Iščite po prispevkih
Vendar vedno ni tako. Depresija je več kot le trenutek ali dva žalosti in občutek obupa ter nemoči. In kar je še pomembneje, depresije ne spremlja samo žalost, črnogledost in brezvoljnost. Ugotovljeno je, da skoraj polovica vseh depresivnih bolnikov trpi tudi zaradi nepojasnjenih bolečin, katerim ne najdemo vzroka: glavoboli, bolečine v hrbtu, križu, ramenih, včasih povsod po telesu, …
Zato danes pogosto rečemo, da depresija boli tako duševno kot tudi telesno.
Spremembe, ki prizadenejo področje čustev in čustvovanja:
Spremembe, ki prizadenejo področje mišljenja in spominskih funkcij:
Ob tem pa še telesni znaki:
Naj vas lista znakov ne prestraši. Pomembno je, da svojemu zdravniku poveste o vseh težavah, ki vas mučijo. Čeprav se vam ne zdijo pomembne, pa so za zdravnika zelo pomemben vir informacij, na osnovi katerih vam bo zdravnik predpisal ustrezno zdravilo za vašo depresijo.
Na nastanek depresije vplivajo trije dejavniki, ki se najpogosteje prepletajo med seboj – prirojene lastnosti, pridobljene lastnosti in življenjske okoliščine. Ne obstaja enostavna razlaga, zakaj nas prizadene depresija. Lahko prizadene kogarkoli in kadarkoli. Ocenjujemo, da trenutno v Sloveniji trpi za depresijo vsaj dvesto tisoč ljudi.
Pomembno je, da se depresijo prepozna ter ustrezno zdravi s psihoterapijo in ustreznimi zdravili. Zdravnik vam bo, potem ko je ugotovil simptome depresije, najverjetneje predpisal tudi zdravila, ki vam lahko učinkovito pomagajo odpraviti različne simptome. Zdravila za zdravljenje depresije delujejo na kemične prenašalce informacij v možganih, in sicer večinoma tako, da povečajo njihovo koncentracijo v sinapsah. Od teh zdravil ne moremo postati odvisni, čeprav jih je treba jemati zelo dolgo, včasih, kadar se depresivna motnja ponavlja, tudi celo življenje. Do izboljšanja depresije pride po nekaj tednih zdravljenja, za bistveno izboljšanje pa je običajno potrebno od 2 do 4 tedne jemanja zdravil. Ne delujejo pa tako hitro, kot zdravila, ki jih običajno vzamete za odpravljanje bolečin. Pomembno je, da z jemanjem antidepresivov nadaljujete tudi potem, ko se že dobro počutite, saj le tako lahko preprečite ponovni izbruh bolezni.