Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

V zadnjem času vse več reklam oglašuje beljenje zob in pripomočke, ki to omogočajo. Bel nasmeh za samozavesten nastop, privlačnost, dober občutek, uspeh, … Vendar, ali so ti pripomočki res primerni? Ali poleg lepega izgleda nudijo zobem tudi zdravje? Kakšni so učinki teh pripomočkov na zobe sedaj in kakšni bodo v primeru daljše uporabe?

Zdravi zobje so zdrav nasmeh, poudarja mag. Franc Mezeg, dr. stom., specialist za zobne in ustne bolezni, paradontologijo in implantologijo s Cerkelj na Gorenjskem, s katerim smo se pogovarjali o belem nasmehu in beljenju zob. Pravi, da lahko z rednim čiščenjem zob in skrbjo za njihovo zdravje naredimo največ. S tem ohranjamo tudi njihovo naravno belino, ki se obrazu najbolje poda. »V nasprotnem primeru pa, če ima človek gnile zobe, če ima vnetje, če je brez zob, če manjkajoči zobje niso nadomeščeni z ustreznimi mostovnimi konstrukcijami ali ustrezno zobno protezo, se človek ne počuti dobro. Če so zobje urejeni, je tudi nasmeh zdrav in psihično pogojen.«

Avtor: Katja Mohorič

»Naravna barva zob, ki pristoji barvi obraza, je najprimernejša. Tisto je potrebno ohraniti.«

»Če imate madeže, kamen, zobne obloge, jih sami ne morete odstraniti. To je potrebno storiti z ultrazvokom.«

»Kot zobozdravnik ne vidim kakšne posebne koristi, če ima človek umetno pobeljene zobe.«

Z rednim čiščenjem do belih zob

Zobe je potrebno čistiti vsak dan vsaj dvakrat. Mag. Mezeg svetuje, da če nam to ne uspe, moramo po jedi vsaj sprati usta, da nam hrana ne razpada. Če zob ne čistimo, se nabira umazanija, iz katere se razvije zobni kamen. Preko njega začno bakterije pronicati v dlesni in povzročati vnetja. Človek dobi slab zadah. Zob se začne majati, gniti in propadati. »Če imate madeže, kamen, zobne obloge, jih sami ne morete odstraniti. To je potrebno storiti z ultrazvokom. Čeprav izgleda odstranjevanje enostavno, je to precej garaško delo. Obstaja tudi možnost z laserjem, ki z usmerjenim žarkom dela natančno, prilagojen pa je za trda ali mehka tkiva, vendar je to izredno drag postopek, ki si ga pri nas lahko privošči le malokdo.« Zato mag. Mezeg poudarja, da se splača potruditi in redno čisti zobe, saj je to pogoj za zdrave in bele zobe ter tudi za zdravje.

Beljenje zob v ordinaciji

V zadnjem času postaja trend belih zob in belega nasmeha dobra poslovna niša, za katero je vse več reklam. V tej smeri se razvija tudi posel v zobozdravstvu.

Beljenje zob poteka po posebnem postopku. V zobozdravniški ordinaciji se najprej odvzame odtis zob, nato pa se ga namaka v posebni tekočini več ur. Ko se ga vzame ven, se na odtisu pokažejo luknjice in raze, ki se nahajajo na zobeh. Na podlagi tega pripravimo posebno tekočino za beljenje zob. Koncentracija tekočine je odvisna od značaja in poškodb zob. Tekočino se nato nanese na zobe. Postopek mora potekati pod kontrolo zobozdravnika in ga je potrebno vzdrževati določeno obdobje, včasih tudi nekaj let. »Bistveno je, da beljenje izvaja zobozdravnik,« poudarja mag. Mezeg.

Reklama in dober posel

»Danes je beljenje velik posel, katerega sam ne zagovarjam,« pravi mag. Mezeg. »Beljenja je vse več, ker ljudje to hočejo in ker so pripravljeni dati veliko denarja za različne modne muhe, pa čeprav se čez čas izkaže, da ni ravno trajnih učinkov. Zobna ordinacija postaja tako neke vrste modni salon za zunanji izgled, vendar ne smemo pozabiti, da je prvenstvena naloga zobozdravnikov zdravje zob.« Sam tega postopka ne uporablja, vendar ne zato, ker ne bi imel pogojev. Meni, da je postopek primeren le v primeru, ko imamo opravka z mrtvim zobom, ki postane temen, ali če je zob zabarvan. »Vendar je tak zob že tako krhek in se bo prej ali slej odlomil oziroma se bo tako še hitreje. Zato je tovrstno beljenje samo začasna rešitev. Sicer pa kot zobozdravnik ne vidim kakšne posebne koristi, če ima človek umetno pobeljene zobe.«

Za privlačnost in samozavest?

