Povešena maternica in z njo povezane težave

Prolaps je premik katerega koli organa v telesu naprej ali navzdol zaradi oslabitve mišic. Najpogostejši je pri maternici in nožnici, še posebno po obdobju menopavze. V tem obdobju mišice in vezi zaradi hormonskih sprememb postanejo ohlapnejše. Ženska najprej zazna nelagodno počutje, bolečine v križu, pridruži se lahko tudi inkontinenca. Vadba za krepitev mišic sicer lahko pomaga, vendar je pomembno, kako se je lotite. Več o prolapsu maternice in kako jo zdravimo, je povedala prim. mag. Uršula Reš Muravec, specialistka ginekologije in porodništva ter strokovna direktorica Zdravstvenega centra Dravlje v Ljubljani.

Avtorica: Vesna Mlakar

Težave s povešeno maternico ima okoli petina žensk. Težave so lahko sicer precej neprijetne, večinoma pa niso neposredno nevarne. »Povešena maternica pomeni, da je maternica anatomsko ponižana, da so se mišice medeničnega dna raztegnile. Pri ponižani maternici lahko ženska občuti tiščanje navzdol, prisoten je občutek, da ima v nožnici žogo. Težave so najbolj očitno pojavljajo pri povečanem pritisku v trebuhu, na primer, ko se napenjamo ali kihnemo. Če je ob tem ponižana tudi sprednja stena nožnice, lahko pride do stresne inkontinence – uhajanja urina. Ob očitnih znakih lahko težavo hitro prepoznamo, kadar pa gre samo za anatomsko ponižanje maternice brez kliničnih težav, je to možno odkriti pri ginekološkem pregledu,« pojasni mag. Reš Muravec, specialistka ginekologije in porodništva.

Prolaps maternice pomeni skrajno stopnjo, ko maternica popolnoma pride ven nožnice. Ženska jo lahko celo vidi skozi zunanje sramne ustnice. Stopnja pred tem je, ko je možno otipati maternični vrat v nožnici. Maternica je v tem primeru delno povešena in lahko za seboj že vleče tudi nožnico, sečni mehur in zadnje črevo. Specialistka ginekologije zato opozarja, da je zelo pomembno opravljati redne ginekološke preglede, vsaj enkrat na tri leta. Kadar se opazijo težave, pa tudi prej.

Vzroki za povešeno maternico

Maternica spominja na obliko hruške in leži neposredno za mehurjem. Dolga je okoli 7,5 cm in v najširšem delu široka 5 cm. Ta del se imenuje telo maternice, spodnji, ožji del pa maternični vrat. Slednji se boči v nožnico. Neposredni vzrok za prolaps maternice je ohlapnost nožničnih mišic. Povešena maternica je posledica različnih vplivov na mišice medeničnega dna, ki maternico držijo v normalnem anatomskem položaju.

Glavni razlog za zdrk maternice je predhodna poškodba mišic medeničnega dna med porodom. »Med najpogostejšimi vzroki je nosečnost oziroma porod, še posebej če je naporen, dolgo trajajoč in je otrok velik,« pove mag. Reš Muravec. Povešena maternica se sicer ne pojavi nujno takoj po porodu, to se lahko zgodi tudi po več letih. Specialistka ginekologije opozori še na nekatere druge vzroke. »Čezmerna telesna teža in nekatere športne dejavnosti ali fizično delo lahko dodatno zmanjšajo statiko medeničnih organov. Zelo pomembna je tudi genetika vezivnega tkiva in kolagena ter sami procesi staranja, predvsem menopavza.«

Hormoni in stresna urinska inkontinenca

Specialistka ginekologije opozori, da se ženske s povešano maternico in raztegnjeno nožnico soočajo tudi s stresno urinsko inkontinenco. Težave so pogosto povezane z odvajanjem vode, uhajanjem in/ali zastajanjem vode. Ženska opazi, da težko zadržuje vodo, pogosto hodi na stranišče ali pa ji ob telesnem naporu, kašljanju ali kihanju nekaj kapljic vode uide. Po drugi strani se lahko pojavijo težave z zastajanjem vode, do katerega pride zaradi spremenjenega položaja organov medeničnega dna, ki zapirajo pot vode iz sečnega mehurja.

V menopavzi na povešeno maternico vplivajo tudi hormoni. »S starostjo se povečuje verjetnost za povešeno maternico. Stanje se poslabša v menopavzi, ker je vse manj estrogenske podpore iz jajčnika. Ko jajčniki ne izločajo več ženskih spolnih hormonov (estrogena), to vpliva na moč mišic in vezivnega tkiva,« še doda mag. Reš Muravec. Na vprašanje, ali je povešena maternica v povezavi z endometriozo, odgovarja, da ne. Ima pa neugoden vpliv na spolno življenje. »Povešena maternica in ohlapna in razširjena nožnica, ki se boči navzven, neugodno vpliva na spolno življenje. Poleg estetskega vpliva pri spolnih odnosih ni toliko drgnjenja, zato so spolni užitki manjši.« Ženska lahko doživlja neprijetne občutke, bolečine, pojavi se lahko tudi krvav izcedek.

