še več novejših metod zdravljenja pri srčnem popuščanju? To je npr. presaditev krvotvornih matičnih celic, vstavitev podpornih sistemov v levi prekat, vstavitev umetnega srca, zdravljenje z inotropnimi zdravili in presaditev srca. Vendar pa dr. Šebeštjen odgovarja, da je organov za presaditev čedalje manj, bolnikov, ki bi tovrstno zdravljenje potrebovali, pa vse več. Zdravnikov nasvet? Preventiva in preprečevanje dejavnikov tveganja.
… obstaja slovenska spletna stran, ki je v celoti namenjena srčnemu popuščanju? Kliknite na http://www.alivasesrcepopusca.si/ in izvedeli boste več o bolezni ter o tem, kako se z njo vsakodnevno soočati.
September, 2012