Kemoterapija in posledice

»Neželeni učinki, ki lahko spremljajo kemoterapijo, so: slabost, bruhanje, izguba teka, spremembe zaznavanja okusa in vonja, zaprtje, driska, povečano tveganje za okužbe, kostno-mišične bolečine, spremembe na koži, izguba las, spremembe nohtov, utrujenost, zatekanje, motnje spomina in koncentracije,« našteje Mirjana Pavlova Bojadžiski, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana. Večina neželenih učinkov je blagih, saj so zadnja leta na voljo sodobna in predvsem učinkovita podporna zdravila.

Avtorica: Vesna Mlakar

Kaj natančno mislimo z izrazom kemoterapija?

Kemoterapija je vrsta sistemskega zdravljenja raka z zdravili citostatiki. Celice so sestavni del naših organov in imajo svoj življenjski ciklus. Mehanizem delovanja večine citostatikov temelji na preprečevanju rasti in delitve celic in s tem uničuje rakave celice. Poleg rakavih prizadene tudi zdrave, predvsem hitro deleče se celice v telesu. Tako poškodovane celice nato zapadejo v celično smrt. Citostatiki delujejo v različnih fazah celičnega cikla. Vsaka aplikacija kemoterapije poškoduje določen delež rakavih celic. Citostatiki poškodujejo tudi zdrave, zlasti hitro deleče celice kostnega mozga, zato ni mogoče izvajati kontinuiranega zdravljenja s citostatiki v odmerkih, ki so dejansko učinkoviti. Zdravljenje s citostatiki se zato praviloma izvaja v tako imenovanih ciklusih na vsake tri do štiri tedne. Pri tem povzročajo neželene učinke, ki se najbolj izražajo v celicah, ki se najhitreje delijo: bele krvničke in celice sluznic.

V katerih primerih je odločitev za kemoterapijo smiselna in ali jo kdaj tudi odsvetujete?

Kemoterapija je najstarejši način zdravljenja raka z zdravili citostatiki. Izkazala se je kot zelo učinkovito zdravljenje pri otroških rakih, germinalnih rakih, malignih limfomih in levkemijah ter pri osteogenem sarkomu. Pri teh rakih je mogoče z zdravljenjem s citostatiki doseči visoko stopnjo ozdravitve, tudi pri razsejani bolezni. Sledijo raki, pri katerih je kemoterapija pokazala določeno stopnjo učinkovitosti, kot so rak dojk, rak jajčnikov, rak debelega črevesa in drugi. Pri teh rakih je mogoče z dopolnilno kemoterapijo po radikalnem kirurškem zdravljenju ali obsevanju značilno povečati delež ozdravljenih, v razsejanem stadiju pa bolezen zazdraviti. Obstajajo pa tudi raki, kot npr. rak ledvic, rak trebušne slinavke, melanom in drugi, pri katerih je le izjemoma priporočljivo zdravljenje s citostatiki.

Ali se posledice kemoterapije med seboj razlikujejo glede na obliko raka?

Stranski učinki kemoterapije so predvsem odvisni od citostatikov, ki jih uporabljamo pri zdravljenju določene vrste raka. Preden se začne sistemsko zdravljenje s kemoterapijo, onkolog natančno razloži možne neželene učinke ter ukrepe za obvladovanje teh. Neželeni učinki, ki lahko spremljajo kemoterapijo, so: slabost, bruhanje, izguba teka, spremembe zaznavanja okusa in vonja, zaprtje, driska, povečano tveganje za okužbe, kostno-mišične bolečine, spremembe na koži, izguba las, spremembe nohtov, utrujenost, zatekanje, motnje spomina in koncentracije. Večina neželenih učinkov je blagih predvsem glede na to, da imamo danes na voljo sodobna in predvsem učinkovita podporna zdravila.

Katere dejavnike je še treba upoštevati pri zdravljenju?

Seveda moramo upoštevati bolnikovo splošno stanje zmogljivosti in pridruženih bolezni. Želim poudariti tudi pomen odkritega pogovora z bolnikom in njegovimi bližnji. Bolniku je veliko lažje, če ima podporo bližnjih pri zdravljenju. Načeloma se kemoterapija odsvetuje bolnikom, ki imajo zaradi pridruženih bolezni resneje okvarjeno funkcijo posameznih organov. V primeru že obstoječe kronične ledvične okvare ali bolezni srca določenih citostatikov, ki poškodujejo te organe, bolnik ne sme prejemati.

 

Preberite tudi prispevek: Nega in prehrana rakavih bolnikov – ABCzdravja.si

 

Katere posledice bodo doletele predvidoma vsakogar in zakaj pride do tega?

Za ocenjevanje toksičnih učinkov onkoloških zdravljenj uporabljamo različne lestvice, najpogosteje lestvico ameriškega nacionalnega inštituta za raka CTCAE (angl. Common Terminology Criteria for Adverse Events). Zgodnje posledice zdravljenja lahko omilimo ali preprečimo z ustrezno nego in podpornim zdravljenjem. Kasne neželene posledice zdravljenja so običajno napredujoče in se lahko pojavljajo tudi več let po končanem onkološkem zdravljenju. Zavedanje o možnosti teh posledic in njihovo spremljanje je še posebno pomembno pri ljudeh, ki so se zdravili zaradi raka v otroštvu ali mladosti. Če so ozdravljeni, imajo pred seboj dolgo pričakovano življenjsko dobo, pri čemer se z leti povečuje tveganje za okvare različnih organskih sistemov.

