Svobodna spolnost se ne splača

default image

Nekateri kot najboljšo preventivo navajajo kondome. Spet drugi trdijo, da je najboljši način zavarovanja pred okužbo z njim zvestoba enemu partnerju. Virus HIV (ki vodi v bolezen AIDS) se pretežno prenaša z neurejeno in svobodno spolnostjo. Začne se z nedolžnimi simptomi, nadaljuje pa s hudim bolezenskim stanjem. Kljub vsemu pa se v Sloveniji število okuženih s HIV-om ne zmanjšuje, obratno, postaja nevarno večje. Se premalo zavedamo, da se pretirana »svoboda« ne splača?

Avtor: Andreja Hergula

 

Med okuženimi največ istospolnih

»V Sloveniji je HIV/AIDS predvsem spolno prenosljiva okužba. Daleč najpogosteje se na novo okužijo moški, ki imajo spolne odnose z moškimi (do 85 %),« postreže s podatkom dr. Janez Tomažič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja na Kliničnem centru v Ljubljani. Najpogosteje se okužijo osebe, ki imajo nezaščitene, predvsem analne spolne odnose. Poleg tega pa aids lahko dobimo tudi z okuženo krvjo, večinoma prek igel (uživanje drog, redkeje s transfuzijo), prek okužene matere na otroka (pri porodu), možno pa je še, da se prenese z okuženimi presajenimi organi.

 

Dr. Evita Leskovšek z Inštituta za varovanja zdravja v rizično skupino poleg istospolnih šteje še hemofilike, migrante, zapornike, prostitutke in spolno aktivne ljudi, ki ne uporabljajo kondoma.

 

Marsikdo je prepričan, da lahko aids dobimo s slino, kašljanjem, z znojem, urinom, blatom. Tovrstni prenosi NISO možni, če zraven ni primesi krvi.

 

Najprej se pojavi navaden glavobol

Ko oseba zboli za aidsom, se mesec po okužbi začnejo pojavljati dokaj nedolžni simptomi. Pri več kot polovici okuženih pride do vročine, angine, izpuščaja, glavobola, povečanih bezgavk na vratu. To spontano izzveni po največ dveh tednih. Nato se okužba za več let potuhne, ponovno pa izbruhne z utrujenostjo, drisko, dolgotrajno vročino, bakterijskimi izpuščaji, s hujšanjem, pasavcem, … Šele po 8–10 letih po prvotni okužbi se pojavijo hude bolezni, ki opredeljujejo aids. Gre za novotvorbe in okužbe, ki so posledica okvare imunskih mehanizmov.

 

Kako je z ozdravitvijo?

Dr. Tomažič pravi, da je HIV oziroma aids v današnjem času večinoma kronično nadzorovana okužba, pogoji za to pa so: »Bolnik mora pridi do nas pravočasno, ko se še da pomagati. Ostati mora pod našim nadzorom. Ko je potrebno zdravljenje, mora bolnik zdravila skrbno, vsakodnevno, redno, doživljenjsko uživati. Imamo številna zdravila, ki jih lahko prilagodimo zahtevam posameznika. Če bolnik uživa zdravila redno, je okužba dolgoročno obvladana.«

 

»Vse počne tako genialno«

Virus HIV je še dandanes, ko je na voljo toliko medicinsko-farmacevtskega znanja, izjemno trdovraten. Upravičeno se lahko vprašamo, zakaj. Dr. Janez Tomažič trdi, da se »virus HIV v našem telesu skrije, nato pa uničuje in nazadnje uniči naš obrambni sistem. Vse to počne tako genialno, da ga zaenkrat še ne moremo spraviti iz okuženega človeškega telesa.«

Za razvozlanje te skrivnosti bo treba še počakati.

 

»Tukaj in sedaj«

Poleg farmakološkega zdravljenja je pomembna tudi psihična stabilnost obolelih. Dr. Evita Leskovšek svetuje: »Glede na to, da je bolnikom v Sloveniji zagotovljen dostop do najučinkovitejših zdravil, priporočam, da se okuženi in oboleli ne osredotočajo preveč na skrbi »kaj bo prinesla prihodnost«, ampak, da se v največji meri osredotočijo na »tukaj in sedaj«, torej na bolj kakovostno preživljanje vsakega trenutka.«

 

Hrana naj bo zdrava in uravnotežena

Za bolnike je pomembna tudi hrana, ki jo potrebujejo za obnovo organizma in njegovo pravilno delovanje. Dr. Leskovškova priporoča, naj bo vnos hrane enakomerno razporejen čez dan. Najbolje je, da bolniki zaužijejo tri glavne obroke, uravnotežene z beljakovinami, minerali, vitamini, ogljikovimi hidrati. Vmesne malice bodo organizmu zagotovile stalen dotok potrebnih hranil. Obroki naj ne bodo venomer enaki. Če bolniki določene hrane ne marajo, naj se ne posiljujejo z njo.

