Vi ste šef (ne geni)

default image

Genetski test. Nekaj futurističnega? Realnost, naredi ga lahko vsak, ki ima v žepu nekaj stotakov. Lahko vam pomaga, da svoje telo bolje spoznate, izgubite kilograme in zaživite zdravo. Deluje kot preventiva, ki pomaga pri izboljšanju načina življenja. Ni nadomestilo za obisk pri zdravniku – ob odkritju zdravstvenih težav bo treba nujno zaviti tja. O genetskem testu, ki je ljudem na voljo tudi v Sloveniji, nam je spregovorila dr. Mateja Bedenčič, univ. dipl. biol., vodja razvoja blagovne znamke LifeGenetics iz podjetja Genelitik, d. o. o. (če ne bodo oglaševali bomo brisali).

Avtor: Andreja Hergula

 

Nobene krvi

Da bolje spoznate svoje gene, ki so povezani s presnovo, vam ni treba opraviti dolgih bolečih preiskav ali odvzeti krvi. Za rezultate genetskega testa strokovnjaki potrebujejo le bris vaše ustne sluznice. Na neboleč način si bris odvzamete sami doma, seveda v skladu s priloženimi navodili. Postopek, ki ga izvede osebje v laboratoriju, pa je malo bolj zapleten. »Najprej ustrezno usposobljeni strokovnjaki s pomočjo ustreznih reagentov in naprav izolirajo DNK iz celic, nato pa izbrane gene analizirajo s pomočjo verižne reakcije s polimerazo v aparatu za hitro gensko analizo,« razloži dr. Bedenčičeva.

 

Stanje lahko omilimo ali izničimo

Pri genetskem testu strokovnjaki analizirajo gene, ki so povezani z našo presnovo. Znotraj njih iščejo morebitne genetske posebnosti oz. mutacije, ki povzročajo spremembe v presnovi in tako odkrivajo težavna področja zdravja. Geni, ki jih analize LifeGenetics, preiskujejo, vplivajo na različna področja, na primer na zdravje srčno-žilnega sistema, na presnovo sladkorja in maščob, na zdravje kosti, preobčutljivost na določena hranila ter številna druga. Kaj storiti, če pri testu odkrijejo neugodne različice genov? Najprej jih strokovnjaki predstavijo posamezniku na pregleden in razumljiv način, nato pa predlagajo ukrepe, s katerimi se stanje omili ali izniči.

 

Rezultati kmalu v nabiralniku

Rezultati analize se skozi življenje ne spreminjajo, zato test lahko naredijo tako otroci (analiza LifeGenetics Baby) kot tudi odrasli (LifeGenetics Premium, LifeGenetics Slim), vse tja do starejšega življenjskega obdobja. Sicer pa od laboratorija do vašega poštnega nabiralnika rezultati in analiza genetskega testa potujejo okrog šest tednov. Poleg analize na dom dobite tudi akcijski načrt s priporočili o prehranjevanju in življenjskem slogu, ki je popolnoma prilagojen rezultatom testa.

 

Niso šefi le geni

Na področja zdravja, ki jih obravnava analiza LifeGenetics, in z njimi povezane bolezni, kot so srčni infarkt, sladkorna bolezen tipa II ipd., ne vplivajo le številni geni, temveč tudi drugi, okoljski dejavniki (prehrana, stres, služba, aktivnost itn.). Čeprav naš genski zapis ostaja enak vse življenje, pa lahko s spremembo prehrane in življenjskega sloga vplivamo na negenetske dejavnike. Na ta način lahko potencialno slab vpliv genskih različic zmanjšamo ali celo izničimo in tako svoje genetske posebnosti obrnemo sebi v prid.