Mag. Mezeg se strinja, da zobje omogočajo ljudem, da se počutijo privlačne in samozavestne,  če so le zobje zdravi. Tudi za odtenek bolj rumenkasta sklenina, ki je drugače zdrava, ni moteča. »V tem primeru beljenje zob ni potrebno. Lahko pa, da se motim. Čas bo pokazal. Nobena stvar ni idealna. Pri zobeh so idealni zdravi zobje. Potem ni potrebno niti beljenje ne kaj podobnega in sploh ni potrebno izgubljati za to veliko denarja. Bolje ga je porabiti za kaj drugega.«

Zobna pasta za beljenje

Paste za beljenje so zelo različne. Nekatere vsebujejo grobe delce, nekatere imajo poleg njih tudi kemikalije. Zaradi tega je njihova uporaba v primeru občutljive sklenine prej odsvetovana, ponovno poudarja mag. Mezeg. »Te stvari so vprašljive in imajo le začasen uspeh. Grobi delci v teh pastah so primerni le za trdne zobe z močno zgradbo. Ni recepta, da bi dejali, samo to uporabljajte, razen če nimate nobenih težav z zobmi. Ljudje, ki imajo občutljive zobe za toplo in mrzlo, sicer pa so zobje zdravi, naj raje uporabljajo zobno pasto za občutljive zobe. Vsakdo lahko povpraša svojega zobozdravnika, kakšne zobe ima. Na podlagi njegove ocene bo vedel, kako ravnati. Pri sredstvih za beljenje imamo opravka s peroksidom različnih koncentracij, ki lahko na sklenini povzroči poškodbe. Poleg tega je potrebno zamenjati tudi vse plombe in zopet smo pri velikem poslu v ozadju, ki pride posebno prav ambulantam z manjšimi prihodki. Naravna barva zob, ki pristoji barvi obraza, je najprimernejša. Tisto je potrebno ohraniti.«

Najpomembnejša je skrb

Mag. Mezeg poudarja, da je za zdrave in bele zobe najpomembnejša skrb. Zakaj? »Zdrav si, nič te ne boli, lahko greš sproščen med ljudi, ni zadaha, psihično se počutiš boljše. Če so zobje bolni, poškodovani ali kako drugače nezdravi, jih lahko oskrbimo z ustreznimi vsadki. Če manjkajo, jih z vsadki, mostički in protezami lahko rešimo invalidnosti. V praksi to sicer nekaj stane, vendar je priporočljivo. Z redno skrbjo za zobe se lahko temu deloma tudi izognemo.«

Čas bo pokazal …

V pastah in ostalih pripravkih za beljenje zob se nahajajo različne tekočine, grobi delci in kemikalije, ki delujejo na zobno sklenino in dlesni. Kako se bodo zobje in dlesni na to odzivali po dolgoletni uporabi, še ne vemo. Pri nekaterih ljudeh, ki kadijo ali pijejo kavo, se nabere katran, ki ga je z običajno krtačko in zobno pasto težko odstraniti. V tem primeru se paste za beljenje zob izkažejo za učinkovite, vseeno pa je bolje ali celo potrebno iti k zobozdravniku, meni mag. Mezeg, sicer zobem lahko napravimo več škode kot korisiti.

 

 

 

Ne spreglejte

Ste že slišali za izraz hepatobilarni rak? Gre za tri vrste rakavih bolezni: raka jeter, raka žolčnika in raka žolčevodov.
Preberi več
Rak dojke najprej zaseva po limfnih poteh v priležne pazdušne bezgavke. Do tega stadija gre za zgodnjega raka dojk in
Preberi več
Ste že kdaj utrpeli poškodbo kolena, kateri je sledila rehabilitacija? Ste imeli morda občutek, da vam rehabilitacija ni pomagala in
Preberi več
Stenska klimatska naprava MSZ-AY je najnovejši model v seriji stenskih klimatskih naprav MITSUBISHI ELECTRIC. Posebnost tega modela so bela matirana
Preberi več
Sladkorna bolezen lahko povzroča okvaro različnih organov in ena izmed njenih pogostih »žrtev« je tudi oko. Previsoke ravni sladkorja v
Preberi več
Luskavica je imunsko pogojena, kronična, vnetna bolezen. Na koži se kaže z značilnimi vnetimi in luščečimi plaki, gre pa za
Preberi več
FreeStyle LibreLink je zelo uporabna aplikacija, ki sladkornemu bolniku prikazuje čas v ciljnem območju, padce sladkorja in dnevne vzorce. Z
Preberi več
Zlomljeno zapestje - kaj pa zdaj? Morda ste že sami kdaj občutili bolečino po zlomu ali pa ste bili temu
Preberi več