Žolčnik in žolčni kamni

Žolčnik je majhen, hruškasto oblikovan organ, ki leži pod jetri v desnem zgornjem delu trebušne votline. Glavna funkcija žolčnika je shranjevanje žolča, tekočine, ki jo proizvajajo jetra. Žolč je ključnega pomena za prebavo in razgradnjo maščob v prebavnem traktu.

Avtor: prof. dr. Bojan Krebs, dr. med., spec. kirurg

Kaj sploh so žolčni kamni?

Žolčni kamni so trdne tvorbe, ki se oblikujejo v žolčniku. Obstajajo različne vrste žolčnih kamnov. Holesterolni kamni so najpogostejši in so sestavljeni iz kristalov holesterola. Pogosto so povezani z visokimi ravnmi holesterola v žolču. Pigmentni kamni so sestavljeni iz bilirubina, pigmenta, ki nastane pri razgradnji rdečih krvnih celic. Ti kamni so običajno povezani z jetrnimi boleznimi, kot je recimo ciroza jeter. Mešani kamni pa vsebujejo tako holesterol kot bilirubin.

Kako pogosti so žolčni kamni?

Pogostnost žolčnih kamnov se lahko razlikuje glede na geografsko področje, etnično pripadnost, starostno skupino in druge dejavnike tveganja razvitih državah, kot so države Evrope in Severne Amerike;. Ocenjuje se, da ima približno 10–15 % odrasle populacije žolčne kamne. Ženske imajo dvakrat večjo verjetnost razvoja žolčnih kamnov v primerjavi z moškimi, zlasti v rodni dobi in med nosečnostjo.

Poleg tega se pogostnost povečuje s starostjo. Ljudje nad 40 let imajo večje tveganje za razvoj kamnov v žolčniku. Tudi genetski dejavniki igrajo vlogo pri nagnjenosti k žolčnim kamnom, saj se lahko kamni pogosteje pojavljajo v določenih družinah. Drugi pomembni dejavniki tveganja za razvoj žolčnih kamnov vključujejo debelost, nenadno hujšanje, visoke ravni holesterola v krvi, sladkorno bolezen, jetrne bolezni, uporabo nekaterih zdravil, hormonske spremembe med nosečnostjo ter bolezni, ki povzročajo povečanje ravni bilirubina v žolču.

Pomembno je omeniti, da se pogostnost žolčnih kamnov lahko razlikuje tudi med različnimi etničnimi skupinami. Na primer, nekatere etnične skupine, kot so prebivalci indijske podceline in prebivalci nekaterih azijskih držav, imajo višjo pogostnost žolčnih kamnov v primerjavi z drugimi populacijami.

Kakšni so simptomi?

Žolčni kamni običajno ne povzročajo simptomov, vendar pa lahko tako majhni kot tudi večji kamni povzročijo blokado žolčnih kanalov, kar lahko privede do naslednjih simptomov:

  • Akutna bolečina: Najpogostejši simptom težav z žolčnimi kamni je huda bolečina, ki se pojavi v desnem zgornjem delu trebuha. Bolečina se lahko širi v hrbet ali ramo. Običajno je intenzivna in lahko traja nekaj ur.
  • Slabost in bruhanje: Kamni v žolčniku lahko povzročijo slabost in bruhanje. Ti simptomi so pogosto povezani z bolečino.
  • Napihnjenost: Nekateri ljudje s kamni v žolčniku lahko občutijo napihnjenost in občutek polnosti v trebuhu.
  • Grenak okus v ustih: Kamni v žolčniku lahko povzročijo grenak ali kovinski okus v ustih, kar je lahko neprijetno.

Kako ugotovimo, ali so vzrok težav res žolčni kamni?

Diagnoza žolčnih kamnov se običajno postavi z uporabo slikovnih preiskav, kot sta ultrazvok trebuha ali CT-preiskava. Te preiskave omogočajo zdravniku, da vizualizira žolčnik in kamne ter oceni morebitne zaplete.

Kakšno je zdravljenje?

Zdravljenje žolčnih kamnov je odvisno od resnosti simptomov, velikosti kamnov in splošnega zdravstvenega stanja posameznika. Če kamni ne povzročajo težav, zdravljenje običajno ni potrebno, ča pa ima bolnik s kamni težave, se v večini primerov priporoča zdravljenje. Številne raziskave so namreč dokazale, da lahko pride sicer do hudih zapletov, ki so opisani v nadaljevanju.

Žolčna kolika

To je močna in nenadna bolečina, ki se pojavi, ko kamen zapre iztok žolča iz žolčnika. Bolečina je običajno zelo huda in se pojavi nenadoma v desnem zgornjem delu trebuha. Žolčna kolika običajno popusti po zdravilih v nekaj urah, včasih pa tudi zahteva nujno kirurško zdravljenje, da se odstrani blokada in preprečijo zapleti.

Akutni holecistitis

Gre za vnetje žolčnika, ki je posledica dalj časa trajajoče blokade žolčnika s kamnom. To lahko privede do resnih simptomov, kot so močna bolečina v trebuhu, vročina, slabost in bruhanje. Akutni holecistitis zahteva nujno zdravljenje, saj lahko vodi do okužbe in razpada žolčnika ter posledičnega vnetja trebušne mrene.

