Kako izbrati prava očala?

default image

Očala izbiramo na osnovi več različnih kriterijev. Najpogostejša napaka je, da nam je prvi in najpomembnejši kriterij dizajn očal. Najpomembnejši podatek, na podlagi katerega izberemo najprimernejši okvir, je dioptrija.

Avtor: Klavdija Škrbo Karabegović

 

Dioptrija in izbor stekla

Glede na višino dioptrije lahko izbiramo med navadnimi steklenimi (mineralnimi) stekli, organskimi (plastičnimi) stekli, stanjšanimi steklenimi stekli, stanjšanimi organskimi stekli in lentikularnimi stekli. V zaporedju, kot so zapisana, si stekla sledijo tudi po teži (pri isti dioptriji). Razlika pa je tudi v ceni. Tako so organska stekla običajno dražja od steklenih, stanjšana steklena nekoliko dražja in organska stanjšana stekla sodijo med najdražja. Lentikularna stekla se uporabljajo redko, in sicer v primeru, ko ima posameznik dioptrijo minus 15 in več. Tako so denimo pri nizki korekciji steklena stekla zadostna, pri čemer pa velja opozoriti, da steklena stekla nimajo UV-zaščite, razen če jo nanesemo na stekla. Organska stekla že imajo vgrajeno UV-zaščito. Če imamo višjo dioptrijo, je priporočena uporaba organskih stekel oz. stanjšanih stekel, in sicer ne samo zaradi videza, temveč tudi zaradi teže in posledično udobja. Pomembno je tudi, kakšno je naše delo (pri varjenju in brušenju prihaja do poškodb plastičnih stekel, steklena pa so bolj odporna).

 

»Odločamo se torej glede na višino dioptrije. Če imamo dioptrijo plus ena ali minus ena, bodo dobra tudi navadna stekla. Ker so organska stekla bolj udobna, se ljudje zelo redko odločijo za nakup navadnih mineralnih stekel in večinoma kupijo organska, ker so lažja,« pove asist. prim. mag. Dragica Kosec, dr. med., vodja Oddelka za ortoptiko in strabologijo na Očesni kliniki v Ljubljani.

 

Pomembno je tudi, ali imamo korekcijo vida v plusu ali minusu. Pri korekciji v plusu je periferija stekla tanka, pri korekciji v minusu pa je periferija stekla debelejša. Tudi ta podatek je pomemben pri izboru okvirja, saj se mora steklo lepo prilegati okvirju.

 

Dizajn

Ko na podlagi dioptrije izberemo steklo, se lahko lotimo bolj »zabavnega« izbora okvirja. Če smo izbrali tanko, torej stanjšano plastično steklo, bo tudi okvir lahko bolj nežen, za razliko od tega če smo izbrali navadno stekleno steklo ali samo navadno organsko steklo, ko bo tudi okvir moral biti bolj močan.

Mag. Dragica Kosec poudari, da dober optik na podlagi izbora stekla ve, katere okvirje posamezniku sploh lahko ponudi. »Tip leče oziroma stekla in posledično tip okvirjev smo torej izbrali, šele nato začnemo izbirati dizajn okvirja. Nikakor ne moremo začeti najprej z dizajnom, šele nato pa se odločati, kakšna stekla bomo izbrali, ali celo združiti okvirje in stekla, ki sploh niso primerna in kar lahko prinese težave z vidom in tudi glavobole.«

Izberemo okvir, ki se prilega našemu obrazu. Okvir naj bo dovolj širok, naj ne leze z nosu itd. Pomembno je, da so izbrana očala tudi praktična. Ljudje smo različni, z različnimi potrebami, zahtevami itd., zato je izbira očal lahko precej zahtevna naloga. Če se odločimo za okvirje z vijaki, moramo imeti v mislih, da mora biti steklo na mestih, kjer se nahaja vijak, nekoliko debelejše.

 

Bifokalna in multifokalna stekla

Mnogo ljudi ima dioptrijo tako za daljnovidnost kot kratkovidnost. V tem primeru imajo ali dvojna različna očala, ki jih menjavajo glede na potrebe, ali pa ena očala z multifokalnimi stekli, kar pomeni, da je zgoraj korekcija na daljavo, spodaj pa korekcija na bližino, med obema pa lahko vidimo vse razdalje. V steklu razlika med korekcijama ni vidna. Pri bifokalnih steklih je razlika med korekcijama zelo dobro vidna, zaradi česar je uporaba teh stekel v upadu, uporablja jih zgolj starejša populacija, medtem ko se mlajša generacija odloča za multifokalna stekla.

»Pri multifokalnih steklih je pomembno, da imajo stekla naklon spodaj proti licu, ker jih je mnogo lažje nositi kot stekla, pri katerih tega naklona ni. Pomembno je tudi, ali smo ljudje, ki veliko gledamo z očmi, ali smo ljudje, ki veliko gledamo z glavo in malo z očmi. Tudi to namreč vpliva na dizajn multifokalnega stekla in okvirja, ki ga pri tem potrebujemo,« je o pomenu pravilnega izbora tako stekel kot okvirjev pri multifokalnih steklih povedala mag. Kosec.

 

Zaščita pred UV-žarki

Kot že omenjeno, imajo določena stekla že vgrajeno UV-zaščito, lahko pa se jo tudi dodatno nanese na stekla. Če pa želimo imeti še zatemnjena stekla, imamo na voljo dve možnosti. Cenovno manj ugodna je, če se odločimo za dvojna očala z dioptrijo, in sicer ena brez zatemnitve in druga z zatemnitvijo, ki jih uporabljamo, ko smo izpostavljeni sončnim žarkom. Učinkovita in cenovno veliko bolj ugodna pa je rešitev, ko na navadna očala z dioptrijo z magnetom (klipom) nataknemo dodatno zatemnitev. Posameznik ne potrebuje dvojnih očal, ampak lahko čez čas, ko se mu spremeni dioptrija, zamenja samo osnovna stekla, klipi pa ostanejo.

 

Citati

»Nikakor ne moremo začeti najprej z izborom dizajna, nato pa na podlagi le-tega odločati, kakšna stekla bomo izbrali ali celo slabše, združiti okvirje in stekla, ki sploh niso primerni.«

 

 

April, 2010

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content