Iščite po prispevkih
Avtor: Andreja Hergula
Vzroki za trebušno kilo (v nadaljevanju kilo) so dedni ali pridobljeni. Lahko smo dedno nagnjeni k slabši kakovosti veziva in slabšemu zaprtju naravnih dimeljskih kanalov. Obstaja pa verjetnost, da smo za kilo delno odgovorni sami; zaradi neaktivnosti ali debelosti imamo lahko slabšo mišično moč trebušnih sten, ta je pogosta tudi v starosti in po porodih.
Zanimivo dejstvo je, da je nagnjenost k slabosti veziva pri moških mnogo večja kot pri nežnejšem spolu. Vzrok je v tem, ker imajo dimeljne kanale odprte (skozi razvoj testisi v mošnjo potujejo v dimeljne kanale). Večja nevarnost, da moški dobi kilo, je tudi zaradi fizične moči, ki jo izrabljajo za dvigovanje fizičnih bremen. Tudi po operacijah na trebušni steni pogosto pride do kil. Brazgotina je manj elastična in ob dvigovanju lahko pride do popuščanja in izbočenja.
Ne moremo izračunati, ob kateri teži človeka in bremena, ki ga ta dviguje, obstaja večja možnost za kilo. Kot pravi Tatjana Puc Kous: »Tega ni mogoče izračunati, ker je sestava telesa zelo različna, in tudi študij, ki bi izračunavale, pri katerem intraobdiminalnem tlaku pride do popuščanja, ni. Telo pač ni stroj. Kilo lahko dobite le pri enkratnem dvigu ali pri ponavljajočih dvigih manjših bremen.«
Ko človek dobi kilo, ponavadi naenkrat zapeče. To se zgodi takrat, ko dvignemo pretežko breme, ob napenjanju in celo kašlju. Sam kašelj pogosto povzroči razpoke mišičnih vlaken in izbočenje. Možni pa so tudi drugi znaki: osebe imajo lahko nenehne bolečine v predelu vidnega izbočenja ali pa jih napenja po jedi, ker je moteno prehajanje vsebine črevesja skozi kilo in imajo tope bolečine nekaj ur po jedi.
… občasno, kasneje pa kot nenehno izbočenje. Kilo lahko s pritiskom potisnemo nazaj, pravi Puc Kousova. To pomeni, da se vsebino kilne vreče lahko porine nazaj skozi odprtino. Dokler se to da narediti, ni nevarnosti. Ta je po besedah zdravnice prisotna takrat, ko oseba občuti bolečine, ki jo ovirajo pri hoji, delu, sedenju. V teh primerih se je treba odločiti za načrtovano operacijo. »Operacija je nujna v primeru, ko se kila zdrgne in ni več možno poriniti črevesja nazaj v trebušno votlino skozi odprtino. Takrat so bolečine neznosne, bolniki bruhajo in grozi odmrtje črevesja.«
Večkrat od znancev slišimo, da je kila neprijetnega vonja. Zakaj je temu tako? Tatjana Puc Kous razlaga, da vonj oddaja le ena vrsta kile, hiatalna, pri kateri del želodca prehaja v prsno votlino in je želodec ves čas odprt. Hrana in tekočina zastajata, razpadata, to pa povzroča neprijetne vonjave.
Kila se lahko tudi ponovi. To se lahko zgodi pri preobremenjevanju trebušne stene, npr. pri napenjanju ob iztrebljanju (Ste vedeli, da temu strokovno rečemo defekacija?). Bolniki morajo po operaciji jesti hrano, ki je lahko prebavljiva, saj mora biti blato mehko. Prav tako morajo biti bolniki, ki so že imeli kilo, pozorni na to, da ne dvigujejo pretežkih bremen, da se pravilno dvigujejo (iz ležečega položaja najprej na bok, nato z nogami navzdol in šele potem vstanejo). Varovati se morajo bolezni, kjer obstaja nevarnost kašlja.
Vsaj dva meseca po operativnem posegu se morajo izogibati dvigovanja bremen in uteži ter vaj, kjer je aktivna trebušna stena. Bremena, ki jih dvigujejo, naj ne bodo težja od dveh kilogramov. Previdnost je potrebna tudi pri hoji. Na začetku naj bo le-ta previdnejša, da se okrepijo spodnje mišice medeničnega dna in spodnjega dela trebuha. Bolniki naj si priskrbijo kilni pas (na trgu dostopen za nekaj deset evrov). Postopoma naj bolniki nadaljuje z različnimi vajami leže, kjer se telovadi z dvignjenimi nogami (kolo, striženje) – a previdno, do mere, ko telovadba ne povzroča bolečin. Nato lahko sledi plavanje in nazadnje trebušnjaki z oporo. Zdravnica Puc Kousova opozarja, da je proces dolgotrajen, odvisno od tega, kako močne so bile mišice pred operacijo. Dodaja, da je vedno treba stisniti trebušne mišice in dvigniti prsni koš ter stisniti ritne mišice, šele nato pa opraviti vaje ali dvigniti predmete iz počepa s tako stisnjenimi trebušnimi mišicami.
Kilo težko zamenjamo za kakšno drugo bolezen, saj je vidna. Temu včasih ni tako v začetni fazi, ko kila ni opazna, npr. če je trebušna stena preveč zamaščena in imajo bolniki nejasne bolečine.
Večkrat komu rečemo: ne dviguj tega, pruh (kilo, hernio, op. a.) boš dobil. To je ljudska »modrost«, kakšno pa je strokovno mnenje? Puc Kousova je ne zanika, a obenem preventivno opozarja, naj dvigujemo bremena tako, da stisnemo trebušne in medenične mišice in jih dvigujmo iz počepa. V primeru, da to lahko storimo, se dvigovanja lotevajmo tako. Tudi mlajši moški naj se ravnajo po teh navodilih, saj se na starost vse obrestuje negativno. Ženske po porodih naj trebušno steno učvrstijo že prej, da v starosti ne bo težav. Za starejše in tiste po operacijah pa so na voljo vozički, vrvi ipd.
Ne obstaja pa le trebušna kila. Zanimivo je, da obstajajo tudi kile medvretenčnih ploščic (ki so v domeni ortopedov in nevrologov). Pri teh so stisnjene korenine živcev, ki izhajajo iz medvretenčnih prostorov zaradi izbočenja živčnih ovojnic.
… imajo tudi novorojenčki lahko kilo? Nekatere izginejo same od sebe do četrtega leta starosti otroka. Če se to ne zgodi, je potreben operativni poseg.
… ima težave s kilo vsak osmi moški? Operacije kile, ki sodijo med najpogostejše trebušne operacije, trajajo 30–60 minut.
… se kile pogosteje pojavljajo pri kadilcih?