Iščite po prispevkih
Avtorica: Vesna Mlakar
Vaginalne okužbe so precej pogoste in se lahko pojavljajo pri ženskah vseh starosti. Bolezni, ki sta najpogosteje povezani z nožničnim izcedkom, sta bakterijska vaginoza in vaginalna glivična okužba (kandidiaza), redkeje so to trihomonioza, okužba s klamidijo, gonorejo, z virusi ali nekatere spolno prenosljive bolezni.
Nekatere bakterije v nožnici so koristne in potrebne; to so mlečnokislinske bakterije, ki v normalnih okoliščinah skrbijo za kisel pH nožnice. Na ta način ohranjajo v nožnici ravnovesje in preprečujejo naselitev drugih bakterij. Pomanjkanje laktobacilov omogoči drugim bakterijam, da se razrastejo in namnožijo ter razkrajajo nožnične izločke v različne gnilobne produkte. Nastane bakterijska vaginoza – bakterijska okužba nožnice, ki včasih povzroča nenormalen izcedek. Bolezen je pogostejša med spolno aktivnimi ženskami in se včasih pojavi v povezavi s spolno prenosljivi okužbami. Vzroki za bakterijsko vaginozo so lahko: pretirana uporaba sredstev za intimno nego, čezmerno prhanje, dodatki za peneče kopeli, mehčalci za perilo, oprijeto, nezračno in nevpojno spodnje perilo, blato, spolni odnosi brez kondoma, nekatere spolno prenosljive bolezni.
Bakterijska vaginoza pogosto nima simptomov, toda pri nekaterih ženskah se lahko pojavi bel, siv ali moten rumenkast izcedek neprijetnega vonja, vonj pa lahko postane močnejši med spolnim odnosom ali umivanjem z milom, ker oboje zmanjšuje kislost v nožnici in spodbuja rast bakterij. Običajno je prisotno tudi neprijetno srbenje v nožnici in na zunanjem spolovilu. Zdravnik lahko odkrije bakterijsko vaginozo na podlagi simptomov, potrdi pa jo z brisom izcedka, ki ga pošlje na analizo. Vaginozo zdravniki zdravijo lokalno ali sistemsko z antibiotiki, ki jih zdravnik predpiše na recept. Pomembna je pravilna raba antibiotika. Čeprav lahko vaginoza oziroma simptomi v dveh dneh zdravljenja izginejo, je treba dosledno upoštevati predpisani čas zdravljenja, saj se težave sicer ponovijo.
V poletnih mesecih se temperatura in vlaga povečata, to pa ustvarja optimalno okolje za rast mikroorganizmov, vključno s tistimi, ki povzročajo vaginalne okužbe, kot so bakterije ali kvasovke. V poletnih mesecih večinoma nosimo kopalke in lahka oblačila, ki se pogosto tesno prilegajo telesu ter ustvarjajo vlažno okolje. Predvsem je pomembno, kakšno spodnje perilo nosimo in kako ga peremo. Pranje spodnjega perila je najbolj učinkovito in varno, ko ga operemo na najmanj 60 °C. Britanska raziskava, ki jo je izvedla zdravnica za higieno, dr. Lisa Ackerley, je razkrila, da je pranje spodnjega perila pri 30° C ali 40° C neučinkovito. Spodnje perilo se pri nizki temperaturi znebi le pičlih 14 % mikrobov. Najbrž je odveč poudariti, da je treba oprati tudi vsako na novo kupljeno perilo, izbrati pa raje takega iz naravnih materialov. Bombaž je mehek, diha, je vpojen ter pomaga ohranjati suhost. Podobne lastnosti imajo tudi svila, lan in bambusova vlakna. Izbira kakovostnih materialov je odlična rešitev za čez dan, ponoči pa lahko morda spite brez vsakega spodnjega perila.
Kopanje v javnih bazenih in drugih vodnih površinah lahko poveča tveganje za vaginalne okužbe. Razlog so mikroorganizmi v vodi, ki lahko povzročijo okužbe. Voda v bazenih mora biti bakterijsko neoporečna in primerno klorirana; takšna ne predstavlja večjega tveganja za razvoj vaginalnih vnetij. Kopanje v čisti morski vodi lahko zelo dobro vpliva na žensko zdravje, sluznico nožnice in celo zdravi blage izcedke. Po drugi strani pa lahko pri nekaterih ženskah tudi morska voda, če ima alkalen pH, spremeni pH nožnice in poruši njeno naravno ravnovesje. Ne glede na to, kje se kopate, pa je pomembno, da mokre kopalke čim prej zamenjate s suhimi. Mokre kopalke ustvarjajo vlažno okolje, vlaga pa poveča tveganje za razvoj vaginalnih okužb. Ni odveč opozoriti tudi na možnost okužbe z bakterijo E.coli, ki je sicer naravno prisotna v črevesju in se lahko po mokrih kopalkah prenese na vaginalno območje. Podobno se lahko zgodi tudi pri slabi higieni, kadar analnemu odnosu sledi neposredno vaginalni.