 

V treh dneh boste lažji za 10 kilogramov – žal ne bo šlo

Posameznik se lahko odloči za genetski test, namenjen izgubi telesne teže, če  ima za sabo že več neuspelih poskusov hujšanja oziroma ne ve, na kakšen način bi se hujšanja sploh lotil, ali če si preprosto želi shujšati na strokoven in personaliziran način. Test analizira gene, ki vplivajo na porabo energije, delovanje inzulina, uravnavanje apetita, nalaganje maščevja v telesu – gre torej za genske različice, ki so povezane z debelostjo, nekatere pa vplivajo tudi na pomen fizične aktivnosti pri hujšanju. Posameznik izve, kakšen prehranski tip mu najbolj ustreza (morda mediteranski, nizkomaščobni ali kaj tretjega). Po besedah dr. Bedenčičeve izve, »kolikšen energijski vnos je zanj ob opredeljeni telesni aktivnosti najbolj ustrezen in kolikšno količino (izraženo v praktičnih prehranskih enotah, npr. čajna žlička, lonček, …) posamezne skupine živil (sadje, zelenjava, meso, mlečni izdelki, škrobna živila, maščobe) naj uživa za zdravo izgubo telesne teže.«

Zavedajmo se, da ne gre za nikakršne obljube v smislu ‘v treh dneh boste lažji za 10 kilogramov’ ali ‘z lahkoto do idealne postave’. Ko posameznik dobi rezultate testa in prehranski načrt, se ga mora resno držati in počasi hujšati uravnoteženo in na zdrav način.

 

Testirajo se lahko tudi otroci

Poznavanje področij, kot so otrokova preobčutljivost na določena hranila, njegove potrebe po kalciju in vitaminu D, sposobnost razstrupljanja ipd. so koristna za starše, saj lahko otrokom olajša prvo obdobje življenja. Najbolje je, če genetski test naredimo pri otroku v prvih letih življenja, saj se takrat uvaja gosto hrano in se malčku privzgaja določene prehranske navade. Opozorilo: genetski test ni nadomestilo za obisk pri zdravniku. Če se pri testu odkrije npr. predispozicijo za preobčutljivost na gluten, je treba oditi k zdravniku. Ta bo predvidevanja potrdil ali ovrgel z diagnostičnim testom in staršem povedal, kako ukrepati.

 

Ni nadomestilo za zdravnika

Kako na tovrstne genetske teste gledajo zdravniki? Nekateri so z njimi zadovoljni, saj jim predstavljajo dodaten motivacijski dejavnik za pot do boljšega zdravja, spet drugi menijo, da genska analiza spada strogo pod okrilje medicine. Kako na to odgovarja dr. Bedenčičeva? Meni, da morajo diagnostiko težjih genetsko pogojenih bolezni opravljati le za to usposobljeni specialisti medicinske genetike. Genetski testi, ki jih opravljajo v njihovem podjetju, obravnavajo le področja zdravja, na katera poleg genov znatno vpliva tudi okolje in življenjski slog, kar pomeni, da nanje lahko v veliki meri vplivamo sami. Namen omenjenih genetskih testov je preventiva in promocija zdravega življenjskega sloga. Obisk pri zdravniku je ob morebitnih neugodnih rezultatih genetskega testa močno priporočljiv.

 

Konkreten primer

Za konec navedimo, kako konkretno je opravljen genetski test koristil dr. Bedenčičevi. »Kot velika ljubiteljica kave sem bila še posebej vesela podatka, da spadam med hitre presnavljalce kofeina. Opozorilo, da moram za zdrave kosti biti pozorna na zadosten vnos kalcija in vitamina D, je potrdilo moja pričakovanja, saj sem imela vrsto ponavljajočih se zlomov in sem že nekaj časa sumila, da so moje kosti bolj občutljive. Tudi priporočilo, da moram bolje skrbeti za srce in ožilje ter uživati dovolj rib, mesa in oreščkov, me ni presenetilo, saj imamo bolezni srca in ožilja v družini. Izsledki  analize so me motivirali celo do te mere, da se celo ribe, ki jih ne maram, sedaj na moji mizi znajdejo nekajkrat na teden.«

 

 

Marec, 2012

Skip to content