Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Poznamo več vrst in oblik hormonske kontracepcije. Najstarejša je kombinirana kontracepcijska tabletka, ki jo poznamo že skoraj 50 let in je med ženskami postala izjemno priljubljena. Delovanje hormonske kontracepcije temelji na preprečevanju dozorevanja ženske spolne celice (jajčeca), kar najbolje dosežemo s kombinacijo dveh spolnih hormonov (estrogena in progestagena). Današnje tabletke vsebujejo veliko manj hormonov kot prva tabletka, med seboj pa se razlikujejo tudi po vrsti hormonov. Poleg tabletk poznamo tudi druge oblike hormonske kontracepcije, nekatere v Sloveniji že imamo (npr. injekcije, kožni obliž, vaginalni obroček), drugih še ne (npr. vsadki).

Pogovarjali smo se z ginekologinjo Lucijo Vrabič Dežman, dr. med.

Ali ima hormonska kontracepcija kakšne prednosti pred drugimi kontracepcijskimi metodami?

Hormonska kontracepcija ima poleg visoke učinkovitosti še dodatne ugodne učinke. Menstruacije postanejo redne, neboleče, manj obilne in krajše. Zmanjša se možnost vnetij rodil in zunajmaternične nosečnosti, ob dolgotrajni uporabi pa se zmanjša tveganje za nastanek raka jajčnikov in maternice. Hormonska kontracepcija zmanjša tudi nelagodno počutje ob predmenstrualnem sindromu in pojavnost aken.

Kako deluje hormonska kontracepcija in kako učinkovita je?

Temeljno načelo delovanja hormonske kontracepcije je preprečevanje ovulacije. Običajno se to doseže z režimom vsaj tritedenske uporabe, sledi tedenski premor (v tem obdobju nastopi menstrualna krvavitev). Tak režim imajo klasične kontracepcijske tabletke in zanesljivost hormonskih tabletk je ob doslednem jemanju zelo visoka, kar 99-odstotna. Vendar skoraj polovica žensk pozabi vzeti vsaj eno tabletko na ciklus, več kot petina pa kar dve tabletki. To pomeni veliko manjšo učinkovitost in večjo možnost neželene nosečnosti. Prav zato so drugačne oblike hormonske kontracepcije vabljive za mnogo žensk. Ena izmed teh je vaginalni obroček.

Za katere ženske je vaginalni obroček primeren?

Vaginalni obroček je primeren za vse tiste ženske, ki so hormonski kontracepciji naklonjene, pa tabletk iz kateregakoli razloga ne smejo, ne morejo ali ne želijo uporabljati. Obroček je primeren za tiste ženske, ki pozabljajo redno vsak dan vzeti tabletko, ki ob dinamičnem načinu življenja ne želijo dodatnih skrbi za vsakodnevni odmerek kontracepcijskega sredstva in vse tiste, ki želijo dobiti najmanjši možen odmerek hormonov.

Katere so prednosti vaginalnega obročka pred ostalimi oblikami hormonske kontracepcije?

Vaginalni obroček ima več prednosti. Prva je enostavna uporaba – vstavitev v nožnico enkrat na mesec, za kar pa ni potreben obisk ginekologa. Ženska si obroček vstavi sama, vstavljanje je podobno vstavljanju tampona. Naslednja prednost je najmanjši odmerek hormonov (estrogena), zato posledično povzroča manj neželenih učinkov kot kombinirane kontracepcijske tabletke. Istočasno pa zagotavlja boljši nadzor ciklusa (manj neželenih vmesnih krvavitev, rjavkastih madežev) in ima majhen vpliv na spremembo telesne teže.

Včasih si ženske lahko pri tabletkah podaljšajo ciklus, tako da nimajo menstruacije ravno med dopustom, potovanjem. Ali je to z vaginalnim obročkom možno?

Seveda. Proizvajalec zagotavlja kontraceptivno delovanje vaginalnega obročka tudi četrti teden, tako da ga ženska brez skrbi lahko zamenja šele po štirih tednih, pa bo še vedno zaščitena.

Kako so ženske sprejele vaginalni obroček?

Raziskave so pokazale, da so ženske vaginalni obroček zelo dobro sprejele. Ocenile so, da je uporaba vaginalnega obročka preprosta in da ni moteč niti zanje niti za njihove partnerje. V 97 % bi ga priporočile tudi drugim ženskam.

Ne spreglejte

Ste že slišali za izraz hepatobilarni rak? Gre za tri vrste rakavih bolezni: raka jeter, raka žolčnika in raka žolčevodov.
Preberi več
Rak dojke najprej zaseva po limfnih poteh v priležne pazdušne bezgavke. Do tega stadija gre za zgodnjega raka dojk in
Preberi več
Ste že kdaj utrpeli poškodbo kolena, kateri je sledila rehabilitacija? Ste imeli morda občutek, da vam rehabilitacija ni pomagala in
Preberi več
Stenska klimatska naprava MSZ-AY je najnovejši model v seriji stenskih klimatskih naprav MITSUBISHI ELECTRIC. Posebnost tega modela so bela matirana
Preberi več
Sladkorna bolezen lahko povzroča okvaro različnih organov in ena izmed njenih pogostih »žrtev« je tudi oko. Previsoke ravni sladkorja v
Preberi več
Luskavica je imunsko pogojena, kronična, vnetna bolezen. Na koži se kaže z značilnimi vnetimi in luščečimi plaki, gre pa za
Preberi več
FreeStyle LibreLink je zelo uporabna aplikacija, ki sladkornemu bolniku prikazuje čas v ciljnem območju, padce sladkorja in dnevne vzorce. Z
Preberi več
Zlomljeno zapestje - kaj pa zdaj? Morda ste že sami kdaj občutili bolečino po zlomu ali pa ste bili temu
Preberi več