Vprašanja o vnetju mehurja smo zastavili Ljubu Breskvarju, dr. med., specialistu urologu, ki je nedavno odprl zasebno urološko ordinacijo v Kranju.
Avtor: Andreja Hergula
Vnetje sečnega mehurja, ki pri moškem prizadene tudi prostato, se običajno kaže z bolečinami, s težavami pri uriniranju in včasih tudi s krvavitvijo iz sečil. Težave pri uriniranju so različne – izrazitejši občutki tiščanja na vodo, težje praznjenje sečnega mehurja, slabši curek urina ipd. Tudi bolečina je lahko različne jakosti in je odvisna od pacientovega dojemanje bolečine in od pridruženih bolezni ali bolezenskih stanj, ki lahko vplivajo na samo jakost bolečine. Običajno je bolečina moteča in stalna, ob nezdravljenju pa se jakost povečuje v neznosno obliko.
Pri vnetju sečnega mehurja pride do prizadetosti stene samega organa z dinamičnim imunskim odgovorom, ki povzroča otekanje sluznice in posledično draženja živčnih končičev, ki segajo do sluznice. To draženje povzroča lokalni refleksni odgovor, ki ga možgani »razumejo« kot občutek tiščanja.
Večinoma je vzrok za vnetje spodnjih sečil okužba z bakterijo Escherichia coli (krajše E. coli). Ta bakterija je odgovorna za 70–95 % okužb sečnega mehurja pri ženskah in moških. Ostali povzročitelji so prav tako bakterije, izjemno redko pa lahko vnetje povzročajo tudi nekatere vrste glivic (pri imunsko oslabljenih, starejših, hospitaliziranih, …).
V laboratorijskem izvidu sedimenta urina prevladujeta piurija in bakteriurija (izredno povečana koncentracija belih krvničk in bakterij). Pogostokrat je ob hudem vnetju prisotna tudi mikrohematurija (povečana koncentracija rdečih krvničk v urinu). Treba je poudariti, da krvav urin še ne pomeni zapletene okužbe sečil.
Ob znakih vnetja je potreben obisk pri zdravniku družinske medicine oz. pri izbranem zdravniku, ki glede na bolnikovo anamnezo in opravljene preiskave odredi kratkotrajno antibiotično kuro (običajno 3–5 dni) ali se odloči, da bolnika pošlje na specialistični pregled k urologu.
Najprej je treba pojasniti, da so ženske bolj izpostavljene vnetju spodnjih sečil zaradi krajše sečnice in posledično slabše obrambe pred vdori bakterij iz zunanjega okolja. Poleg tega je sečnica v neposredni bližini in stiku s sluznico nožnice, kar nemalokrat odigra pomembno vlogo pri nastanku okužbe. Študije, ki bi jasno pokazala, kdaj nastane več okužb, glede na izpostavljenost različnim okoljem (morje, toplice itd.), ni. Urologi v klinični praksi velikokrat opažamo, da nastanejo okužbe sečil pri ljudeh, ki pijejo manj tekočine.
Nastanek klinično pomembne okužbe spodnjih sečil je posledica agresivnosti bakterij in hkratne nezmožnosti telesa, da se ubrani okužbi. Nezdravljena okužba sečnega mehurja lahko preide v kronično obliko, lahko pa tudi povzroči okužbo zgornjih sečil. Okužba zgornjih sečil povzroča tudi okvaro in odpovedovanje ledvic, poleg še drugih hujših zapletov. Zato je antibiotično zdravljenje potrebno.
Ob pojavu kliničnih znakov okužbe sečil nobeno drugo zdravljenje ne bo prineslo ozdravitve. Takšen pristop lahko klinične znake in simptome nekoliko umiri, vzroka pa ne odpravi.
Vzroki za ponavljajoče okužbe sečil so: pogosti spolni odnosi (posebej ob promiskuiteti), uporaba spermicidov in genetska nagnjenost h okužbam. Študije so pokazale, da imajo veliko verjetnost za ponovitev okužbe ženske, ki so imele prvo okužbo pred 15. letom starosti. V uradnih uroloških smernicah kisanje ali alkaliniziranje urina ni omenjeno niti kot vrsta zdravljenja niti kot dodaten ukrep. Kljub temu so ljudje sami odkrili nekaj »naravnih zdravil«, ki pripomorejo k ublažitvi simptomov.
Še posebej v prvem trimesečju je za nosečnico zelo pomembno, da ima sterilen urin oz. da v njem nima prisotnih bakterij. Bakteriurija dokazano povzroča prezgodnji porod, nižjo telesno težo ob rojstvu in višjo umrljivost otrok ob rojstvu. Analize urina opravlja ginekolog v okviru spremljanja same nosečnosti, po potrebi pa se posvetuje z urologom, še posebej v primerih zapletenih okužb.
Okužba sečnega mehurja je pri moškem zaradi anatomskih značilnosti vedno povezano z vnetjem prostate, ki je v neposrednem stiku z mehurjem, zato so vsa vnetja sečnega mehurja zapletene okužbe in zahtevajo daljše zdravljenje, občasno tudi v bolnišnici.
Običajno so znaki vnetja podobni kot pri ženskah, vendar je ob hujšem vnetju prostate prisotna tudi septična temperatura (več kot 38 °C). Takšno stanje je resno in celo življenjsko ogrožajoče in pacient potrebuje takojšnjo oskrbo urologa. Zdravljenje vnetja spodnjih sečil traja pri moškem vsaj 2–4 tedne, za razliko od žensk, ki jim ob vnetju sečnega mehurja zadostuje tridnevna antibiotična kura.
Vnetjem mehurja se lahko izognemo s pitjem dovolj tekočine, z uživanjem brusnic, izpraznjenjem sečnega mehurja in s primerno higieno (po spolnem odnosu), z uporabo vaginalnih lokalnih hormonskih pripravkov (pri menopavzalnih ženskah) in z izogibanjem promiskuiteti.
Ste vedeli, da …
…da bi se izognili vnetju mehurja, je priporočljivo umivanje spolovil samo s toplo vodo, brisanje nazaj proti zadnjični odprtini, uporaba samo belega bombažnega perila in blagega pralnega praška.