Zakaj je slabost tako pogost pojav?

Slabost in bruhanje sta posledica delovanja citostatikov na sluznične celice prebavil in centra za bruhanje v možganih. Pred samim začetkom zdravljenja s kemoterapijo bolniki pogosto izpostavljajo strah pred slabostjo in bruhanjem. Danes so na voljo zdravila, s katerimi preprečimo ter učinkovito zdravimo slabost in bruhanje in jih je več vrst. Z njihovo uporabo večina bolnikov normalno opravlja vsakdanje dejavnosti.

Kdaj in zakaj izpadejo lasje?

Ali mi bodo izpadli lasje? To je pogosto prvo vprašanje, ki mi ga zastavi pacientka ali pacient pred predvidenim pričetkom zdravljenja v vsakdanji praksi. Izguba las je najpogostejši neželeni učinek, ki nastane zaradi delovanja citostatikov na hitro delujoče celice v lasnem foliklu. Izgubi las se pogosto pridruži izpadanje dlak po drugih delih telesa ter trepalnic in obrvi. Izpadanje las prištevajo k najbolj travmatičnemu stranskemu učinku kemoterapije, ki najbolj vpliva na ženske, saj so lasje simbol ženstvenosti in izpadanje las vzbuja pozornost. Običajno se začne dva do tri tedne po začetku zdravljenja s kemoterapijo, po enem do dveh mesecih pa lasje popolnoma izpadejo.

Pomembno je poudariti, da gre za začasen stranski učinek, pri katerem je izjemnega pomena psihološka podpora. Svetujemo nošenje lasulje ali pokrival. Pred začetkom zdravljenja izdamo naročilnico za osnovni model lasulje, ki je brezplačen. Po prenehanju zdravljenja lasje ponovno zrastejo. Običajno začnejo rasti mesec dni po zadnji kemoterapiji in se povsem obnovijo v treh do šestih mesecih.

Nekoliko manj znana posledica je izguba sluha. Zakaj se pojavi?

Izguba sluha je redek neželeni učinek kemoterapije, ki je posledica zdravljenja predvsem z derivati platine. Mehanizem nastanka je kompleksen in lahko nastane trajna okvara sluha. Gre za posledico delovanja citostatikov na notranje uho. Običajno je prvi simptom zvenenje v ušesih. Zelo pomembno je, da bolnik takoj opozori zdravnika, če opazi spremembe v delovanju sluha. V tem primeru je prvi korak avdiometrija, nato pa, če je potrebno, prilagoditev sestave kemoterapevtske sheme.

Kaj pa duševne in čustvene posledice? Zdravljenje raka je zelo kompleksno tudi s čustvenega vidika. Velikokrat sta prisotna strah in tesnoba. Kažeta se na različne načine: razbijanje srca ponoči, slabost, motnje spanja ter nezmožnost opravljanja vsakdanjih opravil. Dobro je, da se bolnik ob prisotnosti takšnih težav odkrito pogovori s svojim zdravnikom. Čustvena podpora je zelo pomemben del zdravljenja. Bolnikom, ki so v stiski, priporočamo strokovno pomoč v psiho-onkološki ambulanti na Onkološkem Inštitutu v Ljubljani, kjer vedo, kako učinkovito pomagati.

Poleg tesnobe zdravljenje pogosto spremlja tudi depresija. Kaže se kot izguba zanimanja za zunanji svet, pojavljajo se občutki žalosti, moten je ciklus spanja, prisotna je jokavost, izguba teka ali pretirano uživanje hrane. Tudi misli o samomoru niso redke. Vedno se je dobro odkrito pogovoriti s svojim zdravnikom, ki bo vedel, kako lahko pomaga, si vzel čas za pogovor in po potrebi bolnika tudi napotil k psihiatru. Ta lahko prehodno uvede zdravljenje z antidepresivi.

Pri polovici bolnikov, ki se zdravijo s kemoterapijo, je prisotna kronična utrujenost …

Vzrok so citokini, ki jih izločajo rakaste celice, pripomorejo pa tudi slabša prehranjenost, slabokrvnost, izsušenost ter pogostejše okužbe. Bolniki navajajo predvsem pomanjkanje energije, zaspanost, oslabelost ter motnje koncentracije. Več kronične utrujenosti je med bolniki, ki so na daljšem zdravljenju, ter bolniki, ki imajo razširjeno bolezen. Priporočamo energijsko in hranilno bogato prehrano. Če je vzrok anemija, jo je treba zdraviti. Priporočljivo je gibanje na prostem, prilagoditev vsakdanjih dejavnostih in dovolj počitka. Za zdaj ni učinkovitih zdravil, ki bi preprečili ali odpravili kronično utrujenost, vendar si lahko precej pomagamo tudi sami.

ABC

A Kemoterapija je najstarejši način zdravljenja raka z zdravili citostatiki.

B Izpadanje las prištevajo k najbolj travmatičnemu stranskemu učinku kemoterapije.

C Pri polovici bolnikov je prisotna kronična utrujenost.

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content