Iščite po prispevkih
Avtor: Ines Trebec
Varstveno delovni center Koper (VDC) javni zavod, ki izvaja vodenje, varstvo in zaposlitev odraslih oseb z motnjo v duševnem razvoju ter institucionalno varstvo v stanovanjski skupini. Pokriva veliko geografsko področje, saj ga sestavlja sedem enot dnevnega varstva v Kopru, Portorožu, Izoli, Divači, Sežani in Ilirski Bistrici ter stanovanjska skupina Mimoza v Izoli. Takšna organiziranost ohranja določeno avtonomijo delovanja posameznih enot, raznolikost in lokalno obarvanost zaposlitvenih in drugih programov ter zaradi manjšega števila varovancev po enotah omogoča pristnejši vsakodnevni stik med uporabniki in zaposlenimi. Obenem pa imajo uporabniki celotnega centra možnost srečevanja in poglabljanja medsebojnih stikov ob obiskih drugih enot na družabnih, kulturnih in izobraževalnih dogodkih, ki jih organiziramo.
VDC ustvarja okolje, ki uporabnikom naših storitev daje možnost ohranjanja pridobljenih znanj in spretnosti ter pridobivanje novih socialnih in delovnih navad. Zagotavlja pogoje za čim večjo aktivnost in avtonomijo varovank in varovancev ter nudi možnost izbire in dostopnosti. Razvija aktivnosti, ki omogočajo vključevanje v socialno okolje in zagotavlja osebno dostojanstvo. Uporabniki so aktivni in glavni soustvarjalci življenja in dela v VDC vse od sprotnega vsakodnevnega načrtovanja dejavnosti do oblikovanja letnih načrtov dela. Podpiramo jih pri uresničevanju lastnih idej in ustvarjalnosti ter nudimo možnost uresničevanja zastavljenih ciljev s pestro paleto programov in z možnostjo izbire. Naše glavne dejavnosti pa so vodenje, varstvo in zaposlitev.
Predstavlja sklop med seboj prepletenih dejavnosti, katerih cilj je nenehna osebna rast posameznika. Zajema oblikovanje, izvajanje in spremljanje individualnih programov, v katerih so zajeti interesi uporabnikov s področja varstva, vodenja in zaposlitve, cilji, ki jih posameznik želi doseči, opis doseganja cilja, spremljanje in evalvacijo. Glavni in najaktivnejši ustvarjalec načrta je uporabnik sam, saj so v njem opredeljene njegove osebne ambicije. Poleg ohranjanja znanj in sposobnosti ter učenja novih vsebin zajema vodenje še razvoj socialnih stikov, samostojnosti, sodelovanje s starši in skrbniki, sodelovanje z drugimi strokovnimi delavci in organizacijami, organiziranje kreativnih dejavnosti in aktivno vključevanje v okolje.
Zajema predvsem zagotavljanje občutka varnosti, nudenje pomoči pri vzdrževanju osebne higiene, pomoč pri vsakodnevnih opravilih, gibanju in hoji ter pri orientaciji v ožjem in širšem okolju.
Je zagotavljanje pogojev za varno delo, prilagajanje strojev in delovnih pripomočkov zmogljivostim uporabnikom, razvijanje delovnih spretnosti in sposobnosti ter prodaja izdelkov. V VDC Koper izvajamo kooperantska dela za različna podjetja. Dela morajo biti zdravju neškodljiva, varna in raznolika. Uporabniki se vključujejo tudi v Zeleni program. Vzdržujejo zelenice in otroška igrišča in delajo v različnih vrtnarijah.
V vseh enotah oblikujemo tudi lastne izdelke, ki so namenjeni prodaji in so iz leta v leto bolj kakovostni, bolj raznoliki in estetski. Oblikovali smo posebno kreativno skupino, ki skrbi za rast kakovosti lastnih izdelkov ter njihovo predstavitev v širšem okolju. Poleg omenjenih dejavnosti skrbimo tudi za kulturno in umetniško udejstvovanje. Že sedem let deluje naša gledališka skupina Modri galeb, ki se z velikim uspehom predstavlja doma in v tujini. Organiziramo družabna srečanja enot, izlete, tabore in športne aktivnosti. Naj še omenim, da nam je v letošnjem letu pripadla čast organizacije 15. državnih iger Specialne olimpijade Slovenije, kar predstavlja velik izziv za celoten VDC Koper.
4. Enota VDC v Ilirski Bistrici je zanimiva in posebna glede na program, ki ga izvajate. Kaj je bistvena posebnost?
Tako kot vse enote VDC Koper je tudi bistriška posebna in enkratna. Naša posebnost je predvsem v tem, da smo v delovnem programu razvili proizvodnjo lastnih izdelkov. Oblikujemo jih v petih programih: v šivalnici, lesni, keramični, papirni in likovni delavnici. Na našem področju smo poznani po izdelavi vsakovrstnih blazin, oblek za folklorne in pustne prireditve, ročno oblikovani keramični posodi, po uokvirjanju slik, izdelavi recikliranega papirja, oblikovanju raznih stenskih dekoracij itd.
Rada bi izpostavila dejavnost, ki se razvija v zadnjih nekaj letih. Organiziramo razne delavnice za učence osnovnih šol, ki so prilagojene njihovim učnim načrtom. Vodenje delavnic prevzemajo naši varovanci, ki učencem predstavljajo postopke dela in jih vodijo skozi vse delovne faze do končnega izdelka. S tem učenci ob ustvarjanju pridobivajo različna znanja in spretnosti in obenem izkušnje ob srečevanju z ljudmi s posebnimi potrebami. Vsem uporabnikom prinašajo obiski otrok razvedrilo in veselje, varovanci ter mentorji pa ob delu z otroki krepijo občutek samozavesti.
Nastanjeni smo v arhitekturno zanimivih prostorih v centru mesta, zato smo to priložnost izkoristili za povezovanje z okoljem. V naših prostorih se odvijajo razni kulturni dogodki (razstave, literarni večeri, …), ki pa ob tem posredno približujejo našo dejavnost širšemu krogu ljudi. Enota Ilirska Bistrica se po svojih najboljših močeh vključuje in živi z okoljem, obenem pa nenehno išče in razvija nove možnosti za obogatitev osnovne dejavnosti.
Naši uporabniki so ljudje z neizmerno energijo, polni so neposrednosti, prisrčnosti in humorja. Zaposlene nas nenehno presenečajo s tankočutnim dojemanjem sveta okrog sebe, z osvajanjem mnogih spretnosti in znanj pa mnogokrat presežejo naša pričakovanja. Njihov pozitiven odnos do sveta in pogumno vstopanje vanj ter dejstvo, da radi in redno prihajajo v enoto, kaže, da smo na pravi poti razumevanja njihovih želja in ustvarjanja spodbudnega okolja, v katerem izražajo in razvijajo svoje potenciale. Delo v takšnem okolju in s takšnimi ljudmi jemljem kot darilo in vedno nov izziv in ne predstavljam si, da bi lahko počela kaj drugega.
Junij, 2010