Kako do korekcijskih očal pri težavah z vidom

default image

Vid je eden naših najpomembnejših čutil, saj z njim zaznavamo do 80 odstotkov sveta okoli nas. Mnogo ljudi občuti težave z vidom in takrat so za izboljšanje vida potrebni pripomočki. Nakup očal v večini primerov predstavlja visok strošek. Vsaka zavarovana oseba ima možnost uveljavljati pravico do očal na podlagi naročilnice Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljnjem besedilu: ZZZS).

Avtor: Luka Šabeder

 

Pregled pri specialistu

Prvi korak, ki ga je potrebno narediti, če želite uveljavljati svojo pravico do očal, je pregled pri zdravniku specialistu oftalmologu, ki je vključen v javno zdravstveno mrežo. Če se vid le ugotavlja oziroma se predpisuje pripomoček za izboljšanje vida, napotnica osebnega zdravnika ni potrebna. Na pregled pri oftalmologu v javni zdravstveni mreži je ponekod treba čakati tudi več mesecev, kje drugje pa se ga lahko opravi že v nekaj dneh. Čakalne dobe lahko preverite pri posameznih izvajalcih in na spletnem portalu ZZZS, pri čemer velja poudariti, da si lahko oftalmologa izberete kjer koli. V primeru samoplačniškega pregleda vam naročilnice ne smejo izdati in zato ne boste mogli uveljaviti zneska, ki vam pripada za očala z naslova zdravstvenega zavarovanja. Če oftalmolog na podlagi zdravstvenega stanja ugotovi, da so izpolnjeni pogoji, izda »zeleno naročilnico«, ki vam jo je dolžan neposredno izročiti. Na podlagi naročilnice prosto izberete optiko, ki ima z ZZZS sklenjeno pogodbo.

Tudi »socialna očala« morajo biti kakovostna

Alenka Hren, svetovalka ZZZS, nam je pojasnila, da si lahko z naročilnico ZZZS brez doplačila izberete standardna očala v cenovnem standardu, ki ga za posamezno vrsto očal določi ZZZS. Znesek, ki ga krije ZZZS, vključuje okvir za očala, stekla in montažo stekel. Ob predložitvi naročilnice vam morajo v optiki najprej ponuditi očala, ki so v okviru cenovnega standarda, očala brez doplačila oziroma tako imenovana »socialna očala«. Treba se je zavedati, da so pogodbeni optiki dolžni zagotavljati kakovostna očala in stekla tudi za ta očala. Če se odločite in izberete dražja očala (npr. dražji okvir, antirefleksna stekla, stanjšana stekla …), gre za izdajo nadstandardnega pripomočka, kar pomeni, da ste dolžni doplačati razliko nad cenovnim standardom in to potrditi s podpisano izjavo. V tem primeru vam optik pri plačilu odbije znesek, ki ga krije ZZZS. Ta znesek je pri očalih za daljavo ali bližino pri nižjih dioptrijah med 42 in 100 evrov ter naraste do 300 evrov pri najvišjih dioptrijah. Na podlagi naročilnice lahko tudi samo zamenjate stekla, če želite obdržati obstoječe okvirje. V tem primeru optik od zneska, ki ga krije ZZZS, odšteje vrednost okvirja v višini 15 evrov.

Kdaj smo upravičeni do novih očal?

Oseba z napako vida je upravičena do pregleda in nove napotnice vsaki dve leti, otroci do 15 let pa vsako leto. Višina zneska za kritje stroškov nabave očal je odvisna od diagnoze, ki jo določi oftalmolog in v nekaterih primerih tudi od starosti upravičenca. Tako so do naročilnice za očala za bližino upravičene le osebe, starejše od 63 let. Pomembno je vedeti, da obvezno zdravstveno zavarovanje krije le 10 odstotkov vrednosti standardnega pripomočka za vid, ostalih 90 odstotkov pa dopolnilno zdravstveno zavarovanje.

Nabava očal v tujini

Očala lahko na podlagi naročilnice nabavite tudi v drugi državi članici EU in zahtevate povračilo stroškov pri ZZZS. Po nakupu očal v tujini vam bo ZZZS na podlagi predhodno izdane naročilnice in računa povrnil stroške, vendar največ do višine cenovnega standarda za očala, do katerih ste upravičeni. Če boste očala kupili v državi zunaj EU, vam ZZZS povračila stroškov ne bo priznal. V sekciji optikov pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije so že pred več kot desetimi leti pričakovali, da bo ureditev zavarovanja na tem področju sledila evropskim državam, kjer je izdaja napotnice povsem ločena od nakupa očal. Trenutno pogojevanje upravičenosti očal na naročilnico z opravljenim koncesijskim pregledom se jim zdi neprimerno. Kot pravijo, je večina strank pripravljena kupiti nadstandardna očala, obenem pa je nesmiselno, da morajo zato čakati na koncesijski pregled.

Zavarovanec je lahko upravičen tudi do kontaktnih leč

Za upravičenost do kontaktnih leč so potrebne medicinske indikacije in izpolnjeni strožji kriteriji (visoka dioptrija, veliki razliki v dioptriji med desnim in levim očesom ter pri nekaterih očesnih boleznih). Prav tako so zavarovanci v primeru slabovidnosti upravičeni do posebnih pripomočkov za vid (teleskopska očala, lupe, posebni filtri).

Kadar je zavarovana oseba upravičena hkrati do očal za bližino in za daljavo, se lahko odloči za izdajo enih očal s progresivnimi stekli, ki pomenijo nadstandardni pripomoček. Pri plačilu se odbije skupna vrednost cenovnega standarda očal za bližino in očal za daljavo, zmanjšana za vrednost enega okvirja v višini 15 evrov.

 

November 2015

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content