Vnetje trebušne slinavke – pankreatitis

Kamni v žolčevodu lahko povzročijo vnetje trebušne slinavke. Pankreatitis je resno stanje, ki se kaže z močno bolečino v zgornjem delu trebuha, slabostjo, bruhanjem in vročino. Zahteva takojšnjo zdravniško pomoč. Lahko je zelo huda bolezen, ki ima kar visoko smrtnost.

Blokada žolčnih kanalov

Predvsem manjši kamni lahko povzročijo blokado žolčnih kanalov, kar ovira pretok žolča iz jeter proti dvanajstniku. To lahko privede do zastoja žolča, zlatenice, vnetja žolčnika in drugih zapletov.

Pomembno je razumeti, da se zapleti žolčnih kamnov lahko pojavijo v različnih stopnjah, od najblažjih do izjemno hudih. Nekateri zapleti so nujni in zahtevajo takojšnje zdravljenje, medtem ko drugi lahko povzročijo dolgotrajne težave, če se ne obravnavajo pravočasno. Zato je pomembno, da v primeru težav z žolčnimi kamni poiščete zdravniško pomoč in sledite priporočenemu zdravljenju.

Zdravljenje žolčnih kamnov

Najpogostejši postopek za odstranitev žolčnih kamnov je kirurška odstranitev žolčnika, znana kot holecistektomija. Ta postopek se lahko izvaja z odprtim kirurškim posegom ali z laparoskopsko metodo, ki je manj invazivna. Med operacijo se žolčnik odstrani, kar preprečuje nadaljnje nastajanje kamnov.

Odprta holecistektomija

Pri odprti holecistektomiji se operacija izvaja z uporabo enega večjega kirurškega reza v desnem zgornjem delu trebuha. Postopek poteka pod splošno anestezijo in se uporablja manj pogosto kot laparoskopska holecistektomija. Običajno se izvaja v primerih, ko je laparoskopski pristop tehnično težaven ali neizvedljiv.

 Laparoskopska holecistektomija

Laparoskopska holecistektomija je manj invazivna metoda odprave žolčnih kamnov in se izvaja s pomočjo laparoskopske opreme. Ta metoda omogoča manjše kirurške reze in hitrejše okrevanje po operaciji. Poseg se izvaja pod splošno anestezijo in kirurg naredi več majhnih rezov (približno 0,5–1 cm) na trebušni steni ter skoznje vstavi tanke cevke, imenovane trokarji. Preko enega od trokarjev se vstavi laparoskop, ki je optična naprava s kamero, da se zagotovi jasen pogled na notranjost trebušne votline na monitorju, preko preostalih trokarjev pa se vstavijo kirurški instrumenti, s katerimi kirurg izvaja operacijo. Sicer operacija na samem žolčniku poteka popolnoma enako kot pri odprti holecistektomiji.

Laparoskopska holecistektomija je običajno povezana z manjšimi kirurškimi rezi, hitrejšim okrevanjem, manjšo bolečino po operaciji in krajšim bivanjem v bolnišnici v primerjavi z odprto holecistektomijo.

Alternativne metode

Poleg kirurške odstranitve žolčnika obstajajo tudi nekirurške metode zdravljenja žolčnih kamnov, ki pa se zelo redko uporabljajo. Ena izmed njih je litotripsija z udarnimi valovi, ki se uporablja za drobljenje kamnov v manjše dele, ki se lahko naravno izločijo iz telesa. Ta postopek se sicer prvenstveno uporablja pri ledvičnih kamnih, je pa pri žolčniku najbolj učinkovit pri holesterolnih kamnih.

Druga nekirurška metoda je uporaba zdravil, ki raztapljajo žolčne kamne. Ta metoda je manj učinkovita in zahteva daljše obdobje zdravljenja. Zdravila se uporabljajo predvsem za raztapljanje holesterolnih kamnov, vendar se ne uporabljajo pogosto zaradi možnih stranskih učinkov in omejene učinkovitosti.

Pomembno je vedeti, da se pri določanju najustreznejšega zdravljenja upošteva več dejavnikov, kot so velikost kamnov, simptomi, starost in splošno zdravstveno stanje posameznika.

V zaključku je treba poudariti, da so žolčni kamni pogosta težava, ki lahko povzroči zelo hudo bolečino v trebuhu. Simptomi žolčnih kamnov se lahko razlikujejo od blagih nelagodij do hude bolečine. Pomembno je, da poiščete zdravniško pomoč, če imate simptome, povezane z žolčnimi kamni, da se ti pravočasno diagnosticirajo in ustrezno zdravijo. Zgodnje zdravljenje lahko prepreči morebitne zaplete in bistveno izboljšajo kakovost življenja.

ABC

A Pogostnost žolčnih kamnov se povečuje s starostjo.

B Diagnoza žolčnih kamnov se običajno postavi z uporabo slikovnih preiskav.

C Zgodnje zdravljenje lahko prepreči morebitne zaplete.

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content