 

Ni le film, opice so resnične

Zanimivo je dejstvo, od kod je virus prišel. Izvor virusa HIV, ki je bil pred leti prikazan v ameriškem filmu, ni izvit iz trte. Res so ga našli pri afriških opicah, pri katerih je zelo razširjen, ne povzroči pa bolezni. Ko pa je zaradi ugrizov in zaužitja surovih možganov prešel na ljudi, so se njegove lastnosti spremenile in postopoma je postal nevaren za ljudi.

 

Zvestoba je odlično varovalo

»Prakticiram zvestobo. Ohranim dostojanstvo. Totalno živim! Adijo AIDS. Povsem naravno, brez dodatkov in predsodkov!« Tako se glasi slogan akcije STOP AIDS, ki so jo pred meseci promovirali v društvu SKAM v Ljubljani. Njihova utemeljitev je, da se lahko pred aidsom najučinkoviteje zaščitimo s tem, ko pravilno vrednotimo spolnost, smo zvesti enemu partnerju in ko dobro poznamo vse razsežnosti bolezni. (Vir: http://www.drustvo-skam.si/)

 

Kondomi …

Tudi dr. Leskovškova se strinja, da so akcije, ki promovirajo monogamijo oz. zvestobo, uspešne. Kljub temu pa je mnenja, da so za določen del populacije, še zlasti za najbolj tvegan, neuspešne. Trdi, da potrebujemo paleto različnih preventivnih programov. Meni, da je zaščita s kondomom najbolj varna.

O kondomih pa ima društvo SKAM nasprotno mnenje. Pravijo, da čeprav pomembno znižajo tveganje, niso popolni oz. popolnoma varni. Zavedajo se, da je za njihov način preventive potrebno kar nekaj potrpežljivosti, nesebičnosti in trdnega vztrajanja v odločitvah, a vendarle taka pot vodi k veselju in notranjemu miru. (Vir: http://www.drustvo-skam.si/)

 

Kampanje, slogani, osveščanje

Zaradi naraščanja okuženih z virusom HIV pri nas se ljudi stalno osvešča. Slogan najnovejše kampanje, namenjene mladim, je nastal junija 2009 v glavah šestih študentov četrtega letnika Fakultete za družbene vede. Za slogan so si izbrali stavek: »Prenašaj sporočilo, ne virusa.« Snovalci kampanje se zavedajo (tako so zapisali tudi na spletni strani), da tveganje okužbe raste s številom spolnih partnerjev in z nezaščitenimi spolnimi odnosi. Bodo v naslednji kampanji avtorji morda ustvarili slogan, ki promovira monogamijo in zvestobo?

 

Vsak ponedeljek se lahko testiranje

Pomembno je, da se osebe, ki sodijo v rizične skupine, testirajo. Po mnenju dr. Tomažiča so »glavna težava osebe, ki ne vedo za svojo okužbo, ker se nočejo testirati. Te osebe so glavni izvor okužbe v Sloveniji. Glavna vzroka netestiranja sta strah pred okužbo in dejstvo, da bi morebitna okužba omejevala njihovo svobodo.«

Kraji, kjer se lahko testirate, so objavljena na spletni strani www.stop-aids.si.

Na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Ljubljani se lahko v Ambulanti za HIV/aids (vhod z Bohoričeve ulice) testirate vsak ponedeljek med 12. in 14. uro.

 

Ste vedeli, da …

 

… so v Sloveniji lani odkrili 48 novih okužb z virusom HIV?

V zadnjih desetih letih je število okuženih zraslo za 270 odstotkov.

 

… so prve primere okužbe z aidsom odkrili leta 1981 v ZDA?

 

… se AIDS imenuje tudi sindrom pridobljene imunske pomanjkljivosti?

 

 

December, 2010

Skip to content