Skrb za ohranjanje statike medeničnih organov

Vedno je boljša preventiva kot pa kurativa – bolje preprečiti kot pa zdraviti. Maternica je sicer zelo prilagodljiv mišičast organ, treba pa je poskrbeti, da ostaja zdrav. Le tako bo lahko med nosečnostjo razvijajočemu se plodu zagotavljala vse potrebno za življenje. Pomembni so zdrava prehrana, redna zmerna telesna vadba ter ohranjanje ustrezne telesne teže. »Hrana, bogata z antioksidanti, in uživanje kolagena lahko ugodno vplivajo na statiko maternice in nožnice. Priporoča se telesna dejavnost, pri kateri se ne poveča pritisk na medenično dno,« svetuje mag. Reš Muravec.

Pri zdravljenju začetnih in lažjih oblik je zelo uspešna uporaba električne stimulacije s posebno oblikovanimi vaginalnimi elektro stimulatorji, magnetnim stolom in laserjem. »Laser je povsem neboleča metoda, ki stimulira kolagena vlakna, da se vezivo ojača. Z magnetom stimuliramo mišice medeničnega dna. Če s telovadbo in neinvazivnimi metodami nismo uspešni ali pa je težava že zelo napredovala, svetujemo operativno zdravljenje.« Najučinkovitejše je kirurško zdravljenje, pri čemer kirurgi maternico odstranijo, še posebno, če gre za ženske, ki niso več v rodni dobi. »Operativno povešeno maternico in ohlapno nožnico zdravimo s sprednjo in zadnjo vaginalno plastiko, maternico lahko odstranimo ali opravimo operacijo, kjer s trakci zvišamo položaj maternice. Za operativno terapijo je potrebna lokalna in/ali splošna anestezija,« pojasni mag. Reš Muravec. Starejšim ženskam, ki si operacije ne želijo ali bi bila zanje preveč tvegana, nekirurško pomagajo s silikonskimi obroči – pesarji, ki vstavljeni v nožnico maternico držijo na pravem mestu.

Keglove vaje pri povešeni maternici

Alja Malis, osebna trenerka, strokovnjakinja za gibanje in ustanoviteljica Vadbene klinike opozarja, da lahko keglove vaje v primeru zategnjenih mišic medeničnega dna stanje poslabšajo. »Poseben trening mišic medeničnega dna potrebujemo zgolj v primeru razvlečenega vezivnega tkiva in mišičnih ovojnic, vendar tudi tak trening ne pomeni zgolj krčenja omenjenih mišic, ampak tudi elastično podaljševanje ob vdihu. Zato je pri reševanju prolapsa ključnega pomena, da najprej naslovimo pravilno dihanje s trebušno prepono, medrebrnimi mišicami in mišicami medeničnega dna ter hkrati telesno držo. Pomembni so še način vstajanja, dvigovanja, sedenja, kašljanja in celo opravljanja dolge potrebe. Na slepo predpisane keglove vaje lahko stanje poslabšajo ali pa so le ‘kaplja v morje rešitev’ in ne prinesejo želenih rezultatov.«

Strokovnjakinja za gibanje poudari, da so pri kateri koli vrsti zdrsa medeničnih organov ključnega pomena telesna drža, lega notranjih organov in način dihanja – sploh pri naporu. »Pomemben je vsak dvig s stola, čeprav morda ne čutimo simptomov. Vedno moramo tik pred gibom nežno izdihniti. Slaba telesna drža, sploh takšna, kjer se držimo, kot da bi dali ‘rep med noge’, je dejavnik, ki praktično 24 ur na dan negativno pritiska maternico v nepravilni položaj nad nožnico, namesto da bi se skupaj z mehurjem naslanjala naprej na sprednji del medenice oziroma sramno kost. Če pri tem dodamo še napačen način dihanja, je to recept za prolaps.«

Motnje statike rodil

O motnjah statike rodil govorimo, kadar gre za zdrs maternice, mehurja in črevesa.

  • Zdrs maternice večinoma ni nevaren, vendar poslabša kakovost življenja. Pri popolnem zdrsu maternice v nožnico lahko ta delno ali v celoti pogleda ven, vendar so takšni primeri zelo redki.
  • Cistokela je izbočenje sprednje stene nožnice, kjer je mehur. Blažjo stopnjo cistokele ima skoraj vsaka ženska takoj po vaginalnem porodu, kasneje se stanje večinoma izboljša, če po porodu dosledno izvaja vaje za mišice medeničnega dna.
  • Rektokela pomeni izbočenje dela stene danke proti nožnici. Gre za motnjo pri izpraznjenju črevesa oz. občutek nepopolne izpraznitve črevesa.

ABC

A Prolaps maternice pomeni, da je maternica zdrsnila v nožnico ali preko vhoda v nožnico.

B Povešana maternica je lahko povezana s stresno urinsko inkontinenco.

C Povešena maternica in ohlapna/razširjena nožnica vplivata na spolno življenje.

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content