Priložnost znova videti kot nekoč

Ker je pojav sive mrene zelo pogost in operacija katarakte ena izmed najpogostejših v medicini nasploh, smo pripravili odgovore na najpogostejša vprašanja, ki jih imajo naši pacienti.

Avtor: Rok Grčar, dr. med., specialist oftalmolog

Kaj je siva mrena?

Siva mrena ali katarakta je zelo pogosta degenerativna sprememba naravne leče, ki se pogosteje pojavlja po 65. letu, neredko pa prizadene tudi mlajše bolnike. Katarakta (grško: slap) pomeni skalitev naravne leče, vzroki so lahko zelo različni (poškodba, zdravila, očesna vnetja, presnovne bolezni …), najpogosteje pa gre za normalen proces, ki pride z leti.

Bolnik opazi počasno, postopno, neboleče slabšanje vidne ostrine, ponoči se blešči. Oteženi so gledanje televizije, nočna vožnja, branje itd. Siva mrena se pojavi počasi in postopoma. V nekaj mesecih ali letih se vid poslabša do take mere, da je težko prepoznati obraze ali večje predmete. Pri napredovalih oblikah se celo s prostim očesom opazi, da zenica namesto črna postane belkasta. Zelo pomembno je, da se operacija opravi pravočasno, najbolje, preden se leča preveč skali, ker je operacijo takrat lažje uspešno izvesti.

Ko so zaradi slabšega vida prizadete bolnikove vsakodnevne funkcije, se začne načrtovati operacija. Natančno se pregleda oko in opravi operativni načrt. Določi se dioptrija umetne znotrajočesne leče, ki jo namesto naravne, skaljene, vstavimo v oko.

Kako je videti operacija?

Operacija je edini način zdravljenja sive mrene in je v razvitem svetu eden najpogosteje izvajanih operativnih posegov v oftalmologiji in medicini nasploh. Poseg je neboleč, ambulantni, v lokalni anesteziji. Traja nekaj minut. Operira se vsako oko posebej, če so pogoji dobri, lahko tudi hkrati.

Klasična operacija na očesni leči poteka s pomočjo nožev, pincet in drugih mikroinštrumentov. Lečo se v očesu razlomi na manjše koščke in odstrani s pomočjo ultrazvoka.

Naravno lečo lahko odstranimo tudi s pomočjo femtosekundnega laserskega sistema. Gre za napredno tehnologijo, ki jo uporabljamo v Očesnem centru Irman. Omogoča večjo predvidljivost, natančnost in manjšo poškodbo za očesna tkiva. Laser z zelo kratkimi pulzi naredi odprtine na operativnem področju in fragmentira naravno lečo, kar močno zmanjša ali odpravi potrebo po uporabi skalpelov in ultrazvoka.

Po odstranitvi naravne leče sledi vstavitev umetne znotrajočesne leče.

Po vstavitvi nove leče imajo bolniki pogosto nižjo dioptrijo in so manj odvisni od očal, kar zlasti velja za vsaditev t. i. premium leč (multifokalne in/ali torične intraokularne leče). Zato pravimo, da je operacija sive mrene priložnost znova videti tako kot nekoč, tako na blizu kot na daleč.

Kaj pa operacija dioptrije, še preden se pojavi siva mrena?

Ker je operacija sive mrene v zadnjih desetletjih postala izredno varna in predvidljiva, se nekateri bolniki odločijo za odstranitev naravne leče, ki je še čista. V takem primeru je cilj operacije izključno zmanjšati bolnikovo odvisnost od očal. Načrtovanje in operativni poseg je zelo podoben kot pri sami operaciji sive mrene.

Kako izbrati novo lečo?

Ko je naravna leča odstranjena, se med operacijo v oko vstavi umetna znotrajočesna leča. Izbira te leče je odvisna od stanja očesa in vaših želja ter potreb.

Monofokalne ali enožariščne leče se vstavljajo najpogosteje. Združujejo svetlobne žarke samo v enem gorišču, kar pomeni, da omogočajo najostrejši vid, bodisi samo na daljavo bodisi samo na bližino. Zato je za določene razdalje po operaciji za oster vid treba nositi očala, večinoma za branje. Operacijo s tako lečo krije zdravstveno zavarovanje.

Multifokalne ali večžariščne leče oz. leče s podaljšanim goriščem omogočajo združevanje svetlobnih žarkov v več kot enem gorišču ali pa je to gorišče podaljšano. To pomeni, da je ostrina vida po vstavitvi takih leč porazdeljena na različne razdalje, zato je bolnikova odvisnost od optičnih pripomočkov zmanjšana. Te leče so primerne za bolnike s sivo mreno ali dioptrijo, ki imajo sicer zdrave oči.

Torične leče so priporočljive pri bolnikih z roženičnim astigmatizmom ali pogovorno ‘cilindrom’. Astigmatizem pomeni, da se svetlobni žarki ne lomijo v pravilno točko, ampak v linijo ali ravnino. Astigmatizem poslabša vidno ostrino tako na daleč kot na blizu. Zato potrebujejo bolniki, ki imajo izrazit roženični astigmatizem, za dober vid na eno razdaljo torično monofokalno lečo, za boljši vid na daleč in blizu pa so na voljo tudi torične multifokalne leče.

Kako po operaciji?

Tudi pooperativni potek je po pravilu neboleč, po nekaj dneh se lahko pacienti vrnejo na delo. Po nekaj tednih je rehabilitacija končana in lahko nadaljujejo vsakodnevne dejavnosti, brez omejitev.

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content