Zakaj nastanejo ledvični kamni?

Ledvice so najpomembnejši človekov organ za izločanje topljivih snovi iz telesa. Imajo fižolu podobno obliko, velike pa so približno deset centimetrov in pol in okoli pet centimetrov široke oziroma debele. Kaj se torej zgodi, da ta z ovojnico in maščobnim tkivom zavarovani organ v hrbtnem delu trebušne votline doživi motnjo v svoji funkciji?

Avtor: N. V.

O vzrokih

Ledvični kamni nastanejo zaradi kristaliziranja snovi, ponavadi okoli trdnih delcev, v predelu ledvic in mokril, kateri lahko povzročajo tudi vnetne spremembe na sluznici v tem organu. Med najznačilnejšimi vzroki nastajanja ledvičnih kamnov so presnovne motnje, npr. če je v naši prehrani preveč beljakovin in kalcija, zatem pretirano delovanje ščitnice, osteoporoza in visoka raven sečne kisline.

Če so delci majhni, jih imenujemo »ledvični pesek«. Ledvični kamni običajno dosežejo velikost graha, ne tako redko pa so tudi precej večji. Kemična sestava ledvičnih kamnov je različna, pogosto je to kalcijev oksalat, poznamo pa tudi tako imenovane uratne kamne – kamni iz sečne kisline, kamne iz magnezijevega ali kalcijevega fosfata.

Kako prepoznamo bolezen?

Značilne, ponavljajoče, močne bolečine v predelu ledvic, ki izžarevajo v medenico, do mehurja in spolnih organov, se pojavljajo v obliki kolik, ki se jim pogosto pridružijo še zvišana telesna temperatura in slabost ter bruhanje, včasih tudi kri v seču. Ledvični kamen namreč potuje iz ledvičnega meha v začetni del sečevoda, in če se na tem mestu zagozdi, ga poskuša sečnik z močnim krčenjem iztisniti naprej. Bolečina popusti takoj, ko ledvični kamen zdrsne v sečnik ali pa se vrne v ledvični meh.

Brez odlašanja k zdravniku

Izkušnje ljudi, ki so se že spopadli s to težavo, kažejo, da hude bolečine obolelega hitro pripeljejo k zdravniku, neredko celo v ambulanto za nujno medicinsko pomoč. Vsekakor je pri vsaki močni, dalj časa trajajoči oziroma ponavljajoči bolečini v ledvenem predelu nujno, da vas pregleda osebni zdravnik, ki najbolje pozna vaše splošno zdravstveno stanje in morebitne druge bolezni, naslednji korak pa bo usmeritev k specialistu. Z ledvičnimi kamni se najpogosteje srečuje urolog, ki bo opravil potrebne preiskave, predlagal nadaljnje postopke in odstranitev ledvičnih kamnov z eno od metod, ki se uporabljajo tudi pri nas. Večje ledvične kamne odstranijo običajno kirurško, dobre rezultate odstranjevanja kamnov, ki so že zašli v sečnik, pa daje tako imenovano razbijanje kamnov s pomočjo posebne naprave. Postopek je znan pod kratico ESWL.

Lajšanje bolečin, dieta, mirovanje, preventiva

Ob akutnem napadu je bolečine potrebno omiliti z analgetiki. Bolnik mora upoštevati zdravnikova navodila o prehrani in uživanju tekočin, ki so različna glede na kemično sestavo kamnov, kar velja tudi za stanje potem, ko so ledvični kamni že odstranjeni.

Zanimivost

V Sloveniji obstaja zdravilo rastlinskega izvora v obliki mehkih gastrorezistentnih kapsul, ki je narejeno iz mešanice terpenov: pinena, kamfena, cineola, fenhona, borneola in anetola,  raztopljenih v olivnem olju. Ti terpeni imajo v omenjeni kombinaciji širok spekter delovanja in sicer delujejo tako, da pomagajo stabilizirati celotni urinarni sistem, pospešujejo razpadanje ledvičnih kamnov in kamnov v sečnih izvodilih ter njihovo odstranjevanje iz telesa. Prav tako razširijo krvne žile, povečajo pretok v ledvicah in s tem pospešujejo prehajanje kamnov skozi sečna izvodila. Blažijo bolečine pri ledvičnih kolikah in kolikah sečevodov. Varujejo tudi pred nastajanjem kamnov, tako da zavirajo njihov nastanek že v zgodnjem stadiju. Pri motnjah urotrakta lahko pride do sekundarne infekcije, pred katero še dodatno ščitijo. Delovanje zdravila je dokazano v okviru lastnih študij.

Skip to content