Poletje je čas veselja, počitnic in priložnost, da si ljudje nekoliko oddahnemo. Sproščeni se raje odločamo za spolne odnose, pri tem pa previdnost ni nikoli odveč. Spolne bolezni se lahko prenašajo z vaginalnimi, analnimi ali oralnimi spolnimi odnosi. Med najbolj ogrožene sodijo ženske, ki imajo več spolnih partnerjev, ter ženske, ki imajo oslabljen imunski sitem. Največje tveganje za okužbo pri mladih ženskah v starosti med 15 in 24 let, je okužba s klamidijo. Če je ne zdravimo, lahko ta bakterijska okužba povzroča resne zdravstvene težave, kot so neplodnost, zunajmaternična nosečnost in vnetja spolnih organov v medenici. Ženske pogosto sploh ne vedo, da so okužene, saj bolezen povzroča zelo blage ali sploh nobenih simptomov. Simptomi okužbe so srbenje v nožnici, izcedek iz nožnice, boleče uriniranje, bolečina med spolnimi odnosi itd. Gonoreja je prav tako pogosta spolno prenosljiva bolezen. Kot pri okužbi s klamidijo tudi mnoge ženske z gonorejo ne vedo, da so okužene, saj so simptomi podobni kot pri okužbi sečnega mehurja ali drugih okužbah nožnice.
Glivična okužba nožnice, imenovana tudi vaginalna kandidiaza ali okužba s kvasovkami, je pogosta težava pri ženskah. Vsaj enkrat v življenju se je z glivično okužbo srečalo 75 % žensk pred začetkom menopavze, 10 % žensk pa se srečuje s ponavljajočimi se okužbami, kar pomeni, da zbolijo vsaj štirikrat na leto. Glavni povzročitelj okužbe je gliva kandida, za katero je sicer običajno, da se v majhnem številu nahaja v vaginalni flori. Kadar pa se v določenih pogojih v nožnici razraste, povzroči neravnovesje, lahko tudi okužbo. Dejavniki tveganja so podobni kot pri bakterijski vaginozi, na razraščanje glivic pa vplivajo tudi slabša odpornost zaradi stresa, utrujenost in izčrpanost. Nemalokrat pride do porušenja ravnovesja v času jemanja antibiotikov ali kontracepcijskih tablet, v nosečnosti in med menstruacijo. Zdravljenje je osredotočeno na preprečitev rasti glivice, ki povzroča okužbo, in je odvisno od vsakega specifičnega primera. Nekateri strokovnjaki govorijo tudi o kronični kandidazi, ki lahko prizadene prebavila, živčevje, endokrini in imunski sistem. Pri zdravljenju se poskuša odstraniti možne vzroke; to so lahko določena zdravila, živila, v katerih je veliko prečiščenega sladkorja, mlečni izdelki itd. Zdravnik lahko opravi tudi preiskavo glede možnih osnovnih bolezni, na primer ščitničnih motenj ali sladkorne bolezni. Še posebno pri slednji se glivice zelo hitro širijo. Strokovnjaki za diabetes opozarjajo, da žal premalo pacientk pride od ginekologa k njim s sumom na sladkorno bolezen.
Nekateri izdelki za higieno in intimno nego so morda dražji, vendar je smiselno odšteti nekoliko več denarja za klinično preizkušene, bolj blage, naravne izdelke. Uporaba novega mila za telo ali pranje perila, čeprav omamno diši, lahko zmoti pH vaše nožnice in povzroči draženje ali okužbo s kvasovkami. Zato se je dobro izogibati vsemu, kar lahko spremeni število vaših bakterij in poruši naravno ravnovesje nožnice. Strokovnjaki odsvetujejo tudi spiranje oziroma umivanje vagine. Da ženska ostane čista in zdrava, je dovolj, da med prhanjem izpere nečistoče okoli vulve s toplo vodo, blagim milom ali milom brez dišav.
A Najpogostejši vzrok za vaginalne okužbe so bakterije in glive.
B Vaginalne okužbe poleti so lahko posledica bolj vlažnega in toplega okolja.
C Za intimno higieno ženske je dovolj topla voda, lahko tudi blago milo brez dišav.