Znebite se zimskih vnetij sečil z enim preprostim trikom!

Jesen se je že pošteno prevesila v svojo drugo polovico, prihaja zima in z njo mraz, prehladi in za nekatere tudi nadležna vnetja sečil.

O tem, kaj vnetja sečil pravzaprav sploh so, kaj jih povzroča, pa tudi katera med njimi so najpogostejša, kako se kažejo in predvsem, kako jih lahko sami ali s pomočjo zdravnika pozdravimo, smo govorili z asist. dr. Evo Jakopin, dr. med., specialistko nefrologije, z Univerzitetnega kliničnega centra Maribor.

Vnetja sečil sodijo med najpogostejše bakterijske okužbe. Povzroči jih vdor mikroorganizmov (najpogosteje so to bakterije, lahko pa gre tudi za viruse, glive ali različne parazite) v sečila, kjer se razmnožijo in povzročijo vnetje.

Glavni razlog vnetja sečil je vdor bakterij

Vedeti moramo, da zdravi ljudje v seču nimajo bakterij niti drugih povzročiteljev bolezni. Seč v sečnem mehurju je sterilen. V sečnici, tj. cevki, po kateri iz mehurja izteka seč, bakterij ni oz. jih je premalo, da bi povzročile bolezen. Kljub temu se lahko okužba pojavi kjer koli v sečilih, pri čemer je glavni razlog za vnetje sečil »vdor bakterij, ki so sicer normalno prisotne v debelem črevesu ter na zunanjem delu spolovila. Bakterije vdrejo med uriniranjem navzgor po sečnici do mehurja. Redkeje se bakterije do mehurja prenesejo po krvi, tako zbolevajo predvsem hudo bolni in imunsko oslabljeni bolniki,« pojasnjuje dr. Jakopinova.

Glede na mesto vnetja ločimo okužbe spodnjih sečil (vnetje sečnice, mehurja ali prostate) ter okužbe zgornjih sečil (vnetje ledvic). »Pomembno je opredeliti, ali gre za nezapleteno ali zapleteno okužbo, saj je od tega odvisno tudi zdravljenje. Zaradi nezapletenih okužb sečil zbolevajo nenoseče ženske v rodnem obdobju. Pri vseh ostalih bolnikih pa govorimo o zapletenih okužbah sečil,« poudari Jakopinova.

»Nezapletena vnetja sečil se najpogosteje pojavljajo pri ženskah v rodni dobi, zboli ena od treh žensk do 24. leta starosti. Polovica vseh žensk doživi v svojem življenju vsaj eno vnetje sečil,« nadaljuje sogovornica.

»Zapletene okužbe spodnjih sečil pri moških se najpogosteje razvijejo zaradi hiperplazije ali raka prostate, pri ženskah pa zaradi zastajanja urina, ki je lahko posledica spusta maternice. Zapletene so vse okužbe sečil pri nosečnicah, pogoste so tudi pri sladkornih bolnikih zaradi glukoze v urinu. Vnetje ledvice se pogosto pojavi ob zapori toka urina, bodisi zaradi anatomije bodisi zaradi kamnov, vzrok je lahko tudi vezikouretralni refluks oz. zatekanje seča iz sečnega mehurja v zgornja sečila.«

Dejavniki tveganja – vnetje sečil

Dejavniki tveganja za vnetje sečil so ženski spol (zaradi krajše sečnice bakterije lažje vstopajo v sečila), aktivno spolno življenje, nekatere vrste kontracepcije (diafragma, spermicidi), menopavza (zaradi upada estrogena je sluznica urinalnega trakta bolj dovzetna za okužbe), anatomske nepravilnosti sečil, zapore sečil (npr. povečana prostata), imunska oslabljenost, trajna kateterizacija mehurja, nedavni posegi na sečilih.

Vnetje mehurja – cistitis

Cistitis je okužba sečnega mehurja, ki pogosto prizadene ženske v rodnem obdobju. Nastane tedaj, ko bakterije iz nožnice preidejo v sečni mehur. Ženske se zaradi draženja sečnice večkrat okužijo po spolnem odnosu. Redkeje pa vnetje mehurja pri ženskah povzroča vezikovaginalna fistula oz. nenormalna povezava med nožnico in sečnico. Pri moških je okužba sečnega mehurja redka, je pa posledica širjenja okužbe sečnice v prostato in nato v mehur. Na podoben način lahko pri moških do okužbe pride pri kateterizaciji ali instrumentalni preiskavi mehurja. Najpogostejši vzrok za ponavljajočo se okužbo mehurja pri moških pa je kronična bakterijska okužba prostate.

Dejavniki tveganja – vnetje mehurja

Dejavniki tveganja za vnetje mehurja so enaki kot dejavniki tveganja za okužbe sečil nasploh.

Simptomi vnetega mehurja

»Za vnetje mehurja je značilno pogosto in pekoče odvajanje majhnih količin urina, ki je lahko moten in neprijetnega vonja, včasih je tudi krvav,« prične z naštevanjem simptomov cistitisa dr. Jakopinova.

»Prisotna je lahko bolečina v področju sečnega mehurja. Pri starostnikih so lahko ti simptomi neznačilni in se vnetje mehurja lahko kaže tudi le kot splošno slabše počutje in oslabelost.«

Zdravljenje vnetja mehurja

Mlade, nenoseče ženske lahko ob prvih simptomih vnetja mehurja poskusijo s samozdravljenjem s pitjem veliko vode, ki razredči urin in povzroči pogostejše praznjenje mehurja, z uživanjem preparatov iz brusnic, pitjem uroantiseptičnih čajev ter protibolečinskimi in protivnetnimi zdravili, razloži Jakopinova.

