Skip to content

Inkontinenca-čas je za brisanje predsodkov

default image

V okviru posveta „Inkontinenca – eden redkih, še obstoječih tabujev 21. stoletja“, ki ga je organizirala družba Paul Hartmann Adriatic d.o.o.. so strokovnjaki predstavili to bolezen z vseh vidikov, ki se dotikajo inkontinence. Cilj je omogočiti kakovostnejšo preventivo in zdravljenje, prvi korak na tej poti pa je razkrivanje neresnic o inkontinenci kot tabu temi 21. stoletja. Predstavnik družbe Paul Hartmann, Gregor Usenik je komentiral namen kampanje: »Razprava je mišljena kot začetek nacionalne kampanje osveščanja javnosti, nadaljevala pa se bo z okroglimi mizami in zgodbami v tiskanih medijih. Osveščanje javnosti in spodbujanje zgodbe o inkontinenci brez sramu, je ključnega pomena. Po našem mnenju bo to ustvarilo osnovo za zgodnjo preventivo in omogočilo kakovostno življenje oseb, ki trpijo za inkontinenco.« Prav omenjeno podjetje ponuja paleto izdelkov, ki omogočajo polnejše in kvalitetnejše življenje bolnikom z inkontinenco.

 

Za inkontinenco-nezmožnostjo zadrževanja urina- ne obolevajo le starejši, za njo obolevajo tudi mlajši na primer po porodu ali vnetju sečil. Mehur in izvodila obkrožajo in podpirajo mišice, imenovane mišice medeničnega dna. Te mišice omogočajo, da urin ne uhaja iz mehurja. Ko mišice izgubijo svojo moč in prožnost, lahko vsakodnevne aktivnosti, npr. kašljanje, povzročijo uhajanje urina. Ne glede na starost se osebe  s tegobami inkontinence počutijo zmedeno in osramočeno. Težko se odločijo, da bi težavo razkrile celo svojemu zdravniku. To vodi do občutkov izključenosti in zmanjšane kakovosti življenja.

Ginekologinja Kristina Drusany Starič, dr. med. je razložila razdelitev inkontinence in možnosti zdravljenja. Poudarila je, da je uhajanje urina dvakrat bolj pogosto pri ženskah kot pri moških in da lahko bistveno vpliva na kakovost življenja.« Prehrana in inkontinenca sta precej neraziskano področje in napačnih nasvetov, kot je ‘pitje manj tekočine’ lahko prinese neželene učinke, je pojasnila dietetičarka Andreja Čampa Širca, ki je opozorila na pravilno prehrano tako za lajšanje te bolezni kot za preventivo.

 

Kaj to pomeni, ko se zaradi bolezni začneš izogibati družbe, kako se spremeni odnos do sebe in drugih in kako je živeti z inkontinenco nam je povedala Lorena Meglič, predsednica Društva Mena Maribor. Soočanje s to boleznijo, ki je še vedno odeta v tišino, bi bilo lažje, če bi o njej več govorili in spoznavali ozadje ter predvsem preventivo. Pomen gibanja je pri tem velik, z vajami pa je seznanjen redko kdo. Ga Meglič tudi moderira forumhttp://med.over.net/forum5/, kjer lahko dobite dodatne informacije o bolezni.