»Če simptomi v enem do dveh dneh ne izzvenijo, je potreben obisk zdravnika. Vsi ostali, zlasti nosečnice, sladkorni bolniki in ostali imunsko oslabljeni bolniki, naj obiščejo zdravnika ob prvih simptomih in znakih vnetja sečil, saj potrebujejo pregled urina in ustrezno antibiotično zdravljenje. Zlasti v primeru ponavljajočih se okužb je pred zdravljenjem potreben pregled urinokulture, ki nam pove, za katerega povzročitelja gre in na katere antibiotike je občutljiv,« še opozori sogovornica.

Vnetje ledvic – pielonefritis

Pielonefritis je bakterijska okužba ene ali obeh ledvic. Pri 90 % doma zbolelih in pri 50 % bolnišničnih bolnikov je vzrok za okužbo ledvic bakterija Escherichia coli, ki običajno biva v debelem črevesju. Okužba se največkrat širi iz predela spolovil v sečni mehur, njen nastanek pa navadno preprečujeta sečni tok (izpira povzročitelje okužbe) ter zapiranje sečevodnih mišic zapiralk ob vstopu v sečni mehur. Ledvično okužbo pa lahko povzroči tudi prenos povzročitelja iz krvi (npr. stafilokokna kožna okužba).

Dejavniki tveganja – vnetje ledvic

Dejavniki tveganja za vnetje ledvic so ledvični kamni, druge nepravilnosti ledvic ali sečnega mehurja, starost, oslabljen imunski sistem (rak, sladkorna bolezen, presajeni organi …), vezikouretralni refluks, povečana prostata, kateterizacija sečil, nedavni posegi na sečilih.

Simptomi vnetja ledvic

Po besedah dr. Jakopinove so simptomi, ki kažejo na vnetje ledvic, naslednji: slabo splošno počutje, topa bolečina v ledvenem predelu, povišana telesna temperatura, mrzlica, slabost, bruhanje.

Zdravljenje vnetja ledvic

Jakopinova svetuje, naj bolnik s simptomi in znaki vnetja ledvic obišče zdravnika, ki mu bo po predhodnem pregledu urina in urinokulture predpisal ustrezen antibiotik. Medtem ko se bolnik z nezapletenim vnetjem ledvic lahko zdravi doma, v obliki tablet, je pri zapletenih oblikah vnetja ledvic potrebno bolnišnično zdravljenje z intravenskimi antibiotiki. »V bolnišnico napotimo tudi nosečnice, bolnike s hujšo prizadetostjo zaradi bruhanja in dehidracije ter tiste, pri katerih zdravljenje v obliki tablet po nekaj dneh ni učinkovito,« še doda dr. Jakopin.

Vnetje prostate – prostatitis

Vnetje prostate je pogosto posledica bakterijske okužbe, ki se razširi iz sečnice. Lahko pa je prostatitis tudi posledica glivične, virusne ali okužbe s praživalmi.

Dejavniki tveganja – vnetje prostate

Dejavniki tveganja za vnetje prostate so starost – pogostejše je pri mlajših moških in moških srednjih let, predhodno vnetje prostate, kateterizacija sečnega mehurja, biopsija prostate, imunska oslabelost, poškodba medenice.

Simptomi vnetja prostate

»Vnetje prostate se lahko kaže s povišano telesno temperaturo, mrzlico, slabostjo, bruhanjem, splošnim slabim počutjem, drisko, bolečo ejakulacijo ter bolečinami pri odvajanju blata, v spodnjem delu trebuha, dimljah, spodnjem delu hrbta, v penisu, testisih in področju med skrotumom in zadnjično odprtino,« simptome prostatitisa naniza dr. Jakopinova.

Zdravljenje vnetja prostate

»Bolnik z znaki vnetja prostate naj obišče zdravnika, ki se bo na podlagi klinične slike odločil za preiskave krvi in urina ter morebitne dodatne slikovne preiskave ter uvedel ustrezno antibiotično zdravljenje,« svetuje Jakopinova. »Zdravljenje vnetja prostate je dolgotrajnejše in traja 4–6 tednov. Tudi pri vnetju prostate se priporoča uživanje veliko nesladkanih tekočin, izogibanje kavi in alkoholnim pijačam, tople sedeče kopeli ter izogibanje dejavnostim, ki dražijo prostato, na primer dolgotrajno sedenje ali kolesarjenje,« zaključi sogovornica.

Sok iz brusnic – preizkušeno ljudsko zdravilo

Stoletja so domačini v Ameriki uporabljali zdrobljene brusnice za zdravljenje okužb mehurja ter drugih okužb sečil. Danes so številne znanstvene študije podprle to starodavno zdravilo. Brusnice uspešno pomagajo pri zdravljenju okužb sečil, ker vsebujejo veliko hipurne kisline, ki zavira rast bakterij E. coli in jim preprečuje, da bi se prilepile na sluznico mehurja.

ABC

A Zdravi ljudje v seču nimajo bakterij niti drugih povzročiteljev bolezni.

B Glavni razlog za vnetja sečil je vdor bakterij.

C Brusnični sok je starodavno ljudsko zdravilo za vnetje mehurja in sečil.

Odgovarja

asist. dr. Eva Jakopin dr. med.,
spec. nefrologije

Piše Helen Žagar
Novinarka

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content